Together Magazyn » Aktualności » Co dla początkującego – łyżwy figurowe czy łyżwy hokejowe?

Co dla początkującego – łyżwy figurowe czy łyżwy hokejowe?

Choć łyżwy to sport sezonowy to nie brakuje chętnych by go uprawiać i kolejnych, którzy chcieliby spróbować swoich sił na lodzie. Każdy początkujący łyżwiarz staje przed koniecznością wyboru odpowiedniego sprzętu. Na początku przygody zaleca się oczywiście korzystanie z wypożyczalni znajdujących się przy lodowiskach, ale w końcu zakup pierwszych łyżew staje się nieodzowny przy dalszym kontynuowaniu przygody z tym sportem. Poza łyżwami przydają się jeszcze ochraniacze minimalizujące ryzyko kontuzji podczas upadku. Skoncentrujmy się jednak na tym, co będzie lepsze dla łyżwiarza: łyżwy hokejowe czy łyżwy figurowe.

Każdy rodzaj łyżew ma swoich zwolenników i przeciwników. Dla jednych rodzaj nie ma znaczenia, a dla drugich wręcz przeciwnie. Większość osób mających pojęcie o jeżdżeniu na łyżwach oraz o nauce tego sportu poleca jednak hokejówki. Ale o tym za chwilę.

Zacznijmy od charakterystyki każdego z rodzajów. Łyżwy hokejowe zdecydowanie polecane są osobom początkującym. To z resztą właśnie je najczęściej można wypożyczyć na lodowisku. Ich konstrukcja pomyślana jest tak, by zapewniały maksymalną stabilność i chroniły ścięgno Achillesa. W miarę zdobywania doświadczenia na lodzie można stopniowo zwiększać prędkość jazdy. W odróżnieniu od łyżew figurowych,łyżwy hokejowe nie posiadają ząbków na przodzie płozy, o które często potykają się początkujący łyżwiarze. Hokejówki zapewniają lepszą zwrotność i lepszą kontrolę podczas skręcania. W tej odmianie łyżew znajdziemy zarówno modele spinane na plastikowe klamry, jak i te zawiązywane na sznurowadła. Każdy więc na pewno wybierze coś dla siebie. Łyżwy hokejowe zaprojektowane są tak, by móc wykonywać gwałtowne zwroty, tak często spotykane właśnie w hokeju na lodzie.

Drugim najpopularniejszych rodzajem są łyżwy figurowe. W odróżnieniu od łyżew hokejowych but wykonany jest z grubej skóry, przez co zwykle jest cięższy. Ten typ łyżew zdecydowanie lepiej chroni kostkę przed skręceniem. Cechą charakterystyczną figurówek jest konieczność ich całkowitego wiązania. By jednak nie zniechęcić użytkowników wprowadzono pewne udogodnienie w postaci specjalnych zaczepów. Łyżwy figurowe różnią się konstrukcyjnie również na płozie. W tej odmianie można zauważyć z przodu płozy specjalne ząbki ułatwiające wykonywanie akrobacji na lodzie.

To, co odróżnia łyżwy figurowe od łyżew hokejowych to sposób poruszania się. Mają na nogach łyżwy hokejowe wykonujemy naturalny ruch odbijania się na boki. W figurówkach natomiast odpychamy się do tyłu. Ogólnie rzecz biorąc jazda na łyżwach figurowych jest trudniejsza i wymaga doświadczenia. Dlatego właśnie to łyżwy hokejowe wybierane są najczęściej dla początkujących łyżwiarzy.

Podsumowując temat wyboru odpowiednich łyżew należy wziąć pod uwagę doświadczenie osoby chcącej poruszać się po lodzie oraz cel, do którego łyżwy mają służyć. Do sportu, jak na przykład hokeja na lodzie najlepsze będą hokejówki. Gdy jednak chcemy wykonywać na lodzie akrobacje i ćwiczyć różne układy poruszania się, wówczas lepiej wybrać łyżwy figurowe.

1/5 – (1 głosów)