Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Chroń swoją rodzinę podczas wakacji na nartach
skiing-

Chroń swoją rodzinę podczas wakacji na nartach

Polacy uwielbiają sporty zimowe i przynajmniej raz w roku wielu z nas wyjeżdża na polskie lub zagraniczne stoki. Jeśli podczas zimowych aktywności chcesz zadbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo rodziny, powinieneś pamiętać o odpowiednim ubezpieczeniu. Dlaczego to takie ważne?

Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie narciarskie?

Podczas uprawiania sportów zimowych nietrudno o nieszczęśliwy wypadek, dlatego ubezpieczenie na narty i snowboard to obowiązkowy wydatek. Narty to niewątpliwie piękny sport, jednak nie ma co się oszukiwać, może być również dość niebezpieczny. Warunki na stoku nie zawsze są idealne, a Twoje bezpieczeństwo jest uzależnione od umiejętności Twoich i innych narciarzy. Łatwo więc o nieprzewidziane zdarzenie losowe, które może skończyć się złamaniem lub innym uszczerbkiem na zdrowiu. Standardowe ubezpieczenie turystyczne nie obejmuje zdarzeń wynikających z uprawiania sportów zimowych, dlatego przed wyjazdem warto wybrać odpowiednie rozszerzenie, które zapewni Ci pełną ochronę w przypadku wypadku na stoku. 

Ubezpieczenie dla narciarzy — ochrona przed wysokimi kosztami leczenia

Ubezpieczenie dla narciarzy jest szczególnie ważne, jeśli wybierasz się na narty za granicę. Dlaczego? W Polsce od nieszczęśliwych wypadków na stoku jesteśmy ubezpieczeni i nie będziemy musieli pokrywać kosztów akcji ratowniczej przeprowadzonej przez GOPR lub TOPR. Jeśli jednak wypadek zdarzy się za granicą, sprawa już nie wygląda tak dobrze. Zostaniemy obciążeni kosztami za udzielenie pomocy medycznej i za akcję ratowniczą. Nawet w przypadku posiadania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ musisz wziąć to pod uwagę. EKUZ nie pokrywa kosztów transportu medycznego i ratownictwa, dlatego tylko odpowiednie ubezpieczenie narciarskie zapewni Ci komfort psychiczny i ekonomiczne bezpieczeństwo w razie wypadku podczas jazdy na nartach w zagranicznych kurortach.

Co może obejmować ubezpieczenie narciarskie?

Ubezpieczenie narciarskie to standardowe ubezpieczenie turystyczne rozszerzone na uprawianie sportów zimowych. Samo ubezpieczenie turystyczne nie chroni Cię w przypadku uprawiania sportów ekstremalnych, dlatego wybierając się na zimowy urlop i planując aktywny wypoczynek, powinieneś odpowiednio rozszerzyć swoją polisę. Ubezpieczenie wyjazdu na narty powinno obejmować pokrycie ewentualnych wydatków związanych z:

  • kosztami ratownictwa;
  • transportem do placówki medycznej lub do kraju;
  • leczeniem stomatologicznym;
  • ochroną w ramach NNW w razie nieszczęśliwego wypadku.

Niezależnie od powyższych punktów ubezpieczenie wyjazdu na narty w wersji rozszerzonej może obejmować również ubezpieczenie sprzętu narciarskiego, bagażu czy rekompensatę za opóźniony lot. Decydując się na ubezpieczenie turystyczne (Europa) z rozszerzeniem na sporty zimowe, musisz dokładnie zastanowić się, na jakich punktach zależy Ci najbardziej i taką polisę wybrać. Zasady ubezpieczenia powinny być zawarte w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).

Ubezpieczenie turystyczne COVID-19

Na chwilę obecną, wybierając się na narty poza granice naszego kraju, warto pomyśleć również o rozszerzeniu polisy o ochronę w przypadku zachorowania na COVID-19. Pamiętaj jednak, że takie ubezpieczenie nie funkcjonuje w krajach, do których Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza jakichkolwiek podróży. Ubezpieczenie podróżne COVID-19

może obejmować koszty związane z zachorowaniem na COVID-19 oraz świadczenia na wypadek kwarantanny, a także wcześniejszy powrót do Polski.

Jakie ubezpieczenie na narty wybrać?

Ubezpieczenie narciarskie musi być dostosowane do Twoich potrzeb. Tylko wtedy zapewnisz maksymalną ochronę sobie i bliskim. Dlatego, zanim zdecydujesz się na zakup konkretnej polisy, musisz mieć pewność, że spełni ona Twoje oczekiwania. Najważniejsze w przypadku sportów zimowych jest ubezpieczenie od opłat pobieranych przez placówki medyczne w państwie, w którym zamierzasz spędzić urlop. Koszt ubezpieczenia od sportów zimowych może być różny. Wszystko zależy od sumy gwarantowanej i od zakresu rozszerzenia polisy. Nie bez znaczenia jest również kraj, do którego wyjeżdżasz na urlop oraz liczba ubezpieczonych osób.  

Koszty leczenia za granicą mogą być bardzo wysokie, dlatego warto szczególnie ten punkt wziąć pod uwagę. Większość towarzystw ubezpieczeniowych oferuje kilka wariantów ubezpieczenia narciarskiego o różnym zakresie ochrony i różnych sumach gwarantowanych. To od Ciebie zależy, czy zdecydujesz się na polisę na kwotę 10.000 €, czy 50.000 €. Przyjmuje się jednak, że suma gwarantowana ubezpieczenia dla narciarzy nie powinna być niższa niż 30.000 €.

Czy warto wykupić ubezpieczenie na narty w Polsce?

Niespodziewane koszty związane z uprawianiem sportów zimowych mogą Cię dotknąć również w Polsce. Dlatego, nawet jeśli wybierasz się na narty na polskie stoki, warto pomyśleć o odpowiedniej polisie, która zabezpieczy Cię na wypadek zniszczenia sprzętu, uszczerbku na zdrowiu czy utraty bagażu. Sprzęt narciarski jest często bardzo kosztowny, warto więc pomyśleć również o ubezpieczeniu na narty w Polsce, które uwzględni jego kradzież lub zniszczenie. 

Nie ma sensu ryzykować

Wybierasz się na narty? Ubezpieczenie narciarskie powinno być Twoim priorytetem w każdym przypadku. Jeśli jednak zimowy urlop spędzasz poza granicami Polski, to takie ubezpieczenie powinno być obowiązkowe. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie pomoże Ci w przypadku kosztów związanych z wypadkiem na stoku, transportem i akcją ratowniczą. Jeśli doznasz poważnych urazów na stokach austriackich, włoskich lub szwajcarskich, będziesz musiał koszty leczenia pokryć z własnej kieszeni, a to mogą być ogromne wydatki. Polisa turystyczna z rozszerzeniem na sporty zimowe jest z pewnością o wiele tańszym rozwiązaniem. 

Ubezpieczenie narciarskie online

Przy zakupie każdego ubezpieczenia, a szczególnie w przypadku ubezpieczeń turystycznych, warto skorzystać z porównywarki ubezpieczeń i wybrać ofertę towarzystwa, które oferuje polisę najlepiej dostosowaną do Twoich potrzeb i w najkorzystniejszej cenie. Na stronie CUK Ubezpieczenia bez problemu porównasz oferty wielu towarzystw ubezpieczeniowych. Możesz wykupić polisę narciarską online albo zgłosić się do agentów ubezpieczeniowych CUK, którzy pomogą Ci wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie oferowane na rynku.

Oceń