Funkcjonalność kont osobistych można wykorzystać podczas codziennych czynności, na przykład przy robieniu zakupów. W wielu sytuacjach rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy jest wręcz niezbędny. Jego posiadanie to wymóg m.in. przy zaciąganiu kredytów i pożyczek. Dowiedz się, ile trzeba zapłacić za założenie konta osobistego w banku.
Co to jest konto osobiste? Do czego można je wykorzystać?
Konto osobiste to podstawowy rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. ROR może założyć każdy, kto posiada ważny dowód osobisty. Warto wiedzieć, że z usługi mogą skorzystać także osoby niepełnoletnie, o ile kontrolę nad kontem będzie sprawował ich prawny opiekun.
Posiadacz rachunku osobistego może przy jego pomocy dokonywać transakcji i otrzymywać należności, na przykład wypłatę. Co więcej, za pośrednictwem bankowości elektronicznej łatwo złoży wniosek o inny produkt (chociażby o kartę kredytową lub kredyt gotówkowy). Dzięki przypisanej karcie debetowej może wypłacić środki z bankomatu albo bezgotówkowo dokonać zakupów w sklepie stacjonarnym.
Nierzadko posiadanie konta osobistego jest jednym z podstawowych wymogów przy ubieganiu się o pożyczkę. Dotyczy to zarówno zobowiązań ratalnych, jak i krótkoterminowych, takich jak chwilówki, o których więcej można przeczytać na: https://www.netcredit.pl/. W takiej sytuacji rachunek osobisty służy do dodatkowego potwierdzenia tożsamości. Ponadto to na jego numer przesyłane są pożyczone środki.
Konto osobiste – ile trzeba zapłacić za jego założenie?
Banki nie pobierają opłat za założenie konta osobistego. Koszty związane z rachunkami ROR zawierają się w innych należnościach, takich jak:
- opłata za prowadzenie konta – naliczana jest raz w miesiącu, a jej wysokość powinna być zawarta w cenniku dołączonym do umowy. Kosztów związanych z prowadzeniem konta można uniknąć. Zazwyczaj wystarczy w trakcie okresu rozliczeniowego wpłacić na rachunek określoną sumę pieniędzy albo zdecydować się na kartę debetową;
- opłata za kartę debetową – również ma charakter cykliczny i pobierana jest co miesiąc. Banki często umarzają i tę opłatę w zamian za określoną liczbę transakcji kartą lub konkretną sumę wydanych przy jej pomocy środków;
- opłata za wypłatę z bankomatu – instytucje bankowe nie pobierają żadnych należności za wypłaty z bankomatów będących ich własnością. Inaczej sprawa ma się z urządzeniami należącymi do konkurencji. Tutaj może być różnie – wskazanie dotyczące tego, które bankomaty są darmowe, a które nie, powinno znajdować się w cenniku.
Bank może także naliczyć opłaty za przelew (głównie dotyczy to przelewów zagranicznych) albo za inne usługi dodatkowe, na przykład za papierowy wyciąg z konta. Nie jest to jednak regułą. Informację na temat niestandardowych opłat można znaleźć w regulaminie załączonym do umowy.