Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Nieprzyjemny zapach z pochwy – co może oznaczać i jak się go pozbyć?

Nieprzyjemny zapach z pochwy – co może oznaczać i jak się go pozbyć?

Kobietom często dokucza nieprzyjemny zapach z pochwy, niekiedy określany jako rybi. To problem dość wstydliwy, który znacznie obniża komfort Pań praktycznie w każdym wieku. W żadnym przypadku nie należy jednak bagatelizować brzydkiego zapachu z pochwy, ponieważ może to być objaw infekcji intymnych, które nieleczone mogą prowadzić do zagrażających zdrowiu powikłań. Zobacz, co wywołuje nieprzyjemny zapach z pochwy oraz co stosować, aby pozbyć się tego problemu!

Nieprzyjemny zapach z pochwy a infekcje intymne 

Nieprzyjemny zapach z pochwy bardzo często jest objawem infekcji intymnych, które mogą mieć różne podłoże. Jednak za rybi zapach z pochwy najczęściej odpowiadają bakterie Gardnerella vaginalis odpowiedzialne za rozwój waginozy, czyli infekcji bakteryjnej. 

Infekcja bakteryjna może rozwinąć się u kobiet w każdym wieku, jednak szczególnie narażone są panie mające osłabioną florę bakteryjną pochwy, czyli naturalną barierę ochronną miejsc intymnych. Warto zaznaczyć, że za prawidłowe pH w pochwie odpowiadają szczepy bakterii Lactobacillus, a czynniki, które zmniejszają ich ilość, są jednocześnie czynnikami predysponującymi do rozwoju infekcji.  

Objawy waginozy mogą pojawiać się szczególnie u kobiet, które stosowały antybiotykoterapię, nieprawidłowo dbały o higienę miejsc intymnych bądź przechodzą okres menopauzy z jednoczesnym obniżeniem stopnia nawilżenia pochwy, a tym samym są bardziej narażone na podrażnienia i rozwój infekcji. Czynnikami osłabiającymi naturalną florę bakteryjną pochwy są również zabiegi ginekologiczne, niektóre choroby oraz przyjmowane leki. 

W większości przypadków nieprzyjemny zapach z pochwy w trakcie zakażenia bakteryjnego pojawia się jednocześnie z innymi objawami, takimi jak:

  • pieczenie,
  • szarawa wydzielina o gęstej konsystencji;
  • ból,
  • kłucie i szczypanie.  

W przypadku podejrzenia infekcji pochwy nie należy bagatelizować objawów. Nieprzyjemny zapach z pochwy i swędzenie to nie tylko problem pod względem komfortu, lecz także poważne zagrożenie dla zdrowia, ponieważ nieleczona infekcja może rozprzestrzenić się na dalsze odcinki narządów intymnych, w tym na jajniki i szyjkę macicy. 

W niektórych przypadkach kontakty seksualne skutkują zakażeniem pierwotniakiem – rzęsistkiem pochwowym. Nieco rzadziej do zakażenia pierwotniakowego dochodzi w wyniku kontaktu z brudnym ręcznikiem należącym do innej osoby. 

Zakażenie daje objawy, takie jak bardzo intensywny, nieprzyjemny zapach z pochwy, a także obfita i pieniąca wydzielina o barwie żółtej lub zielonkawej. Choroba często zajmuje również układ moczowy, wywołując m.in. częstomocz, a nawet krwiomocz.

Nieprzyjemny zapach z pochwy – inne przyczyny 

Zdarza się również, że nieprzyjemny zapach z pochwy pojawia się po stosunku. Najczęściej za brzydką woń odpowiadają pozostałości spermy, ale przyczyną mogą być także podrażnienia w pochwie powstające w trakcie stosunku. Drobne urazy również stanowią zagrożenie, ponieważ zwiększają ryzyko infekcji bakteryjnych i grzybiczych.  

Brzydki zapach z pochwy pojawia się również u kobiet w trakcie miesiączki. Wówczas za nieprzyjemną woń odpowiedzialna jest krew, jednak i tego nie należy lekceważyć. Nieprawidłowa higiena w czasie okresu może prowadzić do zakażenia gronkowcem, który wywołuje zagrażający życiu wstrząs toksyczny.

Nieprzyjemny zapach z pochwy – jak się go pozbyć? 

Zdarza się, że objawy infekcji mijają samoistnie, jednak jej pozostałości prowadzą do zapalenia miednicy mniejszej. Choroba ta niekiedy pozostaje utajona przez długi czas. Natomiast przykry zapach z pochwy u kobiet w ciąży stanowi zagrożenie przedwczesnym porodem, a nawet poronieniem. 

Warto również zaznaczyć, że nieprzyjemny zapach z pochwy może występować również jako pojedynczy objaw, co dotyczy także wszystkich pozostałych symptomów. Dlatego też w przypadku jakichkolwiek dolegliwości należy zwrócić się do lekarza, który dobierze odpowiedni sposób leczenia. Najczęściej leczenie polega na przyjmowaniu środków dopochwowych i doustnych, a ich rodzaj zależy od przyczyny infekcji.

W każdym przypadku najistotniejszą rolę odgrywa dbałość o higienę intymną, a tym samym o prawidłowe pH pochwy, czyli równowagę flory bakteryjnej. Stosowanie środków perfumowanych zwykle nie przynosi rezultatów, a podstawą jest stosowanie preparatów do higieny dbających o zdrowie kobiet w zależności od wieku oraz ich potrzeb. 

Oceń