Together Magazyn » Aktualności » Żywe kultury bakterii – samo dobro dla organizmu

Żywe kultury bakterii – samo dobro dla organizmu

W organizmie człowieka żyje nawet do 2 kilogramów bakterii, na które składa się około 1000 gatunków. Ich liczba jest większa niż liczba naszych własnych komórek! W procesie ewolucji organizm ludzki nauczył się funkcjonować w symbiozie z bakteriami i wykorzystywać ich dobroczynne działanie.

Funkcje dobrych bakterii

Bez dobrze rozwiniętej mikroflory tworzonej przez pożyteczne bakterie organizm nie poradziłby sobie w walce ze złymi, chorobotwórczymi mikroorganizmami. Wspomagają one, zatem system odpornościowy. Bardzo ważna rolę żywe kultury bakterii pełnią również w procesie trawienia. Dzięki licznej obecności drobnoustrojów w jelitach procesy te są wspomagane, ułatwiane i przyspieszone. Pożyteczne bakterie pomagają trawić i przyswajać związki, z których trawieniem organizm ludzki samodzielnie sobie nie radzi. Ponadto bakterie regulują metabolizm oraz motorykę jelit. Dobre baterie chronią organizm przed negatywnymi skutkami ze strony przewodu pokarmowego podczas kuracji antybiotykami oraz pomagają w zapobieganiu i leczeniu biegunek.

Rodzaje pożytecznych bakterii

Istnieje bardzo wiele rodzajów – szczepów pożytecznych bakterii. Każde z nich ma korzystny wpływ na organizm, ale w większości należą one do dwóch grup. Pierwsza z nich to grupa Lactobacillus. Te bakterie najczęściej występują w preparatach z pożytecznymi drobnoustrojami. Różne ich szczepy pomagają zwalczać biegunki, a także wspomagają trawienie laktozy – cukru znajdującego się w mleku.

Kolejna powszechnie występująca grupa dobrych baterii to Bifidobacterium. Bakterie te pomagają łagodzić objawy zespołu jelita drażliwego (IBS) oraz inne problemy układu trawiennego.

Gdzie je znaleźć?

Żywe kultury bakterii można dostarczać do organizmu wraz z pożywieniem. Drobnoustroje te znajdziemy przede w jogurtach i kefirach. Jednakże ich ilość nie zawsze będzie wystarczająca do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Także w przypadku problemów z trawieniem laktozy, a co za tym idzie z koniecznością ograniczenia spożycia produktów mlecznych, powinniśmy sięgać po suplementy diety zawierające pożyteczne bakterie.

Preparaty i suplementy diety zwierające żywe kultury bakterii nazywane są probiotykami. Słowo probiotyk pochodzi z greki i oznacza promowanie, wspomaganie życia (pro bios – dla życia). W aptekach i drogeriach znajdziemy wiele preparatów, które zawierają żywe kultury bakterii. Przeznaczone są do odbudowy uszkodzonej mikroflory jelit, w celu wspomagania trawienia, wzmacniania organizmu, a także polecane podczas antybiotykoterapii w celach ochronnych.

Jednym z bardziej znanych i cenionych preparatów dostępnych w aptekach jest Dicoflor. Produkt ten występuje w kilku postaciach: kapsułek, kropli oraz saszetek. Pierwszy z nich – Dicoflor kapsułki zawiera 6 miliardów bakterii szczepu Lactobacillus rhamnosus GG (LBGG). Są one przeznaczone dla dorosłych i dzieci powyżej 3 roku życia. Produktem dedykowanym dla młodszych dzieci i niemowląt jest Dicoflor krople. Są one bezpieczne już od pierwszych dni życia. 5 kropli tego preparatu zawiera 5 miliardów żywych kultur bakterii. Cała seria produktów Dicoflor polecana jest szczególnie w trakcie kuracji antybiotykami, podczas biegunek i problemach z trawieniem. Bakterie szczepu Lactobacillus rhamnosus GG przywracają równowagę mikroflory jelitowej, co korzystnie wpływa na metabolizm i samopoczucie.

2.9/5 – (7 głosów)