Placówki oświatowe w mniejszych miejscowościach mają utrudnione zadanie. Często pozbawiane są odpowiednich funduszy, które pomogłyby im odpowiednio dobrze kształcić dzieci i młodzież. Szkoły w obszarach wiejskich są niewielkie, uczące się tam dzieci nie powinny czuć się wykluczone, a nierzadko tak właśnie jest. Granty, które przyznawane są przez Fundację EFC, niejednokrotnie mogą zniwelować te różnice. Uzyskane w ten sposób pieniądze pozwalają na realizację niektórych ważnych dla uczniów i nauczycieli planów. Dzięki takiej finansowej pomocy można ograniczyć lub zupełnie wyeliminować różnice powstałe między szkołami w dużych miastach a mniejszych miejscowościach.
W jaki sposób działa Fundacja EFC?
Fundacja EFC a właściwie Edukacyjna Fundacja imienia Romana Czerneckiego powstała z myślą o uczniach i nauczycielach funkcjonujących w mniejszych miejscowościach. Rozwijające się w dzieciach talenty potrzebują odpowiedniego wsparcia, którego często brakuje na terenach wiejskich. Dzieje się tak z różnych względów, jednym z najważniejszych jest brak odpowiednich środków finansowych.
Niektóre projekty nie powstaną, bo szkoła nie ma na to właściwych funduszy. Finansowanie nauki w tych miejscach, które tego potrzebują, to główne jej zadania. Fundacja rozumie, że edukacja jest złożonym procesem, do którego trzeba podejść indywidualnie. Taka odrębność i wyszczególnienie talentów opłaci się nie tylko danej placówce szkolnej, ale przede wszystkim społeczeństwu, zyska ono w przyszłości wybitną jednostkę, która może wiele wnieść do życia.
W jaki sposób uzyskuje się granty?
Granty przyznawane są tym placówkom oświatowym, które funkcjonują w małych miejscowościach (do 30 tysięcy mieszkańców). Przyznawana kwota przeznaczona powinna być na projekt edukacyjny. Żeby ją uzyskać, trzeba wpierw stworzyć autorski projekt, udokumentować, dlaczego to właśnie dana szkoła, uczniowie i nauczyciel powinien takie pieniądze zdobyć. Najczęściej w programie biorą udział klasy od 4 do 8 szkoły podstawowej.
O udział w danym konkursie starają się nauczyciele. Są to z reguły pedagodzy, którzy są gotowi podnieść swoje kompetencje zawodowe oraz ci, którzy odkryli w swoich uczniach niesamowity potencjał i chcą im pomóc w dalszej edukacji. Żeby zwiększyć swoją szansę, przyda się kreatywność, dobry pomysł. Zauważalne powinny być także dobre relacje między uczniami a nauczycielem. Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie internetowej fundacji. W takim projekcie koniecznie trzeba uwzględnić kwotę, która jest potrzebna na zrealizowanie zaplanowanego projektu edukacyjnego.
W jaki sposób dokonuje się oceny i wybiera zwycięzcę?
Do Fundacji EFC za każdym razem podczas trwania programu zgłasza się duża liczba chętnych. Pomysły na projekty powinny być innowatorskie, prawidłowo przygotowane, tylko takie bowiem mają szansę na uzyskanie grantów. Z takich prac musi być widoczna chęć szerzenia oddania wobec społeczeństwa, integracja z tymi, co zostają z niewiadomych względów wykluczani na co dzień.
Wybór tematu jest dowolny, oznacza to, że można w pełni polegać na swojej kreatywności. Organizatorom programu zależy, żeby projekty nawiązywały do danej społeczności, regionu, kultury czy historii. Nowoczesne podejście do edukacji jest w tym przypadku kluczowe. Nauczyciele powinny polegać na swojej rozległej wiedzy, pod uwagę bierze się też zaangażowanie uczniów, ich solidarność, hobby. Niecodzienne zainteresowania dzieci mogą wiele wnieść do takiego projektu edukacyjnego, wzbogacają go, sprawiają, że łatwiej zwrócić na niego uwagę.
Aby dowiedzieć się więcej, zapraszamy na https://efc.edu.pl/programy/edukacja-inspiracja/pozyskiwanie-funduszy-dla-szkol-i-grantow-na-projekty-edukacyjne