Together Magazyn » Aktualności » NIE o CHLEBIE przeżyje zimę ptak w mieście!

NIE o CHLEBIE przeżyje zimę ptak w mieście!

Gdańsk zaczął niezwykły, zimowy projekt edukacyjny. Nad miejskimi zbiornikami retencyjnymi stanęły dziś KACZKOMATY, czyli drewniane domki-zasobniki, z których mieszkańcy mogą pobrać (BEZPŁATNIE!) torebki ze specjalną karmą dla ptactwa wodnego. Potem bez problemu można już dokarmiać ptaki podczas zimowego spaceru. Do 'kaczkomatów’ dołączono specjalne tablice z informacją o tym, jak i czym powinno się dokarmiać ptaki zimą – bo na pewno NIE CHLEBEM!
Systematyczne karmienie ptaków chlebem jest szkodliwe dla ich zdrowia. Dzięki temu projektowi mieszkańcy Gdańska wybierający się na spacer nad któryś z 17 zbiorników wodnych, będą mieli możliwość karmienia ptactwa wodnego pełnowartościową karmą. To zdrowa alternatywa dla popularnego, ale szkodliwego dla zwierząt chleba.

15
Ideą projektu jest zwrócenie uwagi na to, czym karmimy ptaki w zimie – mówi zastępca prezydenta Gdańska Piotr Grzelak. Chleb to dla ptaków niezwykle niezdrowa dieta. Wpływa bardzo źle na ich zdrowie. Chleb jest też szkodliwy dla całego ekosystemu. Niezjedzony tonie i gnije, powodując nadmierny rozkwit glonów w wodzie. Glony te pochłaniają tlen i wydzielają toksyny groźne dla ryb. Rozkładający się chleb może być też siedliskiem pleśni, która z kolei wydziela toksyny groźne dla ptaków wodnych. Dlatego, dla dobra nas wszystkich, zaczynamy tę akcję edukacyjną – dodaje Grzelak.
Kaczkomaty będą w 18 lokalizacjach:
– w Parku Oliwskim,
– w Parku Przymorze,
– przy zbiorniku Wileńska,
– przy zbiorniku Srebrniki,
– przy zbiorniku przy ul. Wielkopolskiej,
– przy zbiorniku Augustowska,
– przy zbiorniku Świętokrzyska I,
– przy zbiorniku Świętokrzyska II,
– przy zbiorniku Jeleniogórska,
– przy zbiorniku Madalińskiego,
– w Parku Oruńskim,
– przy zbiorniku Platynowa
– w Parku Chirona,
– w Parku Regana (dwa dystrybutory),
– na zieleńcu przy ul. Pomorskiej (dwa dystrybutory),
– przy zbiorniku Spacerowa.
W ‘kaczkomatach’ są 50 gramowe woreczki z mieszanką nasion (pszenica, groch żółty, groch zielony, sorgo, kardi, dari, proso, rzepak, jęczmień), którymi będzie można karmić ptactwo podczas spacerów. Obecnie mamy w sumie 600 kg tak spakowanej karmy. W miarę jej ubywania pojemniki będą uzupełniane – dodaje p.o. zastępcy dyrektora Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku Michał Szymański. Karma JEST BEZPŁATNA.

14

Oceń