Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Idealne oświetlenie w stylu skandynawskim

Idealne oświetlenie w stylu skandynawskim

Choć trendy się nieustannie zmieniają, styl skandynawski wciąż pozostaje niezmiernie popularny i modny w aranżacji domów i mieszkań na całym świecie. Trudno się dziwić – odpowiada na współczesne potrzeby, wpisuje się w zapracowany tryb życia większości z nas. Pozwala też żyć komfortowo i po prostu pięknie oraz wpisuje się w tendencje powrotu do natury, nawet w świecie miejskiej dżungli.

Urządzenie przestrzeni w stylu skandynawskim nie jest bardzo trudne, jednakże trzeba dokładnie zaplanować wszystkie fragmenty przestrzeni, biorąc pod uwagę ich funkcjonalność, spójność z całością pomieszczenia oraz walor dekoracyjny.

Jednym z podstawowych elementów wyposażenia, który odgrywa kluczową rolę w każdej przestrzeni, jest bez wątpienia dobrze dobrane oświetlenie. Sprawia ono, że możemy swobodnie przemieszczać się we wnętrzu, bez obawy o potknięcie. Pozwala na wykonywanie precyzyjnych czynności w kuchni lub jadalni, nawet gdy nie możemy już liczyć na światło dzienne. A oprócz tego, dzięki olbrzymiemu wyborowi dostępnych na rynku lamp, każdy może znaleźć produkt, który spełnia jego oczekiwania pod względem wizualnym i użytkowym.

W dzisiejszym tekście chcielibyśmy opowiedzieć, czym się wyróżniają lampy skandynawskie oraz na co zwracać szczególną uwagę, gdy szukamy idealnego modelu dla naszego domu.

Skandynawski styl w oświetleniu wnętrz

Kraje skandynawskie ze względu na swoje położenie geograficzne nie dysponują zbyt dużą ilością światła dziennego. W niektórych regionach zdarza się nawet, że słońca nie widać przez niemal pół roku. Dlatego też wielu lat Skandynawowie poszukiwali skutecznego sposobu doświetlenia przestrzeni domowych. Dla nich była to wręcz konieczność. W ten sposób krok po kroku stali się prawdziwymi mistrzami w tworzeniu produktów oświetleniowych.

Obecnie znany i rozpowszechniony styl narodził się jeszcze w latach 50., w ramach szerszego nurtu, który zapoczątkował rozwój designu w kilku różnych krajach, w tym: Szwecji, Norwegii, Islandii, Finlandii i Danii. Choć w poszczególnych państwach pojawiły się cechy narodowe i indywidualne, umożliwiające łatwe rozpoznanie skąd dana lampa tak naprawdę pochodzi, mimo to wszystkie produkty wyróżniał szereg cech wspólnych, który pozwolił zebrać wszystkie tendencję pod szyldem jednego stylu, który powoli ewoluował.

Podstawowym atrybutem wszystkich lamp skandynawskich, zarówno tych sprzed 60 lat, jak i współczesnych, jest skrajna prostota formy, oparta na podstawowych bryłach geometrycznych. Lampa przede wszystkim ma być funkcjonalna, stąd jej walor dekoracyjny często jest ograniczany do zupełnego minimum. Najczęściej stosuje się klasyczne materiały, jak szkło, metal i tkaniny, sporadycznie pojawiają się też tworzywa sztuczne.

Jak lampy łączą się z aranżacją wnętrz w stylu skandynawskim?

Aby zwiększyć ilość dostępnego w pomieszczeniach światła w aranżacjach skandynawskich stawia się na jasne i stonowane barwy oraz naturalne materiały. Często pojawiają się różne rodzaje drewna oraz kamień, które dodają jasności, a także wizualnie nieco ocieplają przestrzeń. Podobnie jak w przypadku lamp, tak i całe wnętrza są minimalistyczne, oparte na zasadach, czystych i wyrazistych linii, które wprowadzają do pomieszczenia harmonię i niczym niezmącony spokój.

Jakie lampy wybrać do aranżacji w stylu skandynawskim?

Jeśli szukamy lampy do naszych skandynawskich wnętrz, postawmy na ponadczasowy minimalizm. Warto zastanowić się, jaki rodzaj oświetlenia sprawdzi się najlepiej w danym pomieszczeniu. Czy potrzebujemy lampy wiszącej nad stół w jadalni, czy stojącej do kącika relaksu w salonie, a może praktycznych kinkietów do łazienki?

Szeroki wybór lamp każdego rodzaju i do każdego pomieszczenia można znaleźć w sklepie Azzardo, w którym wszystkie produkty są zaprojektowane z dbałością o każdy, najmniejszy detal. A przecież przypadku przedmiotów ascetycznie prostym wyrazie, to właśnie szczegóły odgrywają zasadniczą rolę i decydują o ostatecznym odbiorze lampy i całego wnętrza.

Forma lampy powinna być prosta, praktyczna i najlepiej dość neutralna, aby dobrze wpisywać się w otaczającą ją przestrzeń. Powinna również odtwarzać charakterystyczne linie i kształty pojawiające się już w danej aranżacji.

Czy minimalizm może oznaczać elegancję?

Projektanci pochodzący ze Skandynawii są mistrzami w swoim fachu. Potrafią uczynić ze skrajnie prostej formy lampy główny walor ozdobny. Dzięki temu tkaninowy abażur lub drewniana konstrukcja lampy stojącej mogą być naprawdę piękne i przykuwać spojrzenia. Bez przesadzonego blichtru i połysku. Tak po prostu. Naturalnie.

Oceń