Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Jak przechowywać dokumentację, czyli kilka uwag na temat aranżacji archiwum
adobestock 373035873 wp

Jak przechowywać dokumentację, czyli kilka uwag na temat aranżacji archiwum

Instytucje gromadzące, przechowujące i udostępniające dokumenty historyczne zobowiązane są do zagwarantowania im bezpieczeństwa. Aby cenne zbiory archiwalne nie uległy zniszczeniu, a z ich zasobów mogły korzystać kolejne pokolenia, niezbędne jest odpowiednie miejsce do przechowywania dokumentacji. Wnętrze przeznaczone na archiwum musi mieć nie tylko wystarczający metraż, ale też być odpowiednio urządzone. A jakie elementy wyposażenia są niezbędne dla racjonalnego zagospodarowania przestrzeni?

Jakie modele regałów sprawdzą się w archiwum?

Przechowywanie ogromnej ilości akt stanowi nie lada wyzwanie dla zarządzających instytucjami publicznymi. By sprawnie odnaleźć w ich gąszczu poszukiwany dokument, konieczne jest posegregowanie i uporządkowanie zasobów archiwum. Do tego celu przydadzą się solidne regały. Najlepszym wyborem wydają się modele metalowe – niezwykle trwałe, higieniczne oraz łatwe w montażu i demontażu. Ich przewaga nad meblami magazynowymi z drewna wynika przede wszystkim z większej wytrzymałości i odporności na uszkodzenia mechaniczne oraz łatwości pielęgnacji – metalowe półki łatwo przetrzeć, tak aby na ich powierzchni nie gromadziły się grube warstwy kurzu czy brudu.

Regał magazynowy do archiwum – wybierz model o optymalnych parametrach

Poszukując wyposażenia archiwum, należy zwrócić uwagę na wysokość i szerokość regałów oraz liczbę i głębokość półek. Nie dysponując zbyt dużą przestrzenią, warto postawić na regały wysokie, dzięki którym będzie można zaoszczędzić sporo cennego miejsca. Niezwykle ważna jest też ich nośność. Regał magazynowy przeznaczony do przechowywania teczek bądź segregatorów z tonami papieru musi wytrzymać znaczne obciążenia. Przemyślany wybór mebli do archiwum pozwoli starannie posegregować dokumenty oraz odpowiednio opisać każdą półkę lub regał.

Zamykana szafa – ważny element wyposażenia każdego archiwum

Archiwa znajdują się w wielu instytucjach publicznych, a zbiory niektórych z nich są bardzo cenne bądź poufne. Dokumentacja szczególnie wartościowa lub tajna powinna być dodatkowo zabezpieczona. Do tego celu zwykłe regały metalowe mogą się nie sprawdzić. Dlatego warto, aby w każdym archiwum znalazła się też zamykana szafa, w której pracownicy instytucji zgromadzą i będą przechowywać najcenniejsze zasoby. Odpowiednie zabezpieczenia drzwiczek będą stanowiły gwarancję, że poufna dokumentacja nie wpadnie w niepowołane ręce, a tajne informacje nie przedostaną się do wiadomości publicznej.

Oceń