Zabiegi elektroterapii są stosowane w gabinetach fizjoterapeutycznych od wielu lat. Rozwój technologii sprawił, że dziś pacjenci mogą korzystać z leczniczego działania „prądów TENS” również w domowym zaciszu, przeprowadzając sesje elektroterapeutyczne całkowicie samodzielnie – w dowolnej chwili. Jednym z urządzeń, które wykorzystuje energię elektryczną jest TRU+. Jak działa ten wyrób medyczny i jakich rezultatów możemy się spodziewać po jednej sesji?
TENS – na czym polega lecznicze działanie impulsów elektrycznych?
TENS (z ang. Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation) oznacza przezskórną elektryczną stymulację nerwów. To szeroko rozpowszechniona metoda leczenia bólu dobrze znana w środowisku fizjoterapeutycznym od lat 70. ubiegłego wieku. Terapia TENS wykorzystuje prądy o niskiej częstotliwości, niwelując dolegliwości bólowe o różnym podłożu i nasileniu (impulsy elektryczne niwelują zarówno ostry, jak i przewlekły ból). Jednym z bezinwazyjnych i łatwych w obsłudze urządzeń, które emituje lecznicze impulsy jest elektrostymulator przeciwbólowy TRU+.
Zasada działania elektrostymulatora TRU+
Elektrostymulator domowy TRU+ to poręczne, przenośne urządzenie o statusie wyrobu medycznego, które zawiera specjalistyczny, 30-minutowy program terapeutyczny. TRU+ emituje impulsy elektryczne o bardzo niskim napięciu ((4-100 Hz), które skutecznie blokują sygnał bólowy i stymulują organizm pacjenta do wzmożonej produkcji beta-endorfin (naturalnych substancji przeciwbólowych). Użytkownik może wygodnie regulować natężenie impulsów leczniczych (30 poziomów), dostosowując pracę elektrostymulatora do indywidualnych potrzeb. Już jedna sesja pozwala uśmierzyć uciążliwy ból na długie godziny. Wystarczy połączyć sprzęt z elektrodą, włączyć elektrostymulator za pomocą przycisku „+” i przykleić nad miejscem występowania bólu, dostosowując poziom intensywności impulsu elektrycznego.
TRU+ to proste w obsłudze urządzenie, które doskonale sprawdza się w warunkach domowych – możemy zredukować ból w dowolnym momencie, bez konieczności wizyty w gabinecie fizjoterapeuty. Urządzenie dociera znacznie głębiej, niż maści i żele przeciwbólowe dostępne w aptekach bez recepty. Jakiego pochodzenia dolegliwości bólowe możemy zniwelować za pomocą tego elektrostymulatora?
Korzyści ze stosowania TRU+ – dla kogo przeznaczone jest urządzenie?
Elektrostymulator domowy TRU+ jest dedykowany dla osób, które cierpią z powodu ostrych lub przewlekłych zespołów bólowych narządu ruchu. To wielozadaniowe urządzenie pozwoli uwolnić się od bólu występującego przy wielu schorzeniach kręgosłupa, takich jak np.:
- przepuklina,
- zwyrodnienia,
- dyskopatia szyjna
- dyskopatia lędźwiowa.
Elektrostymulator tru plus, którego działanie opiera się na bezpiecznej metodzie TENS, niweluje dolegliwości bólowe krzyża, przynosi ulgę przy atakach rwy kulszowej, lumbago, nerwobólach, zaburzeniach lordozy lędźwiowej, czy bólach reumatycznych. Warto podkreślić, że TRU+ działa nie tylko w miejscu występowania dolegliwości bólowych, ale również w tych partiach ciała, do których ból promieniuje. Co ważne, TRU+ nie obciąża organizmu, dzięki czemu elektrostymulacja może być wykorzystywana przez seniorów, artretyków i diabetyków. Elektrostymulator przeciwbólowy to urządzenie o szerokim spektrum zastosowań, jednak pamiętajmy, że może być używany tylko na plecy i okolice kręgosłupa.
Podsumowując, terapia elektrostymulatorem przeciwbólowym TRU+ przeprowadzona samodzielnie w domowym zaciszu nie zastąpi szerokiej gamy zabiegów oferowanych w profesjonalnym gabinecie fizjoterapeutycznym. Jednak może skutecznie wspomóc proces leczenia i wesprzeć pacjenta w walce z ostrym lub przewlekłym bólem, podnosząc komfort jego funkcjonowania.
Przeciwwskazania: posiadanie rozrusznika serca, metalowe/elektroniczne implanty, epilepsja, podłączenie do wysokoczęstotliwościowych sprzętów chirurgicznych. Nie stosuj urządzenia: na rany, wysypki, spuchnięte, zaczerwienione, zainfekowane miejsca, w miejscach lub w pobliżu miejsc, gdzie występują zmiany rakowe, podczas kąpieli, snu, prowadzenia pojazdów, czynności, w których TRU+ może rozproszyć uwagę i doprowadzić do urazu, w ciąży, w pobliżu wody. Przed użyciem skonsultuj się z lekarzem, jeżeli jesteś pod opieką lekarską, stosowałeś inne środki do leczenia bólu, masz choroby serca, niedawno przebyłeś operację. Przestań używać urządzenia i skonsultuj się z lekarzem jeżeli ból nie ulegnie zmniejszeniu, nasili się lub zauważysz jakiekolwiek działania niepożądane. Używaj urządzenia z ostrożnością, jeśli masz tendencję do wewnętrznego krwawienia np. po złamaniu lub urazie.
Działania niepożądane: podrażnienie skóry.