Koszt ubezpieczenia na życie warunkuje kilka czynników. Najbardziej opłacalną opcją jest polisa grupowa, z którą możemy spotkać się chociażby w miejscu pracy. Jeśli chodzi o ubezpieczenie indywidualne, to jego koszt determinuje przede wszystkim wiek i stan zdrowia ubezpieczonego, wybrana kwota polisy i dodatkowe umowy ubezpieczeniowe.
Kilka słów o polisie na życie
Ubezpieczenie na życie najczęściej traktowane jest jako pewnego rodzaju zabezpieczenie dla bliskich na wypadek śmierci ubezpieczonego. Kwota polisy trafia do rodziny zmarłego lub osoby wskazanej przez ubezpieczonego jako uposażonej. Polisy na życie różnią się od siebie w zależności od wybranej firmy ubezpieczeniowej. Do dyspozycji klientów są:
- polisy terminowe – posiadają ograniczenia w kwestii wieku ubezpieczonego,
- polisy bezterminowe – nie posiadają żadnych ograniczeń dotyczących wieku; bardzo często działają nawet po zakończeniu okresu składkowego,
- polisy ochronne – ubezpieczenie nie tylko na wypadek utraty życia, ale również zdrowia,
- polisy mieszane – umożliwiają gromadzenie, a nawet pomnażanie kapitału (polisa inwestycyjna),
- polisy indywidualne – opłacane samodzielnie; ubezpieczony sam wybiera kwotę polisy, ustal, czego dotyczy umowa oraz jak długo będzie obowiązywać; polisa indywidualna może być modyfikowana podczas jej trwania,
- polisy grupowe – najczęściej spotykane w miejscu pracy; tego typu ubezpieczenie gwarantuje szeroki zakres ochrony; umowę można przedłużać co 12 miesięcy,
- polisy grupowe otwarte – ubezpieczenie przeznaczone dla osób, które wykonują wolny zawód; przypominają polisy grupowe zawierane w miejscu zatrudnienia, jednak zakup dokonywany jest indywidualnie.
Jakie czynniki determinują cenę polisy na życie?
Decydujący wpływ na wysokość składki ubezpieczenia ma kilka czynników, opisanych poniżej.
Zakres ubezpieczenia
Im szerszy zakres ochrony, tym wyższa kwota składki. Najtańszą opcją jest polisa z ochroną podstawową, która jest wypłacana wyłącznie w przypadku śmierci ubezpieczonego. Każde poszerzenie zakresu ochrony zwiększa wysokość płaconej składki.
Suma ubezpieczenia
Zasada jest prosta – im wyższa suma ubezpieczenia, tym większa kwota opłacanej składki. Suma ubezpieczenia jest też podstawą do obliczenia wysokości świadczenia w przypadku wystąpienia jakichkolwiek uszczerbków na zdrowiu.
Rodzaj polisy
Bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest polisa grupowa, ubezpieczenie indywidualne wiąże się z większymi wydatkami.
Wiek i stan zdrowia ubezpieczonego
Przed podpisaniem umowy klient proszony jest o wypełnienie ankiety medycznej. W przypadku poważnych chorób lub wieloletnich nałogów towarzystwa ubezpieczeniowe oferują wyższe kwoty składek. Najmniej za polisę zapłacą młode osoby, ponieważ wraz z upływem czasu wzrasta ryzyko zachorowania i śmierci.
Okres umowy
Im dłuższa umowa, tym niższa wysokość składki. Rozwiązania długoterminowe są bardziej opłacalne.
Ile kosztuje polisa na życie?
Wysokość składki ubezpieczenia na życie ustalana jest indywidualnie w oparciu o wymienione powyżej czynniki. Kwoty wahają się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych w uzależnieniu od warunków polisy i całkowitej sumy ubezpieczenia. W poszukiwaniu najlepszej oferty, warto odwiedzić oddział multiagencji Eurofinance na warszawskim Bemowie. Multiagencja współpracuje z wieloma firmami ubezpieczeniowymi. a dzięki temu oferuje klientom szeroką gamę produktów i rozwiązania dopasowane do ich oczekiwań.