Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Materiały CNC w przemyśle – najwyższa jakość i precyzja wykonania

Materiały CNC w przemyśle – najwyższa jakość i precyzja wykonania

Technika liniowa jest dziedziną, która dzięki wykorzystaniu urządzeń o złożonej budowie i różnorodnych konstrukcjach, jest szeroko wykorzystywana w wielu sektorach przemysłu. Polega ona  na realizacji posuwu za pomocą wysokiej jakości precyzyjnych urządzeń takich jak prowadnice liniowe i wózki toczne oraz łożyska liniowe i wałki prowadzące. Konstrukcje tych urządzeń bazują na wysokiej precyzji pozwalając na przemieszczanie elementów o znacznych obciążeniach w ruchu liniowym. Prowadnice z szyną profilową umożliwiają przemieszczenie liniowe za pomocą łożyskowania kulkowego.

Podstawowa budowa prowadnic liniowych

Najprostsza prowadnica liniowa składa się z szyny profilowej oraz wózka tocznego. Precyzyjny ruch liniowy zapewnia prowadnicy jej budowa. Odpowiedni układ tych dwóch urządzeń względem siebie ma zapewnić sprawne i płynne poruszanie się wózka wzdłuż prowadnicy. Takie działanie prowadnicy umożliwiają specjalne kulki łożyskowe, które umieszcza się między szyną profilową a wózkiem. Wózek toczny posiada odpowiednie zaślepki oraz uszczelki, które chronią cały system od zanieczyszczeń zapewniając prawidłową pracę. Z kolei kulki znajdują się w zamkniętym systemie wózka tocznego, co sprawia, że umieszczenie wózka na szynie jest proste. Łożysko w takiej prowadnicy wykazuje niemalże 50-krotnie mniejszy współczynnik tarcia niż przy użyciu łożyska ślizgowego.

Prowadnice liniowe z szyną profilową

Prowadnice liniowe to urządzenia z zakresu szerokiej dziedziny techniki liniowej. Ich podstawowym zadaniem jest przemieszczanie ruchomego elementu po zadanym torze. Prowadnice liniowe serii HG marki Hiwin  zostały zaprojektowane w taki sposób, aby zapewnić bezpieczny posuw elementom o bardzo dużej masie oraz sztywności. W tym celu wyposażono je w cztery bieżnie toczne ułożone odpowiednio pod kątem 45°. Dzięki temu wózek liniowy HIWIN umożliwia przenoszenie znacznych obciążeń ze wszystkich kierunków. Przy użyciu takiego rozwiązania przesuw nie wymaga dużej siły. Prowadnice serii HG wyróżnia wyjątkowo wysoka wytrzymałość oraz pełna optymalizacja bieżni oraz układu szyna‑wózek. Dzięki temu prowadnice liniowe umożliwiają przenoszenia bardzo dużych obciążeń na dużych odległościach liniowych.

Zalety prowadnic liniowych HG

Prowadnice liniowe z serii HG odznaczają się wysoką dokładnością oraz jakością oraz – co ważne – w znacznym stopniu zmniejszają tarcie. Do podstawowych zalet tych urządzeń należy również tzw. bezluzowość, wymienność i możliwość przenoszenia znacznych obciążeń we wszystkich kierunkach.

Zoptymalizowany system posuwu

Odpowiednio opracowany system nawrotu kulek, przeznaczony do wykorzystania w prowadnicach liniowych serii HG, nie wymaga użycia bardzo dużych sił do wykonania przesunięcia liniowego. Okazuje się, że przy użyciu prowadnic tego typu można uzyskać o 30% wyższą wartość niż w przypadku korzystania ze standardowych prowadnic. Siła konieczna do wymuszenia posuwu może być w przypadku prowadnic serii HG bardzo niska w stosunku do masy przenoszonego elementu oraz jego sztywności. Na stronie internetowej https://technikcnc.pl/59-prowadnice-liniowe-hg-hiwin można znaleźć różne prowadnice liniowe z szyną profilową oraz szereg przykładów pozwalających poznać precyzję ich działania. Na stronie znajdują się inne maszyny oraz urządzenia, a także elementy części do maszyn, które wymagają najwyższej staranności wykonania.

Zastosowanie materiałów cnc w przemyśle

Prowadnice liniowe, podobnie jak łożyska kulkowe, wykorzystuje się głównie w przemyśle maszynowym i mechanicznym, a także w przemyśle metali ciężkich. Urządzenia te zostały stworzone do posuwu bardzo dużych obciążeń, a ich działanie polega na wykorzystaniu precyzyjnego ruchu liniowego, dlatego są powszechnie stosowane w przemyśle motoryzacyjnym oraz lotniczym. Ponadto idealnie sprawdzają się w innych sektorach przemysłu, takich jak transport, jak również w zakładach stolarskich, warsztatach produkcyjnych oraz centrach obróbczych. Praktycznie możliwości ich wykorzystania są ogromne zapewniając sprawną, precyzyjną i bezpieczną pracę w wielu sektorach przemysłu.

1/5 – (1 głosów)