Together Magazyn » Aktualności » Festiwal Wrażliwy

Festiwal Wrażliwy

W dniach 4-12 kwietnia 2019 roku będziemy mogli uczestniczyć w pokazach filmowych, spotkaniach i dyskusjach z najlepszymi polskimi reporterami, filmowcami i naukowcami.

Naszymi gośćmi w najbliższej edycji będą między innymi:
Ewa Ewart, Wojciech Jagielski, Prof. Jerzy Bralczyk, Grzegorz Głuszak, Kamila Kielar, Krzysztof Story, Łukasz Pilip, Agnieszka Jucewicz, Jacek Hołub, Ewa Liegman i wielu innych dziennikarzy, ludzi sztuki i nauki.


Nagrody festiwalowe będą wręczać Ewa Ewart i Tomasz Raczek, a galę finałową 12 kwietnia w Teatrze Muzycznym w Gdyni uświetni koncert Stanisława Soyki.

W kapitule honorowej zasiadają największe autorytety związane z polska sztuką filmową i reporterską: Agnieszka Holland, Ewa Ewart, Sławomir Idziak, Mariusz Szczygieł, Wojciech Jagielski, Ewa Błaszczyk, Małgorzata Szejnert, Agata Stafiej-Bartosik i Krzysztof Zanussi.

Festiwal to miejsce spotkań i dyskusji na ważne tematy społeczne, a także spotkania autorskie i warsztaty reporterskie z najwybitniejszymi polskimi twórcami sztuki reportażu. – mówi Paula Rettinger-Wietoszko dyrektor Festiwalu, prezes Fundacji Zostaw Swój Ślad, która jest organizatorem wydarzenia. – Festiwal powstał, by popularyzować polski reportaż prasowy i dokument filmowy o tematyce wrażliwej na ludzkie sprawy i historie. Docenia i nagradza najlepszych reporterów, dla których uważność, warsztat oraz etyka dziennikarska i szacunek dla swoich bohaterów są wartościami nadrzędnymi.”

Laureaci ubiegłej edycji Festiwalu Wrażliwego 2018

Nagrodzone i nominowane reportaże zwracają naszą uwagę na ważne tematy społeczne i powinny być „lekturą obowiązkową” dla każdego z nas.

Festiwal rozrasta się bardzo dynamicznie, zyskując znaczenie ogólnopolskie. Tym razem będzie trwał aż osiem dni podczas których W Gdyńskim Centrum Filmowym i gdańskim Hevelianum spotkamy ponad dwudziestu reporterów, artystów i przedstawicieli świata nauki i kultury.

Festiwal rozpocznie panel dyskusyjny z Prof. Jerzym Bralczykiem, który opowie o znaczeniu i genealogii słowa wrażliwość. Podczas Gali Otwarcia, która odbędzie się w siedzibie Ergo Hestia, odbędzie się aukcja charytatywna na rzecz podopiecznych Fundacji Zostaw Swój Ślad, która jest organizatorem festiwalu, oraz dla dziecięcych hospicjów domowych.

Ewa Ewart poprowadzi 11 kwietnia w Gdyńskim Centrum Filmowym warsztat reporterski dla każdego, na przykładzie swojego ostatniego dokumentu „Klątwa obfitości”, zrealizowanego dla BBC.

10 kwietnia w GCF gościem specjalnym będzie też Wojciech Jagielski, który opowie o wrażliwości reportera wojennego i jego współpracy z fotoreporterem na froncie. Spotkaniu towarzyszy pokaz fotografii tragicznie zmarłego Krzysztofa Millera – znakomitego fotoreportera współpracującego z Wojciechem Jagielskim na terenach objętych konfliktami wojennymi.

 Grzegorz Głuszak – laureat Grand Press 2018 opowie o kulisach reporterskiego śledztwa i powstawania nagrodzonego wielokrotnie materiału „Tomasz Komenda – 25 lat za niewinność.”

W ramach spotkań z reporterami 6 i 7 kwietnia w Gdańskim Hevelianum odbędą się prelekcje i panele dyskusyjne z Kamilą Kielar /Świat oddycha skrzelami/, Krzysztofem Storym /#ZaDrzwiami/, Łukaszem Pilipem z Dużego Formatu i Wysokich Obcasów /Dzieciństwo bez trzepaka/ i Agnieszką Jucewicz z Wysokich Obcasów /”Czucie” – rozmowy z psychologami o emocjach/.

Ważnym wydarzeniem jest też panel dyskusyjny #słowoPRZECIWnienawiści, na które zapraszamy 7 kwietnia do Wozowni Artyleryjskiej Hevelianum. Panel inspirowany jest styczniowymi wydarzeniami w Gdańsku.

