Together Magazyn » Więcej » Moda i Uroda » Kombinezon motocyklowy – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Kombinezon motocyklowy - jak wybrać najlepszy?

Kombinezon motocyklowy – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Kombinezon motocyklowy stanowi najważniejszą część garderoby każdego motocyklisty. Dowiedz się, na co zwracać uwagę podczas zakupu właściwego modelu.

1. Dlaczego kombinezon motocyklowy jest tak ważny?

2. Czym charakteryzują się dobre kombinezony motocyklowe?

3. Kombinezon dwuczęściowy czy kombinezony jednoczęściowe

4. Materiał kombinezonu

 

Dlaczego kombinezon motocyklowy jest tak ważny?

Odpowiedni kombinezon motocyklowy zwiększy bezpieczeństwo użytkownika motoru. Jest tak samo ważny w przypadku zawodowych kierowców jak i osób, które rekreacyjnie korzystają z motoru. Polecany jest do wszelkiego rodzaju jednośladów z napędem. Ważne jest odpowiednie dopasowanie kombinezonu tak by idealnie przylegał do sylwetki. Inaczej będą wyglądały kroje pod kombinezony motocyklowe męskie, a inne damskie.

Kombinezon motocyklowy nie może opinać za mocno ciała w taki sposób, że będzie krępował ruch. Komfort podczas jazdy jest bardzo ważny, ponieważ swoboda z jaką się czujemy również wpływa na nasze zachowanie na drodze.

Odzież motocyklowa chroni przed promieniami słonecznymi, opadami atmosferycznymi oraz wiatrem. Zabezpieczy użytkownika w kontakcie z ciałami obcymi oraz owadami. Pozwoli na zachowanie optymalnych warunków cieplnych, nie pozwoli się wychłodzić organizmowi podczas jazdy. W razie upadku stanowi dodatkową warstwę, która otacza nasze ciało. Zadbajmy o najwyższy poziom bezpieczeństwa podczas naszej przejażdżki.

Czym charakteryzują się dobre kombinezony motocyklowe?

W sklepach specjalizujących się wyposażeniem oraz odzieżą do motocyklów możemy spotkać różne rodzaje kombinezonów motocyklowych. Jednak większość z nich ma specyficzne funkcje, które świadczą o ich jakości.

Do nich należą:

  • wzmocnienia w newralgicznych miejscach chroniące użytkownika
  • protektory dla ochrony ciała w razie możliwości otarcia skóry
  • warstwę zewnętrzną odporną na warunki pogodowe
  • oddychający materiał lub wentylatory
  • wzmocnienie na kręgosłupie
  • elementy odblaskowe do nocnej jazdy
  • wewnętrzne kieszenie o dobrej pojemności na przedmioty osobiste
  • elastyczne elementy, które idealnie dostosują się pod sylwetkę
  • komfortowy materiał nie krępujący ruchów

Kombinezon dwuczęściowy czy kombinezony jednoczęściowe

Jednoczęściowy kombinezon męski tworzy jedną całość, w której elementy są idealnie do siebie dopasowane. Dwuczęściowy kombinezon to kurtka i spodnie, jednak zestaw również możemy połączyć ze sobą używając do tego suwaka.

Kombinezony jednoczęściowe są bezpieczniejsze, ponieważ mają mniej łączeń, nie rozdzierają się tak łatwo podczas wypadków. Dużo lepiej zachowują termoizolację i są bardzo wygodne na nawet długie trasy. Mimo tego bardzo dużo osób korzysta z dwuczęściowych kombinezonów ze względu na ich łatwiejsze użytkowanie. Na krótszych trasach sprawdzają się idealnie przez możliwość skorzystania z jednej części. Pamiętajmy jednak, że jedynie całkowite okrycie ciała da nam zabezpieczenie w razie wypadku.

Materiał kombinezonu

Materiał, z którego wykonywana jest odzież motocyklowa musi być utwardzany, ale również nie krępować ruchów. Bardzo przydatne są wszelkiego rodzaju elastyczne wstawki, które zwiększają komfort noszenia. Najważniejsze jest żeby cechowała go wytrzymałość, która przełoży się i na bezpieczeństwo i długość użytkowania.

Kombinezony występują w dwóch wariantach materiałowych. Może to być kombinezon skórzany lub kombinezon tekstylny. Skórzane kombinezony wykorzystywane są często w przypadku szybkich jazd na ścigaczach. Wówczas projektowane są w aerodynamiczną budowę oraz mają dołożone zewnętrzne slajdery. Są bardzo trwałe oraz wytrzymałe. Naturalna skóra jest solidna, dzięki czemu dużo lepiej przechodzi testy w ciężkich warunkach. Gwarantuje również większą ochronę w razie upadku z motocykla. Najlepiej sprawdza się odzież ze skóry bydlęcej. Należy jednak zaznaczyć, że skórzane materiały są wrażliwsze na działanie czynników atmosferycznych. Uciążliwy deszcz przez długi czas może doprowadzić do przemoknięcia kombinezonu. Jeżeli decydujemy się na skórzany wariant bardzo ważne jest jego cykliczne zabezpieczanie.

Kombinezony tekstylne są dużo lżejsze od swoich skórzanych odpowiedników. Ich materiał jest przewiewny, dlatego dobrze sprawdzają się cieplejsze dni. Dzięki specjalnie opracowanej technicznie membranie zabezpieczają idealnie przed wiatrem oraz deszczem. W wariantach zimowych posiadają dodatkową wewnętrzną warstwę, której zadaniem są właściwości termoizolacyjne. W codziennym użytkowaniu zdają się być wygodniejsze oraz funkcjonalniejsze od kombinezonów skórzanych, jednak są bardziej narażone na mocniejsze uszkodzenia mechaniczne.

Warto też zauważyć, że większość materiałów kombinezonów jest uniwersalna i sprawdzi się w różnych warunkach pogodowych. Jeżeli jednak poruszamy się dużo podczas letniego okresu warto jest zainwestować w modele, które mają otwory. Przez nie, na zewnątrz, wydostaje się nadmiar ciepła. Pamiętaj, że wybór odpowiedniego kombinezonu jest niezwykle ważny, jednak żeby osiągnąć maksymalne bezpieczeństwo podczas jazdy powinien zaopatrzyć się również w kask, specjalne buty oraz rękawiczki.

5/5 – (1 głosów)