Together Magazyn » Aktualności » Czy nauka języka francuskiego jest trudna?
wieża Eiffla na mapie

Czy nauka języka francuskiego jest trudna?

Francuskim posługuje się ponad 320 milionów osób na całym świecie. Powszechnie uważa się, że język ten jest dosyć trudny do opanowania, a jego nauka zajmuje dużo czasu. Czy tak jest naprawdę? Sprawdźmy!

Gramatyka języka francuskiego

Gramatyka w języku francuskim nie jest wcale tak trudna, jak by się to mogło wydawać. Trudność może sprawiać przede wszystkim tzw. tryb łączący (le subjonctif), którego nie uświadczymy w języku polskim. Na początku ciężko jest zrozumieć sytuacje, w których się go stosuje, jednak z czasem staje się to coraz łatwiejsze.

Zdecydowanie prościej przychodzi nauka francuskiego, jeśli znasz już inny język obcy, np. angielski. Są one do siebie dość podobne. Np. rodzajniki określone i nieokreślone występują też w angielskim. Podobnie wygląda też zasada tworzenia pytań czy zdań warunkowych.

W języku francuskim czasowniki odmieniają się przez osoby oraz liczby. Odmiana jest jednak dość prosta i można ją szybko opanować, razem z wyjątkami. Co istotne, francuski ma mniej czasów niż angielski i nie występuje w nim np. nielubiany przez Polaków Present Perfect. Pamiętaj, że gramatykę możesz opanować w naturalny sposób podczas kursów lub zagranicznych wyjazdów. Wybierając, np. obozy językowe francuski przyswoisz niejako przy okazji.

Język francuski – słownictwo

Jeśli chodzi o słownictwo, to początkowo może wydawać się dość skomplikowane. Nie jest jednak ono aż tak niezrozumiałe i abstrakcyjne, jak np. chińskie czy węgierskie. Wynika to z tego, że sporo słów we francuskim wywodzi się z łaciny. Wiele z nich przypomina te polskie, np. la tradition to tradycja. Jeśli znasz dodatkowo angielski, włoski lub hiszpański, będzie Ci zdecydowanie łatwiej nauczyć się francuskiego.

Jak najszybciej opanować słownictwo francuskie? Na pewno otaczając się tym językiem na co dzień. Korzystaj z aplikacji mobilnych, oglądaj filmy i słuchaj piosenek. Dobrym pomysłem jest też kurs francuskiego online, na którym sprawnie będziesz poznawać słownictwo w dobrze przygotowanych blokach tematycznych.

Wymowa francuskiego i zapis słów

Wymowa, jak i zapis słów w języku francuskim mogą najbardziej odstraszać. Wiele osób przez nie rezygnuje z nauki jeszcze zanim dobrze ją rozpocznie. Warto jednak się nie zrażać. Początkowo wymowa może powodować zagubienie. Są takie słowa, które np. mają 8 liter, a wymawia się tylko 4 głoski. Zwykłe „e” ponadto występuje aż w czterech wersjach i za każdym razem jest wymawiane w inny sposób.

Mimo wszystko reguły zapisu czy wymowy są proste i dość jednoznaczne. Jeśli raz je opanujesz, nie będziesz mieć już z tym więcej kłopotu. Staraj się sporo czytać i jednocześnie słuchać też wymowy, np. korzystając z audiobooków lub filmów w oryginale z napisami po francusku. Dzięki temu będzie Ci zdecydowanie łatwiej, a sama nauka będzie przyjemniejsza.

Jak widać, francuski nie musi być tak trudny, jak go malują. Jak przy nauce każdego języka obcego, należy przede wszystkim postawić na regularność oraz korzystać ze sprawdzonych metod.

5/5 – (1 głosów)