Together Magazyn » Dom » Jak prać rolety rzymskie?
pralka na panelach na tle ściany

Jak prać rolety rzymskie?

Czy rolety rzymskie można prać w pralce? Jak skutecznie utrzymać je w czystości? Jak uniknąć uszkodzeń w trakcie zdejmowania rolet? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w naszym poradniku. Przekonaj się, dlaczego rolety rzymskie uchodzą za jedne z najbardziej praktycznych i wygodnych w utrzymaniu. Zapomnij o pralniach chemicznych i kosmicznych wydatkach za pranie – zadbaj o rolety rzymskie samodzielnie.

Bez owijania w bawełnę odpowiadamy na najbardziej nurtujące Cię pytanie: tak, rolety rzymskie można prać w pralce. Ta informacja może jednak nie okazać się wystarczająca. Oprócz prania czeka Cię także demontaż rolet, ich suszenie czy codzienna pielęgnacja. Przedstawiamy Ci praktyczny przewodnik, w którym krok po kroku tłumaczymy, jak skutecznie dbać o rolety rzymskie.

Sprawdź, co mówi producent!

Przed rozpoczęciem procesu prania rolet rzymskich ważne jest, aby zapoznać się z instrukcjami producenta, które powinieneś znaleźć na wszywce z tyłu tkaniny lub na jego stronie internetowej. Zalecenia dotyczące prania mogą się różnić w zależności od rodzaju tkaniny, dlatego warto poszukać dokładnych informacji.

Demontaż rolet rzymskich

To pierwszy krok przed praniem. Aby to zrobić poprawnie, należy rozwinąć roletę na całej wysokości, odwiązać sznurki podciągające oraz wyciągnąć poziome pręciki usztywniające i dolny obciążnik. Następnie odczep tkaninę od mechanizmu sterującego. Teraz rolety są gotowe do prania.

Jak prać rolety rzymskie?

Rolety rzymskie można prać zarówno w pralce, jak i ręcznie. Jeśli zdecydujesz się na pranie w pralce, dobierz detergent odpowiedni do delikatnych tkanin i nastaw delikatny program prania w niskiej temperaturze. Ważne jest również, aby nie wirować rolet – w ten sposób łatwo je uszkodzić.

Pranie ręczne rolet rzymskich nie różni się wiele od prania w pralce. Tu również musimy zadbać o niską temperaturę i delikatny detergent. Główna różnica jest taka, że mamy pełną kontrolę nad praniem i jest ono znaczne bardziej delikatne od prania mechanicznego. Najlepiej sprawdzi się do tego wysokie naczynie (miska, wanna itp.). Radzimy uważać na odplamiacze – zbyt mocne detergenty mogą uszkodzić delikatne tkaniny.

Suszenie i prasowanie rolet rzymskich

Wyprane rolety rzymskie najlepiej rozwiesić na prosto na suszarce. Unikaj suszenia bezpośrednio na słońcu, aby nie przyśpieszyć blaknięcia materiału. Przed prasowaniem upewnij się, że rolety są w pełni suche. Przy prasowaniu ustaw żelazko na niską lub średnią temperaturę. Jeśli roleta ma ozdobne fałdy, starannie je wyprasuj. Przed przystąpieniem do suszenia i prasowania, zawsze sprawdź instrukcje producenta, aby nie zniszczyć materiału.

Jak widać, pranie rolet rzymskich nie jest zadaniem trudnym. Jest to jeden z powodów, dla których są bardzo popularnym wyborem do kuchni, w której nietrudno o plamy i zabrudzenia na osłonach kuchennych. Jeżeli myślisz o zakupie rolet do kuchni, przeczytaj artykuł: Jakie rolety rzymskie wybrać do kuchni?. Dowiesz się z niego, jak wybrać najlepsze rolety do Twojego wnętrza.

Jak wygląda codzienna pielęgnacja rolet rzymskich?

W codziennej pielęgnacji rolet rzymskich w kuchni warto pamiętać o kilku ważnych wskazówkach:

Zapobieganie zabrudzeniom

Zapobieganie zabrudzeniom to podstawa. Wybierając rolety, warto postawić na tkaniny odporne na zabrudzenia, plamy i wilgoć. Można również zastosować specjalne impregnaty, które chronią tkaninę przed wchłanianiem płynów. 

Odkurzanie rolet rzymskich

Regularnie odkurzaj rolet szczotką do kurzu lub miękką końcówką odkurzacza, dzięki czemu pozbędziesz się kurzu i drobnych zanieczyszczeń. W przypadku plam lub większych zabrudzeń spróbuj zaprać materiał delikatnym detergentem lub mydłem o niskim pH.

Czyszczenie i konserwacja metalowych elementów rolet rzymskich

Metalowe elementy rolet, takie jak łańcuszki lub listwy, także wymagają Twojej uwagi. Oczyść je wilgotną szmatką lub gąbką. Nie używaj do tego zbyt dużo wody, aby uniknąć powstawania rdzy. Regularne smarowanie łańcuszków lub listew odpowiednim preparatem zalecanym przez producenta pozwoli zachować ich płynne działanie.

Oceń