Do najpopularniejszych obecnie nurtów w pedagogice należy metoda Montessori. Jej głównym założeniem jest umożliwienie dzieciom odkrywania świata i nauki poprzez zabawę. W modelu tym rodzic nie jest przewodnikiem ani nauczycielem, lecz zapewniającym wsparcie towarzyszem. Proces ten wspomagają specjalnie zaprojektowane zabawki, które wyróżnia prostota i mnogość zastosowań.
Kreatywna przestrzeń do zabawy z pomocami Montessori
Zabawki Montessori nazywane są także pomocami. Ich zadaniem jest stymulowanie dziecięcej kreatywności i wspieranie smyków w rozwoju. Dzięki nim maluch może ćwiczyć swoją sprawność manualną i nabywać umiejętności niezbędne do wykonywania codziennych czynności, takich jak mycie zębów czy czesanie włosów.
Zanim jednak zainwestujesz w zabawki Montessori, stwórz dziecku bezpieczną i przytulną przestrzeń, w której będzie mogło rozwijać się poprzez rozrywkę. Wykorzystaj poduszki, maty i dywany, by zapewnić maluszkowi komfort podczas zabawy. Możesz także uzupełnić wystrój dziecięcego pokoju o wygodne siedzisko lub bujak.
Zabawki Montessori, czyli jakie?
Jakie cechy powinna posiadać zabawka, by można było uznać ją za wpisującą się w nurt Montessori? Prostota wykonania to nie wszystko. Liczy się także estetyka. Zabawki te zwykle wykonywane są z naturalnych materiałów, takich jak drewno i dostępne w stonowanych, łagodnych dla oczu kolorach.
Wybierając pomoce Montessori dla swojej pociechy warto zwrócić uwagę na to, by były dostosowane do jej wieku i umożliwiały stopniowanie trudności. Gdy dziecko opanuje wykorzystywanie ich na poziomie podstawowym, zaczyna te same zabawki stosować do rozwijania nabytych umiejętności. Zabawki Montessori stymulują wyłącznie jeden ze zmysłów, a ich elementy różni tylko jedna cecha, np. wielkość lub kolor. Ich budowa powinna umożliwiać dzieciom samodzielne znajdowanie błędów i ich naprawę.
Zabawki Montessori – korzyści z użytkowania
Zabawki Montessori stanowią ogromne wsparcie dla rozwoju dziecka. Ich prosta budowa sprzyja wykorzystywaniu ich na wiele różnych sposobów. Wszystko zależy od wyobraźni smyka. Podczas zabawy pomocami Montessori dzieci mogą ćwiczyć spostrzegawczość i precyzję ruchów. Doskonałym przykładem są sortery kształtów czy wieże do układania. