Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Jak wybrać ubezpieczenie dla zwierząt domowych?
x art . jakwybracubezpieczeniedlazwierzatdomowych

Jak wybrać ubezpieczenie dla zwierząt domowych?

Polacy chętnie otaczają się zwierzętami domowymi. Z sondażu przeprowadzonego przez Kantar Public wynika, że aż 52 proc. mieszkańców naszego kraju ma swojego pupila, z czego 42 proc. psa, a 26 proc. – kota. Nasze zwierzęta są zagrożone wypadkami i chorobami nie mniej niż ludzie. Aby uniknąć w takich przypadkach konieczności ponoszenia kosztów leczenia i nie tylko, warto mieć ubezpieczenie NNW dla zwierząt domowych. Jak je wybrać?

Polacy chcą mieć zwierzęta

Zdecydowanie najczęściej właścicielami zwierząt domowych są mieszkańcy wsi i małych miast. Rzadziej decydują się na to osoby z największych aglomeracji, ale raczej nie dziwi już widok na osiedlach w miastach dużego psa, który żyje ze swoim panem w małym mieszkaniu.

Co więcej, Polacy w pandemii jeszcze bardziej zapragnęli bliskości takiego pupila. Główny Urząd Statystyczny zwrócił uwagę na to, że w 2020 roku ceny psów i kotów wzrosły o ponad 30 proc. W pierwszych miesiącach pandemii hodowle takich zwierząt cieszyły się dużym zainteresowaniem, wiele psów i kotów znikało ze schronisk. Za takimi wyborami przemawiał szczególnie brak towarzystwa na co dzień, w czasie pracy zdalnej. Znaczenie miał także fakt, że przez pewien okres nałożono na nas liczne ograniczenia w przemieszczaniu się, ale już jak najbardziej mogliśmy spacerować z psem.

Zwierzę to jednak obowiązek. Powinno być ono szczepione, należy udać się z nim do weterynarza 2–3 razy do roku, aby sprawdzić stan jego zdrowia. Ponadto takim czworonogom również może się przydarzyć wypadek. Mając na uwadze takie ryzyko, warto mieć ubezpieczenie NNW psa i kota. Jak wybrać odpowiednią ochronę?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie ubezpieczenia dla psa lub kota?

Towarzystwa ubezpieczeniowe dają możliwość zakupu ochrony dla naszych pupili. Nie zawsze wiąże się to z koniecznością zawarcia dodatkowej umowy – w towarzystwie Aviva taka polisa zawarta jest w cenie ubezpieczenia domu lub mieszkania. Tak więc decydując się na nią, jednocześnie zapewniamy ubezpieczenie naszej nieruchomości i pupilom. Na co warto zwrócić uwagę, wybierając taką ochronę?

Po pierwsze, należy poznać zasady korzystania z oferty. Czy jest to element innej polisy, czy jednak ubezpieczenie wymaga dodatkowej opłaty? Jeśli trzeba ponieść koszty, to ile one wynoszą? Jakie ryzyka obejmuje taka ochrona? Polisa we wspomnianym towarzystwie Aviva uwzględnia:

  • Leczenie weterynaryjne – pokrycie kosztów, jeśli zwierzęciu przydarzy się nieszczęśliwy wypadek.
  • Uśpienie psa lub kota – w przypadku gdy będzie to konieczne na skutek nieszczęśliwego wypadku.
  • Kremację lub pochówek psa – jeśli jest to nieuniknione na skutek nieszczęśliwego wypadku.
  • Poszukiwanie zwierzęcia.

Oczywiście w każdej sytuacji obowiązują ograniczenia kwotowe. Ubezpieczenie NNW kota i psa może pokryć wspomniane wydatki tylko do określonego pułapu. W powyższym przypadku Aviva wypłaci świadczenie do 2 tys. zł z przeznaczeniem na leczenie weterynaryjne, uśpienie, kremację i pochówek. Jeśli chodzi o koszty poszukiwań, to limit wynosi 500 zł.

Koszty leczenia zwierzęcia a ubezpieczenie

Taka polisa stanowi jednocześnieubezpieczenie NNW psa i kota. Towarzystwo pokryje wydatki na leczenie weterynaryjne do kwoty 2 tys. zł, jeśli zwierzęciu przydarzy się wypadek. Koszty zabiegów przeprowadzanych w takich przypadkach mogą być wysokie, a trudno przewidzieć, czy akurat wtedy będziemy mogli sobie pozwolić na pokrycie opłat z własnych środków. 

Pieniądze wypłacone przez ubezpieczyciela mogą się wtedy zdecydowanie przydać, a z przysługującego w takiej sytuacji odszkodowania warto skorzystać, tym bardziej że przecież chodzi tutaj o polisę, która jest elementem ubezpieczenia nieruchomości.

Czy zatem można ubezpieczyć psa i kota? Zdecydowanie tak i nie musi się to wiązać z koniecznością zawierania dedykowanej polisy. Oczywiście powinniśmy brać pod uwagę nie tylko wysokość wydatku na ochronę, ale przede wszystkim to, co ona daje. Zobacz zakres ubezpieczenia NNW dla psa i kota w Aviva – zabezpiecz się przed ryzykiem ponoszenia kosztów związanych z następstwem wypadku, który przydarzyć się może zwierzęciu.

Oceń