Together Magazyn » Aktualności » KOSMO-OCEANICZNE FERIE ZIMOWE w Akwarium Gdyńskim MIR-PIB

KOSMO-OCEANICZNE FERIE ZIMOWE w Akwarium Gdyńskim MIR-PIB

W dniach 16–29 stycznia wyrusz wraz z Akwarium Gdyńskim w niezwykłą podwodną podróż, na którą wpływ będzie miał nawet kosmos!

Tegoroczne ferie w Akwarium Gdyńskim MIR-PIB poświęcono oceanologii – interdyscyplinarnej, międzyplanetarnej nauce zajmującej się badaniem mórz i oceanów. W programie dwutygodniowego wydarzenia znalazły się m.in. specjalnie przygotowane opowieści o badaczach słonych wód i ich mieszkańcach, warsztaty z zakresu biologii morza, pracownia plastyczna oraz zabawy edukacyjne na terenie ekspozycji przynoszące wiedzę przyrodniczą.

Ponieważ w tym roku ferie w naszym województwie odbywać się będą w drugiej połowie stycznia, czekają nas w tym czasie m.in. coroczne obchody Światowego Dnia Wiedzy o Pingwinach (20.01), Dzień Babci i Dziadka (21–22.01) oraz VI urodziny Klubu Młodego Odkrywcy Mórz – stworzonego z myślą o pasji poznawczej człowieka, który dzięki zanurzaniu się coraz głębiej w świat wiedzy o oceanie, coraz lepiej rozumie naturę zagrożeń błękitnej planety.

Ferie zimowe organizowane w Akwarium Gdyńskim MIR-PIB podzielono na program ramowy, realizowany od poniedziałku do piątku, oraz wydarzenia specjalne – odbywające się w soboty i niedziele. W dni powszednie spotkania w podwodnym ogrodzie rozpoczynamy od zwiedzenia ekspozycji Akwarium Gdyńskiego z przewodnikiem. Ten punkt programu to nie lada gratka dla gości indywidualnych zainteresowanych historiami z życia codziennego naszych zwierząt. Akwarium Gdyńskie jest jedynym w Polsce ogrodem zoologicznym prezentującym faunę wodną i wodno-lądową. Po takim spacerze wśród egzotycznych i tych bliższym nam wodom mieszkańców warto przysiąść na chwilę w Sali Kinowej, aby posłuchać opowieści o ludziach zajmujących się badaniem oceanów na Ziemi. Można będzie sprawdzić, jaki wpływ na nasze życie mają masy słonej wody i jak nasza aktywność oddziałuje na oceany.

_MYS5387

Fot. Poskoczek mułowy jest przykładem organizmu przystosowanego do życia w wodzie i na lądzie

Dla gości, których rozpiera energia twórcza na czas ferii, przygotowano pracownię plastyczną. Wspólnie nauczymy się rozpoznawać wybrane gatunki płastug, stworzymy ilustracje prezentujące przygody zwierząt w oceanie i przekonamy się na własne oczy, w jakich profesjach sprawdziłyby się zwierzęta oceaniczne. Czy patrząc na ośmiornicę, dostrzeżesz w niej magika, w planktonie – dostawcę zdrowej żywności, a w zachowaniu konika morskiego – idealnego szachistę? Jeśli Wasze serce zdecydowanie mocniej bije w warunkach laboratoryjnych, to ucieszy Was wieść, że w czasie ferii odwiedzić będzie można i tę przestrzeń. W Otwartym Laboratorium Biologicznym zagoszczą wpływowi mieszkańcy mórz, czyli rośliny i zwierzęta występujące w strefie oddziaływania pływów. Pływy to regularnie powtarzające się podnoszenie i opadania wody morskiej wywołane przez siły grawitacyjne księżyca, a w mniejszym stopniu – także słońca, które wiążące się również z ruchem obrotowym Ziemi i jej grawitacją.

Dla dzieci lubiących zabawy zespołowe przygotowaliśmy iście czarodziejski szlak, na którym znajdą się zwierzęta mające magiczne uzdolnienia, a takich w Akwarium Gdyńskim całkiem sporo. W tym zestawieniu warto wymienić chociażby zjawiskowe ryby. Na przykład, plataksy, opadając na dno, udają leżące tam liście drzew mangrowych.

Dni powszednie kończymy podczas Ferii w Akwarium bajką, o tym jak interesujące są ryby pływające w oceanie i rozgwiazdy chodzące po jego dnie.

Każdy miłośnik zwierząt ma swój radar na święta niezwykłe. Dnia 20 stycznia obchodzony jest na całym świecie Dzień Wiedzy o Pingwinach. Nie moglibyśmy w tym wyjątkowym dniu pozostawić pingwinów na przysłowiowym lodzie. Pocieszne ptaki dodadzą kolorytu pracowni plastycznej, podczas warsztatu polegającego na tworzeniu pingwinów z filcu i papieru.

W dniach 21 i 22 stycznia uczcimy w Akwarium Gdyńskim Dzień Babci i Dziadka. Nie ma nic bardziej cennego niż czas spędzony wspólnie z rodziną, stąd zrodził się pomysł na udział babć i dziadków wraz z wnuczętami w warsztatach zręcznościowych „Zrób to sam”, podczas których pokażemy, jak stworzyć ocean z filcu. A skoro będzie to wizyta rodzinna, warto zasilić swój album w pamiątkowe zdjęcia, które będzie można zrobić w niecodziennej scenerii, w specjalnie przygotowanych na tę okazję wielkoformatowych ramkach polaroid.

W sobotę 28 stycznia zapraszamy na BAZAR – warsztat poświęcony oceanicznej faunie i florze, z której czerpie korzyści współczesny człowiek. Podczas warsztatu opowiemy również o zwierzętach objętych międzynarodowym zakazem handlu.

W niedzielę 29 stycznia rozstrzygnięty zostanie w Akwarium Gdyńskim konkurs na najlepszą ilustrację tematyczną, którą można będzie stworzyć podczas trwania pracowni plastycznej. Ferie zimowe zakończymy, jak na hasło przewodnie przystało, kosmo-oceanicznym balem kostiumowym. Na pewno zapytamy naszych gości, kim chcieliby zostać w przyszłości. Może wśród odpowiedzi pojawi się zawód oceanolog

Fot. Piotr Połoczanski  www.photolife.pl  www.facebook.com/poloczanski

Fot. Plataks wyglądem przywodzi na myśl liść z drzewa mangrowego

Oceń