Przy dziecku najważniejsze jest jego bezpieczeństwo i zdrowie. Jako rodzice powinniśmy o tym pamiętać każdego dnia, a szczególnie podczas wspólnych podróży samochodem. Żeby zapewnić maksimum bezpieczeństwa pociesze należy bowiem zadbać o odpowiedni fotelik samochodowy dla niemowlaka, który będzie dostosowany do malucha oraz do pojazdu.
Fotelik samochodowy – niezbędnik w każdym aucie
Fotelik samochodowy dla niemowlaka jest zdecydowanie niezbędny w każdej rodzinie, w której pojawił się nowy człowiek. na rynku można znaleźć modele 0-13 kg dla noworodków i niemowląt, gdy ich waga nie przekracza 10-13 kg. Są w stanie zadbać w pełni o bezpieczeństwo dziecko, a do tego przydają się w domu i ułatwiają opiekę nad maluchem.
Czasami rodzice decydują się na fotelik samochodowy z innej grupy wagowej. Mają one tę zaletą, że są bardziej praktyczne, przydają się w domu jako leżaczek lub na spacer (dopinane do stelaża z użyciem adapterów.
Jaki fotelik wybrać dla niemowlaka?
Choć dosyć ekonomicznym rozwiązaniem jest sięganie po fotelik z drugiej ręki, to najlepiej kupić nowy. Używany czasami posiada wady, które wpływają na pogorszenie się jakości bezpieczeństwa. Średnia trwałość fotelika waha się w granicach 3-5 lat, czyli maksymalnie dwójka dzieci mogłaby z niego korzystać. Potem produkt się zużywa i zdecydowanie nie nadaje się do przewozu dziecka.
Na co zwrócić uwagę przed dokonaniem zakupu?
Jest parę kwestii, które powinniśmy wziąć pod uwagę podczas wybierania odpowiedniego fotelika dla naszego malucha:
- Dopasowanie do samochodu – fotelika nigdy nie kupuj na oko. Zawsze należy przymierzyć go do pojazdu i sprawdzić, czy można go stabilnie zamontować na siedzeniu. W razie potrzeby zawsze można tę kwestię powierzyć profesjonalistom.
- Rodzaj wyściółki – powinna być miękka i przyjemna w dotyku dla dziecka
- Tapicerka – powinna dać się łatwo wymontować i wyprać. Niektóre modele wymagają bowiem wypięcia pasów, co może zająć sporo czasu.
- Pasy – zawsze mają specjalne osłonki, jednak czasami dodatkowo są wyłożone miękką gąbką, a innym razem jedynie owinięte paskiem tkaniny.
- Mechanizm zapinania – dzieci mają zdolność szybkiego załapania, jak działa taki mechanizm, dlatego warto zadbać o to, by nie rozpinał się łatwo i był dobrze ukryty.
Jakie są najważniejsze parametry dotyczące fotelika samochodowego?
Gdy planujemy zakup konkretnego modelu, warto jeszcze przed ostateczną decyzją zapoznać się z najważniejszymi parametrami, dzięki czemu zadbamy lepiej o bezpieczeństwo naszej pociechy:
- Zgodność
z normą – foteliki dla niemowląt,
które są sprzedawane na terenie Polski, muszą spełniać europejskie normy
bezpieczeństwa ECE R44/04. Odpowiednie oznaczenie powinno znaleźć się na
etykiecie producenta. Dzięki temu bowiem można mieć pewność, że został
przetestowany i nadaje się do użytku.
Dodatkowo działa także norma I-size, która polega na tym, że dobiera się fotelik nie na podstawie wagi, ale wzrostu. - Systemy bezpieczeństwa – niektóre modele zostały wyposażone w zabezpieczenia, które mają za zadanie chronić malucha w razie wypadku.
- Sposób montażu – do montażu w samochodzie można wykorzystać bazę Isofix lub I-size (pod warunkiem, że pojazd został wyposażony w odpowiednie mocowania). Dzięki temu zamontowany fotelik jest stabilniejszy, co przekłada się na większe bezpieczeństwo dziecka.
- Możliwość wpięcia do wózka – podczas krótkich spacerów korzystanie z fotelika może być dobrą alternatywą do gondoli. Trzeba jednak pamiętać, że większość fotelików pasuje do konkretnych wózków.
- Ocena w testach zderzeniowych – np. wytrzymałość na zderzenia. Należy wybierać taki fotelik, który uzyskał większą notę, gdyż jest uznawany za bezpieczniejszy.
- Dodatkowe wyposażenie – np. wkłada redukcyjna dla noworodka, osłonka pasów, daszek. Dodatkowo jednak warto wyposażyć się w moskitierę, folię przeciwdeszczowa, a czasami też pokrowiec na nóżki.
Do jakiego wieku korzystać z fotelików samochodowych 0-13 kg?
Ten typ fotelika nadaje się przede wszystkim dla dzieci do 15. m.ż., choć wiele zależy jeszcze od budowy dziecka. Jednak można z niego korzystać tak długo, aż dziecko dotyka nóżkami oparcia siedzenia auta.
Należy go zmienić jednak, gdy głowa dziecka będzie już wystawać ponad górną krawędź, gdy zostanie przekroczona dopuszczalna waga lub wzrost oraz gdy nie można już prawidłowo i bezpiecznie zapiąć pasów. Wtedy należy poszukać większego modelu.