Together Magazyn » Zdrowie » Kosmetyki na łuszczycę – po jakie sięgnąć?
kosmetyki na łuszczycę

Kosmetyki na łuszczycę – po jakie sięgnąć?

Łuszczyca to choroba zapalna skóry dotycząca ok. 2-3 % populacji. Ma ona charakter przewlekły i nawrotowy. Jej całkowite wyleczenie nie jest możliwe, jednak zastosowanie odpowiedniej terapii dermatologicznej wraz z właściwą pielęgnacją domową, są w stanie złagodzić objawy i znacznie poprawić komfort życia chorego. Jak zatem pielęgnować skórę ze zmianami łuszczycowymi? Jakie kosmetyki warto stosować? Jeżeli jesteście ciekawi, zapraszamy do lektury poniższego wpisu.

Jak wygląda łuszczyca?

Łuszczyca jest chorobą, której przyczyny występowania nie są do końca poznane. Do tej pory potwierdzone zostało jej uwarunkowanie autoimmunologiczne oraz genetyczne. Jest to przewlekła, nawrotowa choroba zapalna skóry, którą charakteryzuje zwiększona proliferacja, czyli namnażanie, komórek naskórka. Czynnikami wyzwalającymi wysiew zmian mogą być m.in. mechaniczne urazy, infekcje, stres oraz spożywanie alkoholu czy palenie papierosów.

Istotnym jest, że łuszczyca nie jest chorobą zakaźną – nie jest możliwe zarażenie się nią poprzez kontakt z osobą posiadającą objawy skórne. Jest to bardzo ważne, ponieważ wiele osób zmagających się z łuszczycą odczuwa z tego powodu wstyd oraz mierzy się z niezrozumieniem wśród społeczeństwa.

Charakterystycznymi objawami łuszczycy są czerwonawe grudki, wyraźnie odgraniczone od otaczającej skóry, które pokrywa biało-srebrzysta łuska, tzw. blaszka łuszczycowa. Może towarzyszyć im również świąd. Zmiany skórne najczęściej pojawiają się w okolicy łokci, kolan oraz owłosionej skóry głowy, mogą jednak dotyczyć dowolnego miejsca na ciele, a także paznokci.

Jak pielęgnować skórę z łuszczycą?

Jak zostało wcześniej wspomniane, łuszczyca jest obecnie chorobą nieuleczalną, natomiast stosowane leczenie dermatologiczne, połączone z pielęgnacją domową oraz odpowiednimi nawykami w życiu codziennym, pomagają w łagodzeniu zmian na skórze. Pielęgnacja domowa powinna opierać się na łagodnym oczyszczaniu skóry, złuszczaniu, a także intensywnym nawilżaniu i natłuszczaniu jej odpowiednimi preparatami.

W łagodzeniu dokuczliwego świądu pomocne jest stosowanie kąpieli z dodatkiem emolientów. Wpłyną one korzystnie na stan bariery ochronnej skóry oraz poprawę jej nawilżenia. Ważne, by kąpiele te nie trwały zbyt długo, najlepiej od 10 do 15 minut. Woda nie powinna być również gorąca, optymalna temperatura to 37-38℃. Po zakończeniu kąpieli należy zaaplikować odpowiedni kosmetyk nawilżający.

Z pomocą przychodzą w tym przypadku kremy na łuszczycę. Pozwalają one chronić skórę przed przesuszeniem, wspierają jej regenerację, a także wpływają na wzmocnienie bariery ochronnej skóry. Redukują także dyskomfort oraz świąd, towarzyszący często łuszczycy. Krem na łuszczycę zawiera najczęściej takie składniki jak różnego rodzaju emolienty (np. oleje roślinne, cholesterol), ceramidy, alantoinę, witaminę A czy witaminę E. Kremy oraz balsamy należy aplikować na skórę całego ciała bezpośrednio po każdej kąpieli, a także w razie potrzeby w ciągu dnia, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc zmienionych chorobowo.

Warto także stosować kosmetyki o łagodnym działaniu złuszczającym, zawierające na przykład mocznik lub kwas salicylowy, które pomogą unormować proces odnowy naskórka. Składniki o działaniu keratolitycznym, czyli złuszczającym, są często zawarte w produktach do oczyszczania skóry ze zmianami łuszczycowymi.

Pielęgnacja skóry głowy

Podstawowym produktem w pielęgnacji skóry głowy objętej zmianami chorobowymi jest odpowiedni szampon na łuszczycę. Ma on za zadanie skutecznie oczyścić skórę głowy, delikatnie złuszczyć nagromadzone martwe komórki naskórka, regulować pracę gruczołów łojowych, a także łagodzić świąd oraz działać kojąco. Istotny jest także sam proces mycia. Nie należy przeprowadzać go w sposób zbyt agresywny, ponieważ powstałe w efekcie podrażnienia oraz zadrapania mogą prowadzić do nasilenia się objawów choroby. Szampony na łuszczycę skóry głowy zawierają w składzie najczęściej kwas salicylowy, mocznik, dziegcie, np. brzozowy bądź sosnowy. Mogą posiadać także składniki wzmacniające włosy, jak biotyna oraz składniki poprawiające poziom nawilżenia skóry, np. pantenol.

Odpowiednia pielęgnacja domowa skóry objętej zmianami łuszczycowymi może znacznie poprawić jej stan oraz ograniczyć dyskomfort towarzyszący chorobie. Kluczem do osiągnięcia satysfakcjonujących efektów jest sumienne stosowanie odpowiednio dobranych kosmetyków.

Szeroka gama produktów przeznaczonych do pielęgnacji skóry osób chorujących na łuszczycę dostępna jest w sklepie internetowym Topestetic. Jeżeli macie wątpliwości, jakie kosmetyki wybrać sklep ten oferuje bezpłatne porady kosmetologów, które dostępne są poprzez czat, e-mail oraz telefon. Dostawa przesyłki oraz zwrot są zawsze bezpłatne. Dodatkowo do każdego zamówienia dołączony jest upominek w formie gadżetu, a także spersonalizowane próbki kosmetyków, co umożliwia przetestowanie nowych produktów przed ich zakupem.

5/5 – (1 głosów)