Łyżworolki cieszą się coraz większą popularnością. Taki sposób spędzania czasu, szczególnie w ciepłych miesiącach, pozytywnie wpływa na kondycję i samopoczucie osób, które uprawiają ten sport. Jakie inne korzyści przynosi taka forma aktywności?
Korzyści płynące z jazdy na łyżworolkach
Jazda na takim sprzęcie jest doskonałą formą aktywności dla każdego, bez względu na wiek czy płeć. Można spotkać zarówno dzieci jak i osoby dorosłe, które je wykorzystują w czasie wolnym. Czasami z łyżworolek korzystają nawet całe rodziny, ponieważ dostarcza to ciału więcej tlenu i znacząco poprawia nastrój.
Oprócz relaksu i dotlenienia organizmu, można zauważyć wiele innych zalet płynących z takiej aktywności fizycznej. Jedną z nich jest kształtowanie koordynacji ruchowej i umiejętność zachowania równowagi. Regularna jazda na łyżworolkach rozwija obie te zdolności, co pomaga również w życiu codziennym. Współpraca mięśni i układu nerwowego, a także wyuczona szybkość i precyzja usprawniają wykonywanie wielu czynności w ciągu dnia.
Łyżworolki sprawdzają się również jako profilaktyka chorób serca i układu krążenia, ponieważ w trakcie tej aktywności fizycznej wzrasta tętno, przez co serce pompuje więcej krwi.
Kilka rodzajów sportu sprawia, że po wielu treningach stawy stają się nadmiernie obciążone. Choć efekty takiego sposobu spędzania wolnego czasu przypominają te po joggingu, stawy są wówczas znacznie mniej obciążone. Przyczynia się do tego brak konieczności uderzania stopami bezpośrednio o podłoże.
W trakcie takiego treningu pracują wszystkie mięśnie pośladkowe, całej obręczy barkowej, brzucha i grzbietu. Regularna jazda przyczynia się do wzmocnienia tych partii mięśniowych. Ponadto jest to trening tak samo angażujący ciało jak wiele innych treningów, co wpływa na spalanie tkanki tłuszczowej i redukcję cellulitu.
Jazda na łyżworolkach – wymagania
Podobnie jak inne kategorie aktywności fizycznej, łyżworolki wiążą się z pewnymi wymaganiami. Jednym z najbardziej istotnych ograniczeń jest konieczność znalezienia odpowiedniego terenu do wykonywania ćwiczeń. Podłoże powinno być równe i utwardzone. Traktując buty na kółkach jako środek transportu też należy pamiętać o wyborze terenu bez zbędnych wybojów. Jazda po wyboistej drodze jest nie tylko trudna i wręcz niemożliwa, ale również bardzo niebezpieczna.
Drugie ograniczenie wynika natomiast z konieczności kupienia właściwego sprzętu. Oprócz łyżworolek, istotna jest także inwestycja w kask i ochraniacze. Jeśli jednak zakup będzie dobrej jakości, może posłużyć wiele lat.
Jazda na łyżworolkach przynosi wiele korzyści dla zdrowia i samopoczucia człowieka. Trenując regularnie można dostrzec zalety, takie jak rozwój umiejętności zachowania równowagi i koordynacji ruchowej, zdrowszy układ krążenia, wzmocnienie mięśni, zachowanie zdrowych stawów i redukcja tkanki tłuszczowej. Ograniczenia, jakie wiążą się z tym rodzajem aktywności to konieczność znalezienia właściwego terenu i inwestycja w odpowiedni sprzęt.