Together Magazyn » Dom » Czy zlew stalowy to dobry wybór? Co warto wiedzieć przed zakupem?
zlew stalowy

Czy zlew stalowy to dobry wybór? Co warto wiedzieć przed zakupem?

Podczas urządzania kuchni nie tylko zakup mebli i sprzętu AGD wymaga przemyślanych decyzji. Pomieszczenie, które jest sercem każdego domu, powinno być wyposażone w elementy tworzące estetyczną, spójną całość, a przede wszystkim praktyczne i wytrzymałe. Dobrze dobrany zlew znacznie ułatwia pracę podczas przygotowywania posiłków i sprzątania po ich wykonaniu. Wśród wielu dostępnych modeli, stalowe zlewy cieszą się dużą popularnością. Dlaczego są one tak chętnie wybierane? Czy materiał zastosowany do wyrobu zlewu ma wpływ na późniejsze użytkowanie?

Stalowy zlew – co wpływa na jego trwałość?

Stal nierdzewna posiada wiele zalet, jest zatem chętnie wykorzystywanym surowcem, także w elementach często eksploatowanych. Zlewozmywak, nawet w przypadku posiadania zmywarki w kuchni, jest wykorzystywany wielokrotnie w ciągu dnia. Narażony na różne warunki termiczne, zabrudzenia oraz działania mechaniczne, powinien cechować się dużą wytrzymałością i być łatwy w czyszczeniu. Dobrej jakości zlewy stalowe są odporne na:

  • zarysowania,
  • korozję,
  • ścieranie,
  • odpryski,
  • zabarwienia produktami spożywczymi.

Regularna pielęgnacja pozwoli na zachowanie zlewu ze stali w dobrej kondycji na długie lata. Warto jednak pamiętać, żeby po zakończeniu czyszczenia wycierać go dokładnie do sucha, co zapobiegnie powstawaniu zacieków.

stalowy zlewozmywak

Czy stalowy zlew sprawdzi się w każdej kuchni?

Zlew, jako jeden z głównych sprzętów użytkowych, nie powinien znacząco odbiegać wyglądem od pozostałych elementów wyposażenia. W tym przypadku neutralny, stalowy kolor idealnie wkomponuje się w różne style tego wnętrza. Bez względu na to, czy kuchenne blaty będą z klasycznego drewna, marmurowe, czy granitowe – stalowy zlewozmywak nie zakłóci kolorystycznej harmonii. Jego dodatkową zaletą jest także łatwość w montażu. Zlew wykonany ze stali jest lekki i nie sprawi trudności w umieszczeniu go w miejscu dla niego przeznaczonym.

Wielkość zlewu – na co zwracać uwagę podczas zakupu?

To, jaki zlew będzie pełnił swoją ważną rolę w kuchni, zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest z pewnością jego przeznaczenie. Dla większej liczby domowników świetnie sprawdzi się zlew dwukomorowy, zwłaszcza gdy kuchnia nie jest wyposażona w zmywarkę. Dla jednej osoby lub w przypadku, gdy zlew ma służyć wyłącznie do wykonywania drobnych czynności, jak np. opłukiwanie warzyw przed gotowaniem, wersja jednokomorowa będzie wystarczająca.

Wielkość zlewu uwarunkowana jest także wymiarem szafek kuchennych. Przed zakupem warto zatem dokładnie je wymierzyć, żeby nie okazało się, że zlew nie zmieści się, a szafka będzie odstawać. Jest to o tyle ważne, że oprócz samej komory, należy także wziąć pod uwagę syfon i baterię, które również muszą znaleźć swoje miejsce podczas montażu.

stalowy zlew kuchenny

Kształt i rodzaje montażu zlewów

Szeroki wybór stalowych zlewów daje ogromne możliwości w dopasowaniu do własnych preferencji. Jednokomorowy zlewozmywak może bowiem występować zarówno w wersji prostokątnej, jak i okrągłej. Różne są także sposoby montażu. Te nakładane można z powodzeniem zamontować samodzielnie, dopasowując zlew do szafki i uszczelniając ewentualne przestrzenie. Wbudowane lub podwieszane zlewy mogą wymagać pomocy fachowca, ale tworzą wręcz idealną spójność z szafką, co niweluje gromadzenie się zanieczyszczeń.

Zastanawiasz się nad zakupem ponadczasowego zlewu do kuchni, który będzie spełniał swoje funkcje, a jednocześnie elegancko się prezentował? W sklepie internetowym reuter.com z pewnością znajdziesz rozwiązanie, które skróci czas podjęcia decyzji do minimum.

5/5 – (1 głosów)