Jako, że SŁOWO jest tematem przewodnim festiwalu, chcemy rozmawiać o wadze wypowiadanych i pisanych słów, o ich skutkach dla polityki, jakości debaty publicznej, ale przede wszystkim dla społeczeństwa.
O wpływie słów używanych w mediach na nasze życie i postawy społeczne. O języku, który kształtuje nasze poglądy oraz nastawienie do innych ludzi, kultur i przekonań.  O kierunkach, trendach w jakich zmierza komunikacja medialna. Jako przeciwwagę chcemy porozmawiać z psychologiem hospicyjnym o tym, jak ważna rolę odgrywa „dobre słowo” w sytuacjach kryzysowych czy ostatecznych.

W panelu uczestniczą prof. Małgorzata Lisowska-Magdziarz b. dyrektor Instytutu Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego, pisząca aktualnie książkę pt. „Mowa nienawiści”, dr Magdalena Żadkowska socjolog z Uniwersytetu Gdańskiego, specjalizująca się w komunikacji medialnej oraz Kamila Bubrowiecka psycholog Hospicjum Pomorze Dzieciom.

Jacek Hołub i Ewa Liegman z Hospicjum Pomorze Dzieciom, 9 kwietnia w Hevelianum będą dyskutować o codzienności rodzin i opiekunów nieuleczalnie chorych dzieci, na bazie poruszającej książki reporterskiej „Żeby umarło przede mną”.

10 i 11 kwietnia Beata Szewczyk z Radio Gdańsk poprowadzi też pokazy filmowe i dyskusje o wartościach dla dzieci i młodzieży z trójmiejskich szkół. Ich celem jest rozmowa z młodzieżą o emocjach i zjawiskach społecznych na bazie filmów dokumentalnych. Festiwal staje się też dla nich inspiracją do własnej twórczości i kręcenia swoich krótkich filmów i etiud dokumentalnych.

„Jak dobrze, że są takie inicjatywy jak Festiwal Twórczości Wrażliwej Społecznie!  Odnoszę wrażenie, że dziś wrażliwość to cecha postrzegana jako ułomność charakteru, której należy się wstydzić. Dla wielu to oznaka słabości i życiowej niezaradności. Dla mnie to piękna umiejętność uważności oraz otwartości wobec drugiego człowieka, niezależnie od tego kim jest i co sobą reprezentuje. – mówi Ewa Ewart – członek Kapituły Honorowej Festiwalu – W naszej nieustannej gonitwie do przodu to wrażliwość pozwala zatrzymać się obok niego i poświęcić mu chwilę. Tak niewiele, a tak dużo może znaczyć.”
Unikalne statuetki dla laureatów festiwalu, zwane „Oskarami Wrażliwości”, przygotowuje zakopiański rzeźbiarz Marcin Rząsa a w tym roku ufundowali je widzowie festiwalu i internauci, co dodatkowo podnosi ich znaczenie.

Obok nagród reporterskich, tradycyjnie już podczas gali finałowej zostaną też przyznane nagrody Człowiek Wrażliwy 2019, dla mieszkańców Trójmiasta szczególnie zaangażowanych w pomoc innym. Nagrody wręcza tegoroczny partner społeczny i współorganizator festiwalu – Hospicjum Pomorze Dzieciom.

Goście festiwalu przyjeżdżają na Festiwal z całej Polski i występują dla nas charytatywnie, za co należy im się uznanie i podziękowania, a dochód z biletów zostanie przeznaczony na pomoc chorym dzieciom, dziecięcym hospicjom domowym oraz promocję sztuki reporterskiej.

Festiwal nie odbyłby się bez wsparcia i pomocy wielu ludzi, firm i organizacji. W tym roku jego głównymi partnerami są min.: Miasto Gdynia, Fundacja Inicjowania Rozwoju i jej partnerzy, Ergo Hestia, Loża Gdańska BCC, Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa, Eso-audit, DAMEN, Apart Neptun, kancelaria Podniesiński i Wspólnicy, Gdyńskie Centrum Filmowe, Teatr Muzyczny w Gdyni, Hevelianum, Open Eyes Economy Summit i wielu innych.

Dzięki nim wstęp na większość wydarzeń festiwalowych jest bezpłatny, a festiwal może odbywać się co roku w Trójmieście i nabierać rozmachu.

Partnerami merytorycznymi festiwalu są także szkoły filmowe, uniwersytety, akademie sztuk pięknych, organizacje społeczne i biznesowe oraz pomorskie hospicja.

Zostaw swój ślad.

Program festiwalu dostępny jest na www.wrażliwy.pl/program bilety na www.eventim.pl
i www.gcf.org.pl .

Organizator:

Fundacja Zostaw Swój Ślad

www.zostawswojslad.pl

www.wrazliwy.pl

kontakt: Paula Rettinger-Wietoszko

paula@paula.pl

+48 512 96 96 56

Współorganizator:

Hospicjum Pomorze Dzieciom

www.pomorzedzieciom.pl

Oceń