Together Magazyn » Aktualności » Basia jak zawsze rozbawia, wzrusza, ale i… porusza

Basia jak zawsze rozbawia, wzrusza, ale i… porusza

 

Lubię Basię, bo jest prawdziwa.

Martwi się, cieszy, złości, dziwi.

Jest ciekawa świata. Zadaje pytania. Żyje.

Wojciech Widłak, autor Pana Kuleczki

Gorąco rekomenduję cykl o Basi każdemu rodzicowi i każdemu nauczycielowi.

Tego rodzaju książki pozwalają z nadzieją patrzeć w przyszłość czytelników.

Dr Grzegorz Leszczyński, Wydział Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego

Basia jak zawsze rozbawia, wzrusza, ale i… porusza

Już 15 marca br. na półki księgarskie trafią dwa nowe tytuły Zofii Staneckiej z ilustracjami Marianny Oklejak, w serii Basia – Basia i biblioteka oraz w cyklu Basia i przyjacieleTiti. Tradycyjnie już w książkach o Basi pytania i wątpliwości pięcioletniego człowieka zostały potraktowane z należytą powagą, a także z właściwym autorce poczuciem humoru. I jak zwykle są pieczołowicie zilustrowane, w charakterystyczny dla Marianny Oklejak sposób –

z mnóstwem smaczków na drugim i trzecim planie.

W najnowszej książce Basia i biblioteka główna bohaterka razem z innymi przedszkolakami i panią Martą odwiedzają bibliotekę. Biorą udział w warsztatach artystycznych z autorką i ilustratorką ulubionych książek Basi – Różą Marcinek. Podekscytowana Basia nie ukrywa radości, bo biblioteka to naprawdę fantastyczne miejsce! Tym razem autorka porusza temat wyobraźni, tak ważnej dla każdego dziecka. A wyobraźnia, jak wiadomo, może prowadzić do różnych sytuacji – zabawnych, a także twórczych. Do czego przydała się dzieciom na zajęciach w bibliotece? Sprawdźcie sami!

Basia i przyjaciele to nowa seria przygotowana specjalnie dla trochę starszych czytelników Basi, którzy chętnie poznają bliżej jej przyjaciół i ich codzienne problemy. To przepełnione całą gamą emocji historie o relacjach z rówieśnikami i rodziną. Titi to opowieść o nauce zrozumienia, akceptacji i odmienności. O cierpieniu związanym z odrzuceniem oraz o sile prawdziwej przyjaźni i miłości. Zwykły spacer Titiego i jego rodziców zostaje przerwany przez nieprzyjemne spotkanie. Przed Titim piętrzą się pytania, na które nie zawsze łatwo znaleźć odpowiedź. Czy słowa mogą mieć kolory? Czy mogą ranić, jak ciężkie szare kamienie? Czy da się uleczyć zadane słowami rany? I jak sobie z tym poradzić, gdy jest się małym chłopcem z Haiti?  Titi, Basia i Anielka zmierzą się z problemem różnic rasowych. Bardzo mocny i bardzo aktualny temat w serii dla małych dzieci.

Basia ukazuje się od jesieni 2008 r. Do tej pory wydanych zostało 27 tomów opowiadań. Wierni czytelnicy jeszcze przed wakacjami będą mogli poznać kolejne przygody Basi, już w czerwcu – Basia i basen.

Więcej o książkach z serii Basia na www.egmont.pl i www.basia.com.pl.

Oceń