Adwokat pomógł mi zrozumieć, że rozwód to nie koniec świata, tylko koniec pewnego etapu. To bardzo ważne, aby na salę rozpraw przyjść z taką świadomością. Dzięki temu było mi dużo łatwiej zapanować nad emocjami i podjąć walkę o lepszą przyszłość dla siebie i swoich dzieci. Zanim trafiłam na salę rozpraw, miałam niewielkie pojęcie o tym, czym tak naprawdę zajmuje się adwokat. Dlatego chciałam podzielić się swoim doświadczeniem dotyczącym współpracy z adwokatem z kancelarii z Gdańska-Wrzeszcza.
O co będzie pytać adwokat rozwodowy?
Doświadczony radca prawny od rozwodów, np. Zbigniew Chojaczyk z kancelarii adwokackiej znajdującej się we Wrzeszczu, poprowadzi pierwszą rozmowę w taki sposób, aby uzyskać jak najwięcej informacji, które mogą być przydatne w procesie. Warto jednak pamiętać o tym, co ja sama uświadomiłam sobie podczas spotkania, że decyzji o rozwodzie, żaden adwokat nie podejmie za Ciebie. Możesz otrzymać wskazówki i porady, ale ostatecznie to Ty musisz powiedzieć tak.
O co może zapytać adwokat? Przygotuj się do udzielenia odpowiedzi na pytanie o „wygaśnięcie więzi małżeńskich”. Adwokat musi wiedzieć, czy wspólne życie jest możliwe np. po mediacjach, czy wykluczone, a jeśli tak, to dlaczego. Jeśli nie dojdziecie ze współmałżonkiem do porozumienia, to sąd będzie musiał znaleźć winnego lub orzec, że winę ponoszą obie strony. Adwokat będzie chciał znać Twoją opinię w tej sprawie, czyli kto jest winny. Jeśli oskarżysz partnera, spyta o dowody (mogą to być np. nagrania, zdjęcia lub screeny).
Na pierwszym spotkaniu adwokat może poprosić także o dostarczenie innych dokumentów np. skróconego aktu małżeństwa. Adwokata rozwodowego będą interesowały sprawy związane z pożyciem małżeńskim, zapyta więc o to, czy razem mieszkacie, jakim majątkiem dysponujecie, czy macie rozdzielność majątkową, dzieci, a jeśli tak, to w jakim są wieku itp. Po zebraniu najważniejszych informacji doradzi, jakie rozwiązanie będzie dla Ciebie najkorzystniejsze. Sprawdzony prawnik z Wrzeszcza: https://adwokat-chojaczyk.pl.
Co robi adwokat na sprawie rozwodowej?
Zacznijmy od początku, a więc od załatwiania formalności. Adwokat z kancelarii adwokackiej przygotowuje pozew o rozwód (lub odpowiedź na pozew złożony przez Twojego współmałżonka). Adwokat doskonale wie, jakie dokumenty muszą zostać złożone, aby w ogóle mogło dojść do spotkania w sądzie. Od tej chwili będzie Ci towarzyszyć podczas każdej rozprawy, aby reprezentować Twoje interesy. Podpowie, co mówić, kiedy mówić i jak mówić. Choć wydawało mi się, że udało mi się przepracować swój rozwód w głowie jeszcze przed rozprawą, to wiem, że na sali sądowej wiele emocji powraca i utrudnia odpowiedzi na pytania.
Obecność adwokata pozwalała mi w chwilach kryzysu zachować chłodną głowę. Nie musiałam skrupulatnie analizować każdej wypowiedzi byłego męża, ponieważ wiedziałam, że jest osoba, która zrobi to za mnie. Czym zajmuje się adwokat w trakcie procesu? W ogromnym uproszczeniu – pomaga swojemu klientowi wygrać. Pod słowem „wygrać” kryje się jednak dużo więcej – przede wszystkim sprawiedliwość i bezpieczeństwo. W trakcie sprawy rozwodowej ważą się losy nie tylko współmałżonków, ale także ich dzieci. Mając tę świadomość, łatwiej współpracować z adwokatem.