Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Implanty zębowe – obalamy mity, omawiamy fakty

Implanty zębowe – obalamy mity, omawiamy fakty

Współczesna stomatologia oferuje całą gamę bezpiecznych i skutecznych sposobów na odzyskanie pięknego uśmiechu. Do najbardziej skutecznych metod należy leczenie implantologiczne. Nadal jednak stosunkowo niewielu pacjentów korzysta z wszczepiania implantów zębowych. Dlaczego?

Współczesna stomatologia oferuje całą gamę bezpiecznych i skutecznych sposobów na odzyskanie pięknego uśmiechu. Do najbardziej skutecznych metod należy leczenie implantologiczne. Nadal jednak stosunkowo niewielu pacjentów korzysta z wszczepiania implantów zębowych. Dlaczego?

Zasadniczo wymienia się dwie główne przyczyny. Pierwsza to wysokie koszty leczenia i brak refundacji zabiegów, a druga to niewystarczająca wiedza na temat implantów stomatologicznych.

Pierwszy problem można stosunkowo łatwo rozwiązać! Pomimo tego, że implanty nie należą do tanich (implant z koroną protetyczną wraz z badaniami i kompleksową obsługą stomatologiczną to wydatek minimum 3 000 zł), to finanse nie muszą przekreślać szansy na skuteczne leczenie. Wystarczy skorzystać z Programu Finansowania Zdrowia Efimea, aby uzyskać finansowanie leczenia implantologicznego na korzystnych warunkach.

Fakty i mity o implantach zębów

Z drugim problemem – brakiem dostatecznej wiedzy rozprawiamy się w tym artykule, dostarczając podstawowych informacji na temat leczenia implantologicznego i dementując popularne mity. Jedną z najczęściej powtarzanych, lecz zupełnie błędnych informacji, jest to, że z implantów mogą korzystać jedynie osoby młode. To nieprawda! Implanty stomatologiczne to propozycja dla dorosłych osób w każdym wieku, o ile nie ma konkretnych przeciwwskazań medycznych. Bardzo często pacjenci obawiają się też bólu związanego z zabiegiem. Prawda jest taka, że wszczepienie implantów nie boli, zabieg jest szybki, ponieważ trwa zaledwie pół godziny, a dyskomfort po zabiegu znika stosunkowo szybko . Implanty zębów są też bezpieczne – nie powodują reakcji alergicznych, a sam zabieg jest przeprowadzany dopiero po szczegółowym wywiadzie medycznym oraz wykonaniu niezbędnych badań.

Co jeszcze warto wiedzieć o implantach zębów? Przede wszystkim to, że implant można wszczepić bezpośrednio po usunięciu zęba. Choć zrasta się on z kością kilka miesięcy i dopiero po tym czasie możemy założyć koronę zęba, to oczywiście stomatolog nie pozostawia nas z ubytkiem – możliwe jest zastosowanie uzupełnienia tymczasowego.

Wszczepienie implantów zębów pozwala nie tylko zachować piękny uśmiech, ale także zdrowie oraz komfort życia! Wypełnienie ubytków gwarantuje odpowiednie przeżuwanie pokarmów, zachowanie prawidłowej wymowy, odmłodzenie wyglądu, zachowanie rysów twarzy i mimiki.

Przeciwwskazania

Choć wszczepianie implantów zębowych jest bezpieczne, to także w tym przypadku istnieją pewne przeciwwskazania. Pierwszym z nich jest zbyt młody wiek, ponieważ u młodych osób nie zakończył się proces kształtowania kości. Do podstawowych przeciwwskazań można zaliczyć także choroby kości, cukrzycę czy zaburzenia krzepnięcia krwi. Zabiegu nie wykonuje się także u kobiet w ciąży. Przed przystąpieniem do leczenia implantologicznego należy też wyleczyć ewentualne choroby i infekcje jamy ustnej.

Oceń