Deski podłogowe lite są najszlachetniejszym materiałem do pokrycia podłogi. Są one stworzone w całości z naturalnego surowca jakim jest drewno. Czy to w formie desek podłogowych, parkietu czy mozaiki parkietowej zawsze zdobią i nadają ekskluzywnego charakteru wnętrzu. Dowiedz się więcej o tego typu podłogach!
Co powinieneś wiedzieć?
Deski podłogowe lite mogą być wykonane z różnych gatunków drewna egzotycznego i krajowego. DLH posiada najszerszą ofertę podłóg z drewna egzotycznego na rynku polskim. Są one zrobione z jednego kawałka szlachetnego surowca i występują w odmianach: deska olejowana, lakierowana lub surowa. Pod względem estetycznym wyróżniamy deski podłogowe, mozaikę parkietową i parkiet przemysłowy z lameli. W ofercie drewna egzotycznego znajdziemy takie gatunki jak: Teak, Bambus, Merbau czy Akację Azjatycką. Klienci ceniący klasyczny, naturalny i prestiżowy wygląd drewna najchętniej wybierają produkty z szerokiej palety desek podłogowych litych. W portfolio wyrobów firmy znajduje się również parkiet przemysłowy. Jest to propozycja dla osób odważniejszych, które chcą mieć w całości naturalny produkt, ale podany w nowoczesny sposób. Tak szeroki wybór produktów podłogowych z drewna daje nieograniczone możliwości tworzenia unikalnych i indywidualnych wnętrz.
Naturalny charakter drewna
Drewno stosowane do produkcji desek jest w całości pochodzenia naturalnego. Jest to materiał higroskopijny, co oznacza, że chłonie parę wodną i oddaje ją też do otocznia. Każdy z gatunków drewna ma inny poziom naturalnego stanu równowagi. W wyniku tego niektóre gatunki są odporniejsze, a inne mniej na działanie zmiennej temperatury i poziomu wilgoci w powietrzu. Przyjęte jest, że drewniane deski podłogowe powinny być eksploatowane w pomieszczeniach o wilgotności 40-60%. Ważne zatem by w okresie zimy, kiedy powietrze jest suche, dostarczać do wnętrza domu czy mieszkania trochę wilgotnego powietrza. Desek podłogowych litych nie powinno się stosować w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym. Drewno jest dobrym izolatorem i będzie ono ograniczać przepuszczanie ciepła z rur, a dodatkowo wysoka temperatura działająca powierzchniowo i stykowo na deskę może powodować jego wysychanie, pękanie i wypaczanie. W naturalnych warunkach drewno aby zachować swoją elastyczność w okresie letnim chłonie i akumuluje odpowiednią ilość wody po to by w okresie zimowym ją oddać do otoczenia. W sztucznych warunkach gospodarowanie wilgocią jest mocno utrudnione.