Together Magazyn » Gdańsk » Wigilia Oliwska- szopka z piasku

Wigilia Oliwska- szopka z piasku

Fundacja Wspólnota Gdańsk to inicjatywa obywatelska, której misją jest rozwój kultury, edukacja lokalnej społeczności oraz promowanie sztuki. W ramach swojego działania, kolejny już rok
z rzędu zorganizowała tzw. Wigilię Oliwską – świąteczne spotkanie mieszkańców i miłośników dzielnicy Oliwa. Co roku, głównym punktem programu jest unikalna szopka, którą przygotowują gdańscy artyści. Tym razem, za materiał do jej budowy posłużyło 60 ton piasku. Absolwenci Akademii Sztuk Pięknych stworzyli z nich 4 metrowe dzieło, projektu Ewy Topolan. Rzeźba stanęła przed Galerią Warzywniak, na ulicy Opata Jacka Rybińskiego – będzie można ją oglądać jeszcze do 6 stycznia.

20 grudnia, równo o godz. 11, klub kultury dawnej Arche rozpoczął doroczną Wigilię Oliwską, edukacyjnym spacerem po dzielnicy. Zgromadzeni goście zebrali się następnie przy wspólnym stole, aby podzielić się opłatkiem oraz przygotowanymi potrawami.

Świątecznemu spotkaniu towarzyszyły również liczne atrakcje – uczestnicy mogli wziąć udział
w warsztatach tworzenia ozdób choinkowych oraz wysłuchać koncertu kolęd. Piaskową szopkę można było nie tylko podziwiać ale i zawiesić ozdoby na stojącej obok niej lipie. Na wigilii pojawili się również oliwscy księża, którzy udzielili zgromadzonym świątecznego błogosławieństwa. Szczególna uwaga należy się świetnie zorganizowanemu wernisażowi prac podopiecznych Zakładu Poprawczego w Gdańsku GS Warzywniak.

Lokalna wigilia, staje się w Oliwie coraz bardziej popularną okazją do wspólnotowego przeżywania świąt. Celem tego spotkania jest integracja społeczności i dzielenie się duchem Bożego Narodzenia również poza własnym domem. Chwile spędzone ze znajomymi na świeżym powietrzu, są również sposobnością do odpoczynku od wiru świątecznych przygotowań, przez które, łatwo czasem zapomnieć, że święta to czas radości, którą czerpie się z przebywania razem, w gronie rodziny, przyjaciół, a nawet sąsiadów.

Oceń