Wyczyścić przypalony garnek nie jest prosto, ale nie jest to niemożliwe. Przede wszystkim, aby wyczyścić przypalony garnek, brytfannę potrzebujesz odpowiednich dodatków — cytryny, soli lub… tabletek do zmywarki.
Czy można uratować przypalony garnek?
Garnki ze stali nierdzewnej nie tak łatwo przypalić. Przede wszystkim warto więc wybierać te, które mają odpowiednie dno i powierzchnię zapobiegającą przywieraniu. Kupując brytfanny oraz inne elementy wyposażenia, dobrze jest sprawdzić, jak są one zabezpieczone przed występowaniem tego problemu. Zawsze lepiej chronić się przed wystąpieniem problemu, niż się z nim mierzyć. Przypalony garnek emaliowany potrafi zaś wzbudzić niemałą frustrację w trakcie jego czyszczenia. Nie oznacza to, że niemożliwe jest, aby wyczyścić mocno przypalony garnek. Jest to jak najbardziej możliwe, warunek jest tylko jeden — trzeba działać przede wszystkim szybko i w sposób przemyślany.
Przypalony garnek — co zrobić w pierwszej kolejności?
Wyczyszczenie przypalonego garnka wymaga pewnego zorganizowania. Garnki stalowe, ze stali nierdzewnej, odpowiednio zabezpieczone dno — to wszystko chroni przed przypaleniem, ale jeśli się już ono zdarzy, garnek natychmiast należy zalać ciepłą wodą, dodać do niego odrobiny płynu do mycia naczyń i zagotować. Zanim nie zaczniesz zastanawiać, czym wyczyścić przypalony garnek, koniecznie gotuj wodę w tym garnku jeszcze przez kilkanaście minut. Następnie dokładnie go opłucz — czyszczenie przypalonego garnka i usuwanie spalenizny będzie znacznie prostsze.
Zanim w twoich rękach znajdzie się Doda oczyszczona, sól czy cytryna, pamiętaj koniecznie, aby do czyszczenia wybierać tylko miękkie gąbki. Zrezygnuj z druciaków i innych ostro zakończonych akcesoriów, ponieważ podczas intensywnego szorowania możesz zniszczyć delikatną powłokę i już wszystko będzie do dna przywierać, a tego chcesz przecież uniknąć.
Jak wyczyścić przypalony garnek?
Domyć przypalony ganek możesz na wiele sposobów. Oto 6 sprawdzonych sposobów czyszczenia przypalonych garnków:
- proszkiem do pieczenia — wystarczy zalać naczynie wodą, wsypać opakowanie proszku i odstawić na 12 godzin, potem wystarczy opłukać i przetrzeć miękką gąbką z płynem do mycia naczyń;
- sodą oczyszczoną — wodorowęglan sodu to jeden z najskuteczniejszych środków czyszczących. saszetkę produktu wymieszaj z ok. 6 litrami wody.; gotową papkę trzeba rozsmarować na dnie garnka i zostawić na kilka godzin, po czym zeskrobać spaleniznę;
- solą — stosuje się ją dokładnie tak samo jak sodę oczyszczoną, pozwala ona nie tylko domyć przypalony garnek, ale i zdezynfekować naczynia;
- cola — wystarczy wlać ją na dno garnka i zagotować; cola powinna sięgać więcej niż 2–3 cm ponad linię spalenizny;
- kawałki cytryny — nie tylko doskonale nadaje się do czyszczenia garnków, lecz także przepięknie pachnie, należy przekroić ją na ćwiartki, każdą taką cząstką przetrzeć należy naczynie, wszystko zalać ciepłą wodą i pozostawić na kilka godzin; możesz w ten sposób czyścić przypalony garnek żeliwny, stalowy czy ceramiczny, natomiast nie stosuje się tego sposobu do garnków z aluminium;
- tabletki do zmywarki — wystarczy zalać garnek do 1/4 objętości, zagotować wodę, a następnie dodać kostkę do zmywarki — następnie trzeba odczekać godzinę i opłukać garnek.
Każdy z tych sposobów jest skuteczny, pamiętać jednak warto o stosunkowo szybkim działaniu. Najpierw zagotować trzeba wodę z płynem, a następnie zastosować jedno z zaprezentowanych tutaj rozwiązań. W ten sposób możesz stosunkowo szybko i skutecznie oczyścić dno garnka.