Wielkość kuchni, styl aranżacyjny oraz indywidualne możliwości finansowe to elementy, które trzeba wziąć pod uwagę przy urządzaniu funkcjonalnej kuchni. Jakie są zasady urządzania kuchni, by nawet na niewielkim metrażu urządzić ją tak, aby była praktyczną przestrzenią?
Podstawowe elementy w wyposażeniu kuchni
Na samym początku aranżacji kuchni należy określić, jaki ma w niej dominować aranżacja. Największą popularnością cieszą się wnętrza urządzone w stylu skandynawskim, klasycznym i retro. Jednak wybierając główny motyw, warto kierować się indywidualnymi preferencjami, które w jak największym stopniu oddadzą gust wszystkich domowników.
Następnie należy wybrać odpowiednie szafki kuchenne, które służą do przechowywania niezbędnych produktów oraz akcesoriów. Tego rodzaju meble powinny być nie tylko estetyczne, ale również solidne i odporne na różnego rodzaju uszkodzenia. Ergonomia szafek w głównej mierze zależy od wysokości ich umiejscowienia. Funkcjonalna kuchnia to również niezbędne sprzęty AGD oraz zlewozmywak. Odpowiednie odległości między takimi elementami mają istotny wpływ na późniejszy komfort podczas wykonywania czynności kuchennych.
Mały metraż? To nie problem!
Przed największym wyzwaniem stoją właściciele małych kuchni, które najczęściej można spotkać w blokach. Jednak pamiętając trzeba o kilku ważnych zasadach urządzania kuchni, przy których nie będzie trzeba rezygnować ani z funkcjonalności, ani z atrakcyjnego wyglądu tego pomieszczenia. Przy projektowaniu kuchni o małym metrażu należy pamiętać o odpowiednim wyznaczeniu stref roboczych, do których zalicza się:
- Strefę zapasów
- Strefę przechowywania
- Strefę mokrą
- Strefę przygotowania posiłków
- Strefę gotowania
O funkcjonalności kuchni świadczy również tak zwany trójkąt roboczy, który określa odpowiednie odległości między lodówką, zlewozmywakiem i płytą kuchenną bądź piekarnikiem. Należy je rozmieścić w taki sposób, aby odstępy między nimi przypominały trójkąt. W małych kuchniach zaleca się ustawienie zlewozmywaka oraz piekarnika w odległości 90 cm. Standardowy odstęp między tymi elementami wynosi od 120 do 210 cm.
Otwarte aneksy kuchenne powinny być urządzone w linii prostej lub na planie litery L. Natomiast zabudowa typu U lub G sprawdzi się w zamkniętych kuchniach. Takie rozwiązania pozwalają zaoszczędzić sporo miejsca na przechowywanie niezbędnych akcesoriów oraz naczyń.
W przypadku małego metrażu warto zdecydować się również na dodatkowe listwy umieszczone na ścianach, na których można umieścić garnki bądź inne sprzęty kuchenne. Dobrym rozwiązaniem są również szafki w jasnym kolorze, które optycznie powiększą całą przestrzeń.
Swoboda w większej kuchni
Przestronne pomieszczenie kuchenne jest marzeniem każdego wielbiciela gotowania. Przy jego urządzaniu również warto poznać wszystkie najważniejsze zasady urządzania kuchni, dzięki którym cała przestrzeń będzie wygodna i funkcjonalna. Mowa tu oczywiście o ergonomicznym podziale na strefy oraz zachowaniu trójkąta roboczego.
Równie ważną kwestią przy aranżacji dużej kuchni jest to, aby końcowo całe pomieszczenie nie było zbyt puste. Można więc wprowadzić dodatkowe elementy oraz dekoracje, jednak należy robić to z wyczuciem. W tym celu warto dodać stół lub kanapy służące do wypoczynku, które wkomponują się w cały styl. Dobrym rozwiązaniem jest również wyspa kuchenna, która pozwala na wspólne gotowanie całej rodziny. Sprawdza się ona głównie, gdy kuchnia połączona jest z salonem. Jeśli chcemy oddzielić oba te pomieszczenia, to możemy postawić ścianki działowe.
Duży metraż kuchni pozwala na montaż sprzętu AGD o większych gabarytach. Przykładowo, bez problemu zmieści się w niej dwukomorowy zlew czy płyta z większą ilością palników. Warto również rozważyć urządzenie jadalni, w której można postawić duży stół z wygodnymi krzesłami. W takiej kuchni nie zabraknie miejsca na różnego rodzaju dekoracje w dowolnych kolorach. Doskonale sprawdzą się świeże zioła w doniczkach czy dodatkowe słoiczki na przyprawy.