Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Jak wybrać maszynę do piaskowania Czym kierować się przy wyborze

Jak wybrać maszynę do piaskowania Czym kierować się przy wyborze

Piaskowanie to ostatnio bardzo popularny i korzystny proces technologiczny, którego celem jest czyszczenie lub kształtowanie dowolnej powierzchni za pomocą materiału ściernego. Działania te mogą być wykonywane na wielu rodzajach materiałów, a do wykonania zadania używa się nowoczesnych urządzeń i technologii.

Czym charakteryzują się urządzenia do piaskowania? Jak wybrać najlepsza maszynę? Czym kierować się przy wyborze odpowiedniego sprzętu?

Charakterystyka urządzeń do piaskowania

Sprzęty wykorzystywane do obróbki, czyszczenia, kształtowania materiałów posiadają wiele charakterystycznych cech oraz kilka uniwersalnych różnic. Ich budowa uzależniona jest przede wszystkim od materiału na jakim pracują oraz rodzaju obróbki.

Za pomocą tego rodzaju narzędzi można piaskować m.in. szkło, metal, kamień, ceramikę, drewno czy tworzywa sztuczne. Piaskarki przeznaczone do różnorodnej pracy posiadają odmienne funkcje i zaawansowanie technologiczne. 

Rodzaje piaskarek 

Jakie są najpopularniejsze maszyny do piaskowania? Przedstawiamy ich rodzaje w podziale na sposób czyszczenia oraz miejsca pracy.

Piaskarki pyłowe

Piaskowanie tego rodzaju urządzeniem odbywa się przy użyciu pistoletów ciśnieniowych lub inżektorowych. Sprzęt ten składa się z kilku elementów, gdzie jednym z najważniejszych jest dysza, przez którą wydostaje się sprężone powietrze pomieszane z odpowiednio przygotowanym ścierniwem – najczęściej w postaci piasku kwarcowego. 

Piaskarki bezpyłowe

Do oczyszczania bezpyłowego używa się urządzeń kabinowych, którego praca polega na zamknięciu obiegu, w wyniku czego ścierniwo nie wydostaje się na zewnątrz. Tego rodzaju urządzenia służą do np. piaskowania szkła, a używanie ich jest wygodne i bezpieczne. 

Piaskarki kabinowe

Urządzenia te charakteryzują się pracą wewnątrz kabiny. Rodzaj, wielkość oraz funkcje sprzętu uzależnione są od celu i przeznaczenia piaskarki. Można wyróżnić maszyny artystyczne, profesjonalne czy bardzo duże do prac przemysłowych. Ich cechą charakterystyczną jest zabezpieczona głowica, która uniemożliwia wydostanie się pyłów na zewnątrz. 

Piaskarki ręczne

To urządzenia przy pomocy, których możliwa jest obróbka niewielkich elementów. Cały proces wykonywany jest mechanicznie, począwszy od załadunku tafli, poprzez przesuwanie i piaskowanie. Urządzenia te w szczególności stosowane są do obróbki szklanych drzwi.

Do popularnych typów piaskarek można również zaliczyć urządzenia takie jak:  piaskarki automatyczne, półautomatyczne, inżektorowe, ciśnieniowe, kompresory – łopatkowe, śrubowe, tłokowe, itp. 

Jak wybrać maszynę do piaskowania? Czym kierować się podczas kupna?

Wybór odpowiedniego urządzenia uzależniony jest od wielu czynników, mających wpływ na dalsza pracę i zapotrzebowanie. 

Podstawowym kryterium jest określenie przeznaczenia, którymi mogą być prace amatorskie, hobbystyczne czy zarobkowe. Kolejnym aspektem jest wybór pojemności zbiornika, jaki będzie używany. Zbiornik ten należy dobrać do przewidywanych prac oraz wielkości piaskowanego materiału. Na szczególną uwagę zasługują również inne elementy takie jak: pistolet, dysza, kabina, kompresor, itp. Wydajny kompresor zapewni wygodną i komfortową pracę, jak również skrócony czas realizacji. 

Podczas zakupu należy również zwrócić uwagę na cechy dodatkowe urządzenia, którymi są np.: reduktory powietrza, system dozowania ścierniwa, orurowanie, pneumatyczne zdalne sterowanie, zawory, węże, itp. 

Oceń