Szczyt infekcji górnych dróg oddechowych występuje w sezonie jesienno-zimowym, kiedy to często dochodzi do nasilenia objawów alergicznych u osób uczulonych na roztocza kurzu domowego. Z tego powodu czasami pojawiają się wątpliwości przy postawieniu właściwej diagnozy. Różna etiologia choroby wymaga zupełnie innego podejścia terapeutycznego. Objawy obu typów kataru można zwalczyć lekami bez recepty, dlatego warto znać podstawy w ich różnicowaniu. Jednakże zawsze warto pamiętać, że w przypadku nasilenia objawów należy udać się do lekarza celem dalszej diagnostyki i zastosowania specjalistycznego leczenia.
Cechy wspólne i różnice
Podstawową cechą, która łączy oba typy kataru, jest wodnisty wyciek z nosa i uczucie jego zatkania. W alergicznym typie znacznie częściej pojawia się świąd nosa i oczu oraz kichanie. Czasami może towarzyszyć świąd podniebienia i gardła, a objawy przedłużają się, trwając tygodniami lub miesiącami. Alergiczny nieżyt nosa często dotyka osoby z dodatnim wywiadem w kierunku atopii oraz może występować rodzinnie. Natomiast w przeziębieniu mogą pojawić się takie objawy jak ból gardła, kaszel, ból nosa, zmęczenie, osłabienie, w niektórych przypadkach gorączka. Objawy trwają zazwyczaj 3-14 dni. Świąd nosa, podniebienia i gardła nigdy nie występuje podczas przeziębienia. Warto wspomnieć, że przyczyną kataru infekcyjnego najczęściej są wirusy, natomiast etiologia alergicznego nieżytu nosa jest bardziej złożona i wynika z nieprawidłowej reakcji organizmu na kontakt z alergenem.
Jak poradzić sobie z katarem?
W przypadku ustalenia prawidłowego pochodzenia kataru łatwiej jest obrać właściwą ścieżkę terapeutyczną. Czasami nie jest możliwe ustalenie etiologii bez konsultacji z lekarzem i szczegółowego badania. Niektóre z preparatów są skuteczne w obu typach kataru na przykład płukanie nosa lub rozpylanie w nosie izotonicznej lub hipertonicznej soli. Także terapia lekami obkurczającymi naczynia błony śluzowej sprawdzi się w doraźnym opanowaniu niedrożności nosa, wśród preparatów znajdują się substancje takie jak ksylometazolina, oksymetazolina lub efedryna. Jednakże ze względu na to, iż przeziębieniu towarzyszą też inne dolegliwości, wymaga ono wielokierunkowego działania, w tym stosowania leków przeciwzapalnych, przeciwgorączkowych i przeciwbólowych. Głównym zaleceniem przy katarze alergicznym jest unikanie ekspozycji na alergeny oraz stosowanie farmakoterapii, której podstawą są glikokortykosteroidy podawane donosowo takie jak beklometazon, budezonid, flutykazon. W przypadku sezonowego nasilenia objawów takich jak świąd oczu, gardła i podniebienia warto sięgnąć po doustne leki przeciwhistaminowe, np. Claritine takie jak loratadyna. Lek ten odznacza się wysoką skutecznością i bardzo dobrą tolerancją przez pacjentów. Loratadyna w przeciwieństwie do niektórych leków o podobnym działaniu nie powoduje sedacji ani nie upośledza sprawności psychomotorycznej, co nie wyklucza prowadzenia pojazdów mechanicznych podczas jej stosowania.