Together Magazyn » Aktualności » Do teatru marsz!

Do teatru marsz!

Sezon letni w teatrach nie obfituje w zbyt wiele wydarzeń. Paradoksalnie – to właśnie wtedy mamy więcej wolnego czasu, który chcemy spędzić z naszymi dziećmi. Nie oznacza to jednak, że na trójmiejskich scenach w wakacje nic się nie dzieje. Wybraliśmy kilka najciekawszych propozycji, które w lipcu i sierpniu zabawią małych widzów.

Dlaczego teatr?

Edukacja teatralna cieszy się coraz większą popularnością i szacunkiem. Dorośli zaczynają doceniać to, co daje teatr. Częściej zabierają swoje dzieci w mury tych szacowanych instytucji. I bardzo dobrze! To świetna okazja na bliskie obcowanie ze sztuką, poznanie klasycznych tekstów kultury, wreszcie – na wspaniałą zabawę. Trójmiejskie teatry w sezonie oferują bogaty przekrój spektakli dla najmłodszych. Niestety, gorzej jest w wakacje, kiedy drzwi do teatrów często są zamknięte. Na szczęście, udało nam się znaleźć kilka propozycji, które wpisują się w nurt „sztuki dziecięcej”, i nie tylko. Tutaj zabawią się także rodzice!

Teatr Wybrzeże

Najmłodszych teatrofilów nie zawiedzie w wakacje Teatr Wybrzeże. Gdański zespół przygotował na ten okres kilka wydarzeń, które urozmaicą naszym dzieciom letnie dni i wieczory. Przez cały lipiec i sierpień można będzie wziąć udział w teatralnych „Lekcjach Niegrzeczności”. To wyjątkowe wydarzenie od długiego czasu cieszy się dużym zainteresowaniem. Zasada jest prosta – aktorzy Teatru Wybrzeże dokonują tutaj nowego odczytania i – tym samym – świeżej interpretacji najbardziej klasycznych bajek wszech czasów. W każdej z nich szukają bohatera niepokornego, niegrzecznego właśnie, i za pomocą tego klucza kontynuują sceniczną opowieść. To wspaniała okazja, żeby na nowo zanurzyć się w świat bajkowych opowieści i dowiedzieć czegoś nowego o ulubionych postaciach. „Lekcje Niegrzeczności” odbędą się w każdy kolejny tydzień lipca i sierpnia, poczynając od 3 lipca.

W gdańskiej placówce, w czasie wakacji szkolnych młodzi widzowie będą mogli obejrzeć też „Przygody Koziołka Matołka”. To klasyczna opowieść o poszukiwaniu domu, swojego miejsca na ziemi. A przy okazji – świetna zabawa dla całej rodziny. Spektakl reżyseruje Michał Derlatka, który mówi o nim: „Koziołek wędruje przez świat, szukając Pacanowa. A przy okazji przeżywa i doświadcza tylu przygód, że starczyłoby ich spokojnie na obdzielenie jeszcze paru innych matołków. Zostaje indiańskim wodzem, ląduje na księżycu, traci głowę, wygrywa konkurs lotów narciarskich… Przy okazji odkrywa parę prawd o sobie i o świecie, paru zarozumialcom uciera nosa, zwiedza pół ziemskiego globu i żyje pełnią koziego życia”. Koziołek to postać uwielbiana przez kolejne już pokolenia małych czytelników. Opowieść o poszukiwaniu szczęścia i o tym, że to, czego szukamy często jest bardzo blisko. „Przygody Koziołka Matołka” będzie można zobaczyć latem dwukrotnie – 13 i 14 sierpnia.

Teatr Miejski w Gdyni

Małych widzów nie zawiedzie także Teatr Miejski w Gdyni. Tutaj będziemy mogli wziąć udział w kolejnej już odsłonie ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Choć to propozycja może mniej teatralna, a bardziej literacka, jej miejsce jest właśnie w murach tej gdyńskiej instytucji. Teatr Miejski od lat bierze udział w promocji czytelnictwa wśród najmłodszych. To świetna okazja rozwoju i krzewienia pasji dla naszych dzieci. „Cała Polska czyta dzieciom” oferuje spotkania z twórcami, prelekcje i mnóstwo ciekawych warsztatów teatralnych dla wszystkich milusińskich.

Tekst: Katarzyna Sudoł

Oceń