Szukasz zabawki, która będzie interesująca dla dziecka i jednocześnie będzie wspierała rozwój bobasa? W takim razie sprawdź, czym są zabawki sensoryczne dla niemowląt, czyli takie, które stymulują zmysły malucha. Dowiedz się, jakie są ich rodzaje i na co zwracać uwagę podczas zakupu.
Czym są zabawki sensoryczne dla niemowlaka?
Czy w dzieciństwie bawiłeś się grzechotką, piłką albo prostymi instrumentami muzycznymi, na przykład bębenkiem? Prawdopodobnie tak – w takim razie już wiesz, czym są zabawki sensoryczne. Choć może Ci się wydawać, że pojawiły się one stosunkowo niedawno, tak naprawdę dzieci używają ich od setek lat. Termin „zabawka sensoryczna” oznacza bowiem wszelkie przedmioty, które pobudzają zmysły malucha (wszystkie jednocześnie, kilka bądź jeden wybrany). Dostarczając różnorodnych bodźców sensorycznych, wpływają na pozytywnie na rozwój brzdąca. Mogą mieć różne formy oraz mogą być wykonane z różnych materiałów. Alternatywną dla zabawek sensorycznych so kolorowanki. Przykładowo tak popularne ostatnio kolorowanki Minecraft, rozwijają motorykę małą ale nie mogą równać się z zabawkami sensorycznymi w ilości atutów jakie te ostatnie przynoszą dzieciom w tak wczesnym wieku.
Jakie zabawki sensoryczne dla niemowląt można spotkać w sklepach? Znajdziesz tam m.in.:
- Grzechotki – zazwyczaj mają żywe kolory i przyciągają uwagę maluszka, który chwyta zabawkę i w ten sposób ćwiczy motorykę małą. Uczy się też koncentrować wzrok na jednym punkcie, delikatne grzechotanie pobudza natomiast zmysł słuchu.
- Piłeczki sensoryczne – piłki, kulki czy klocki to prawdziwa gratka dla zmysłów bobasów. Dzieci, przekładając je z rączki do rączki czy budując proste konstrukcje, poznają różne kolory, kształty, faktury. Mogą też wkładać zabawki do buzi, aby w ten sposób poznawać świat.
- Maty sensoryczne – maluszek położony na kolorowej, miękkiej macie może eksplorować otaczające go przedmioty (do mat zazwyczaj są dołączone rozmaite zabawki oraz zawieszki), przyglądać się im, dotykać, poruszać nimi.
- Książeczki sensoryczne – mają kształt tradycyjnych książek, jednak są wykonane z miękkich tkanin. Dodatkowo zazwyczaj mają wystające metki, szeleszczące strony czy przywieszki, np. lusterko, w którym malec może się przeglądać.
Zalety zabawek sensorycznych dla niemowląt
Zadaniem zabawek sensorycznych jest pobudzanie zmysłów dziecka. Dostarczanie maluchowi takich wrażeń jest bardzo ważne, już od pierwszych miesięcy życia, ponieważ ma wpływ na prawidłowe kształtowanie się procesów integracji sensorycznej. Są to działania, w trakcie których którym mózg odbiera, analizuje i interpretuje informacje pochodzące z różnych zmysłów, takich jak: wzrok, słuch, dotyk, węch, smak, równowaga, propriocepcja (czucie głębokie). Dzięki temu człowiek może bez przeszkód funkcjonować w otaczającym go świecie.
Zabawki sensoryczne w prawidłowy sposób stymulują zmysły dziecka, ale to nie jedyna ich zaleta. Jak jeszcze wspierają rozwój malucha?
- Rozwijają zdolności poznawcze,
- wspierają rozwój motoryczny, stymulują ruchowo,
- trenują koordynację oko-ręka,
- wzmacniają naturalną kreatywność,
- wpływają pozytywnie na rozwój emocjonalny.
Na co zwracać uwagę, wybierając zabawki sensoryczne?
Kupując dla swojego dziecka zabawkę sensoryczną, przede wszystkim zwróć uwagę na:
- Bezpieczeństwo – sprawdź materiał, z jakiego została wykonana oraz to, czy posiada certyfikaty. Oceń też stopień trudności czyszczenia/prania (wybieraj te, które są łatwe w utrzymaniu czystości).
- Wiek dziecka – zabawka musi być dostosowana do wieku Twojej pociechy – sprawdź zalecenia producenta w tym zakresie. Znajdziesz je na opakowaniu lub etykiecie.
- Umiejętności (etap rozwoju) – pamiętaj, że dzieci rozwijają się w różnym tempie i trzeba to uwzględnić, kupując zabawki. Podczas gdy jeden maluch w wieku 8 miesięcy raczkuje, inny może jeszcze nawet samodzielnie nie siedzieć. Pierwszy będzie już zatem prawdopodobnie zaciekawiony zabawkami wspierającymi naukę przemieszczania się, drugiego bobasa może to jeszcze nie interesować.