Together Magazyn » Art. zewnętrzny » 6 kroków do urządzenia mieszkania w stylu industrialnym – porady, wskazówki, inspiracje

6 kroków do urządzenia mieszkania w stylu industrialnym – porady, wskazówki, inspiracje

Styl industrialny powstał w latach 50. kiedy to opuszczone fabryki zaczęto przekształcać na pomieszczenia mieszkalne. Wnętrza te urządzano w surowym, chłodnym stylu, charakteryzującym się przestronnością i minimalizmem. Obecnie styl industrialny jest wyznacznikiem luksusu, wolności i nowoczesności, dlatego tak chętnie decydujemy się na zastosowanie go również we własnych wnętrzach.

Kupiłeś lub remontujesz mieszkanie i chcesz nadać mu loftowego charakteru? W 6 krokach pokażemy Ci, jak sprawić, by wnętrza zachwycały industrialnym designem. Przedstawimy, na co zwrócić uwagę, a czego unikać podczas urządzania mieszkania w stylu loft oraz jak zbudować industrialny klimat w każdym rodzaju pomieszczenia.

Przestronne wnętrza

Jak w dawnych fabrykach, tak i w mieszkaniach loft mamy do czynienia z przestronnymi wnętrzami. Ważnym jest, aby mieszkanie miało jak najmniej podziałów na pokoje. Otwarte przestrzenie to znak rozpoznawczy industrialnych wnętrz. Jeżeli jednak ściany działowe między pomieszczeniami są koniecznie, zadbaj o ich odpowiednie wykończenie. Styl loft to minimalizm i prostota, dlatego mile widziane są tutaj surowe ściany z betonu czy cegły.

Jeśli Twoje mieszkanie nie jest dużych rozmiarów, nic się nie przejmuj! Istnieją triki, które optycznie powiększą Twoje mieszkanie. Ogranicz ilość mebli, zastosuj lustra i przestronna aranżacja wnętrz gotowa!

Okna rozświetlające mieszkanie

Najlepiej, gdyby okna w mieszkaniu były dużych rozmiarów i przyciągały uwagę minimalizmem. Rezygnujemy więc ze zdobień i stawiamy na prostotę. Ramy okien najlepiej prezentują się w czarnym, szarym lub białym kolorze. Okna we wnętrzach loft powinny być odsłonięte. To znaczy, że rezygnujemy z firan i zasłon, które zaburzą surowy, minimalistyczny charakter pomieszczenia.

Jeżeli ze względów lokalizacyjnych nie możesz pozwolić sobie na odsłonięte okna, zastosuj rolety industrialne. Dzięki nim zachowasz minimalizm we wnętrzu, osłonisz się przed wzorkiem przechodniów oraz będziesz mógł kontrolować poziom światła wpadającego do wnętrza.

Kolory

We wnętrzach industrialnych będziemy oscylować pomiędzy szarością, bielą i czernią. Klasyczne barwy możemy przełamywać dodając kolorowe akcenty do pomieszczenia, na przykład turkusowe poduszki, żółte krzesła czy klosze lamp w kolorze miedzi. Kolorowymi dodatkami nieco ożywisz wnętrze i nadasz mu wyjątkowości.

Wykończenia i instalacje

Jak już wspominaliśmy, w mieszkaniu loft stawiamy na surowe, chłodne wykończenia, które dodadzą pomieszczeniu wytworności i elegancji. Betonowe ściany wyglądają bardzo nowocześnie we wnętrzach loft. Możesz je dodatkowo ozdobić poprzez wtopienie kawałków metalu, szkła czy kamieni. Malowanie betonowych ścian również jest mile widziane.

Beton to nie jedyny sposób na wykończenie wnętrz. W grę wchodzi również użycie cegieł, drewna, metalu lub szkła. Pamiętajmy, im bardziej surowe wykończenie, tym lepiej.

Jeśli martwisz się, że utrzymanie ścian z betonu czy cegieł w czystości okaże się trudne, zastosuj w mieszkaniu płytki imitujące te materiały. Wykonane z gresu posiadają gładszą powierzchnię, przez co są łatwiejsze w utrzymaniu czystości.

Jak i w dawnych fabrykach, tak i u nas widoczne instalacje, rury czy kable są mile widziane. Pozwolą one zachować klimat i przemysłowy charakter stylu loft. Instalacjami możesz dekorować wnętrza, przemalowując je na kolor, pasujący do Twojego wystroju.

Oświetlenie industrialne

Lampy są dekoracją pomieszczeń loft. Wybór oświetlenia w stylu industrialnym jest ogromny – dobrze świecące kinkiety industrialne, lampy wiszące, żyrandole z miedzianymi oprawami, drucianymi kloszami lub z odsłoniętymi żarówkami. Jeśli chodzi o materiał wykonania, tutaj również stawiamy na minimalizm, dlatego lampy z metalu bądź aluminium będą znakomitym oświetleniem loft.

Zastosowanie dużej ilości lamp w mieszkaniu industrialnym nie tylko przyczyni się do doskonale oświetlonej przestrzeni, ale również da niesamowity efekt dekoracyjny. Ze względu na wszechobecny minimalizm w loftach, lampy będą główną ozdobą pomieszczenia. Dlatego warto dobrze rozplanować rozmieszczenie i design oświetlenia, na jaki się zdecydujemy. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat oświetlenia industrialnego we wnętrzach – przeczytaj artykuł jak urządzić salon w stylu loft.

Umeblowanie

W przypadku mebli do pomieszczeń loft mamy sporą dowolność wyboru stylu. Oczywiście, nadal stawiamy minimalizm na pierwszym miejscu, dlatego ilość mebli staramy się ograniczyć. Jednak w pomieszczeniu industrialnym dobrze komponują się zarówno stare, odrestaurowane meble jak i te w nowoczesnym stylu.

Przy wyborze mebli warto zwrócić uwagę na materiały wykonania. W styl loft wkomponują się meble z metalu, drewna, czy szkła. Często zdarza się, że posiadamy meble po naszych dziadkach, które jedynie zajmują miejsce na strychu czy w piwnicy. Warto sprawdzić czy nie wystarczy ich lekko odnowić, by móc wprowadzić do swoich wnętrz industrialnych magii i nastrojowego klimatu.

Dowiedz się więcej na temat meblowania i dekoracji wnętrz.

interior, beautiful kitchen of an old loft.3d rendering


5/5 – (1 głosów)