Together Magazyn » Aktualności » Aplikacja mobilna pomoże zwiedzać dawne tereny stoczni

Aplikacja mobilna pomoże zwiedzać dawne tereny stoczni

Powstała mobilna aplikacja dla zwiedzających dawne tereny gdańskiej stoczni oparta na relacjach kobiet zatrudnionych niegdyś w zakładzie.

Dzięki nawigacji GPS i interaktywnej mapie, aplikacja poprowadzi użytkowników po 21 punktach na terenach postoczniowych. Na trasie spaceru znajdą się m.in.: historyczna brama nr 2, Sala BHP, budynki stoczniowej dyrekcji, dawnych warsztatów szkolnych, pochylnie, miejsca po nieistniejącym szpitalu, stołówce, żłobku i domu kultury a także hale produkcyjne. Będą to więc miejsca ważne dla funkcjonowania stoczni, ale też dla pracujących w niej kobiet.

W każdym z 21 punktów trasy (to nawiązanie do 21 postulatów sierpniowych), po której poprowadzi aplikacja, użytkownicy będą mogli posłuchać opowieści dawnych pracownic stoczni dotyczących danego miejsca czy obiektu.

Aplikacja dostarczy też podstawowych informacji o danym budynku oraz zdjęcia, dzięki którym można będzie obejrzeć nieistniejące już obiekty czy konkretne miejsce w przeszłości.

Premierę polskojęzycznej wersji aplikacji na platformę Android zaplanowano na 8 marca. Narzędzie dostosowano do potrzeb osób niedowidzących. W jego merytorycznym przygotowaniu pomagali stowarzyszeniu seniorki i seniorzy. Przetestowali oni także aplikację pod kątem jej przejrzystości i łatwości obsługi. W najbliższych planach jest też udostępnienie wersji anglojęzycznej.

Aplikacja powstała w ramach projektu „Stocznia jest kobietą”, a konkretnie – trzeciej edycji tego przedsięwzięcia prowadzonego przez Stowarzyszenie Arteria we współpracy z Instytutem Kultury Miejskiej w Gdańsku.

Oceń