Strona główna » Aktualności » Jeden pas – dwa życia

Jeden pas – dwa życia

Polskie prawo zezwala kobietom będącym w widocznej ciąży na niezapinanie pasów podczas jazdy samochodem. To niestety przepis równie archaiczny (ustawę spisano w 1997 roku), jak i niebezpieczny. Powoduje bowiem, że ciężarne wsiadają do samochodu z przekonaniem, że zapinanie pasów może zaszkodzić dziecku. Nic bardziej mylnego! Sam przepis powinien zaś trafić między bajki o Fredzie Flinstonie, który do napędu pojazdu używał mięśni własnych nóg.

Tyle zdrowy rozsądek. A co na to eksperci? Ci mówią jednym głosem: kobiety w ciąży powinny zawsze zapinać pasy – zarówno na siedzeniu kierowcy, jak i pasażerki, w taksówce i wszędzie tam, gdzie jest taka możliwość.

Trzeba pamiętać, że chodzi o bardzo prozaiczną sprawę. Aby zagwarantować bezpieczeństwo dziecku, mama musi przede wszystkim zadbać o swoje własne. Pasy ratują życie, to jest bezsprzeczne, każda przyszła mama powinna więc zapinać je zawsze i na każdym etapie ciąży.

Kobiety obawiają się, że zaciskający się pas zrobi dziecku krzywdę, a to nieprawda.

Eksperci z Volvo (jedynej firmy, w której zaprojektowano manekina kobiety w ciąży) udowodnili, że kobieta niezapięta w pasy może stracić dziecko w kolizji lub wypadku już przy prędkości piętnastu kilometrów na godzinę!

Dziecko jest oczywiście chronione przez wody płodowe, ale podczas kolizji mniej sprężyste łożysko może się odkleić i pozbawić płód tlenu.

Kwestie bezpieczeństwa są bezsporne. A co z wygodą? Jak sobie poradzić, kiedy widoczna ciąża przeszkadza w zapięciu pasów?

Z pomocą przychodzą adaptery, które poprawiają przebieg pasa biodrowego. Zostaje on umieszczony pod brzuchem, poniżej worka owodniowego z nienarodzonym dzieckiem, i nie przemieszcza się, co zapewnia komfort jazdy samochodem. Taki adapter powinien być stosowany już od 2. miesiąca ciąży. Producenci jednego z najlepszych takich rozwiązań na świecie przekonują, że jeden pas chroni dwa życia.

Krzysztof Harlak

Ekspert ds. bezpieczeństwa dzieci i dorosłych. Zwycięzca licznych ogólnopolskich konkursów wiedzy o bezpieczeństwie dzieci. Uczestnik wielu szkoleń i wykładów na temat bezpieczeństwa, współwłaściciel Sklepu Tylem.pl Gdańsk. Przede wszystkim zaś tata wspaniałych dzieci: Natalii i Bartka.

Oceń