Na kondycję mikroflory jelitowej wpływa wiele czynników. W jakich sytuacjach sięgnięcie po probiotyki może wspomóc mikroflorę jelitową?
Mikroflora jelitowa odgrywa wiele ważnych ról w organizmie człowieka, m.in. wspierając prawidłową pracę jelit i chroniąc je przed działaniem drobnoustrojów. Gdy panuje w niej równowaga, dobre bakterie namnażają się w jelitach, wspomagając procesy ochronne. Wystarczy jednak, że równowaga ta ulegnie zachwianiu, a dość szybko może to odbić się na kondycji układu trawiennego.
Aby wspierać mikroflorę jelit, dobrze jest wzbogacać dietę w produkty zawierające błonnik i dobre bakterie probiotyczne. Wspierają one procesy trawienne i wspomagają usuwanie z organizmu zbędnych produktów przemiany materii. Oprócz tego dobrze jest pamiętać o probiotykach, suplementach diety zawierających przebadane szczepy bakterii, które wspierają kolonizację jelit dobrymi bakteriami.
W jakich sytuacjach warto wspomagać się probiotykami?
1. Antybiotykoterapia
Przyjmowanie antybiotyków jest wskazaniem do sięgnięcia po probiotyk. W czasie antybiotykoterapii flora jelitowa ulega zubożeniu, ponieważ lek niszczy wszystkie bakterie, nie tylko te złe, ale też dobre. To sprawia, że środowisko w jelitach staje się mało różnorodne, a naturalna równowaga zostaje zachwiana.
Aby wspomóc mikroflorę jelitową, po zakończeniu antybiotykoterapii warto sięgnąć po probiotyki. Wspiera to proces odnowy mikroflory jelitowej.
2. Przyjmowanie na stałe leków
Na stan mikroflory jelitowej wpływają także przyjmowane na stałe leki. Aby ją wspomóc, warto zwrócić uwagę na obecność w diecie kiszonek, produktów mlecznych i poddanych fermentacji produktów roślinnych (np. jogurtów sojowych), które dostarczają bakterii kwasu mlekowego. Można także sięgnąć po probiotyki, by dostarczyć jelitom szczepy bakterii probiotycznych.
3. Problemy żołądkowe
Nieżyty żołądkowo-jelitowe, które powodują wodniste i częste stolce, a także dolegliwości bólowe, zwykle są spowodowane zatruciem pokarmowym lub działaniem wirusa. Probiotyk nie jest lekiem, nie zwalczy więc przyczyny dolegliwości. Gdy objawy chorobowe zaczną się zmniejszać, warto jednak po niego sięgnąć, by wspomóc mikroflorę jelitową. To naturalne postępowanie, takie jak zmiana diety na lekkostrawną, które wspiera układ trawienny po infekcji.
4. Wyjazd w tropiki
Wybierając się na wymarzone wakacje do krajów egzotycznych (zwłaszcza w Azji Południowo-Wschodniej lub w Afryce), dobrze jest przyjmować probiotyk. W krajach tropikalnych panuje inna flora bakteryjna, co może stać się przyczyną dolegliwości żołądkowo-jelitowych.
Wspomaganie mikroflory jelitowej probiotykiem może pomóc tego uniknąć. Oprócz tego warto również zwracać uwagę na wszystkie spożywane pokarmy oraz napoje. Nie należy pić wody z nieznanych źródeł, lepiej zrezygnować z zakupu surowego jedzenia na straganach. Picie butelkowanej wody mineralnej kupionej w sklepie, częsta higiena rąk, dokładne mycie warzyw i owoców, a także wsparcie układu trawiennego probiotykami mogą pomóc uniknąć tej często występującej wśród turystów „tropikalnej atrakcji”.
Podsumowując, probiotyki mogą wspomóc mikroflorę jelitową i wesprzeć ją w sytuacjach, w których jest ona narażona na działanie drobnoustrojów. Warto po nie sięgać nie tylko w czasie antybiotykoterapii, ale także dolegliwości trawiennych czy wyjazdów zagranicznych.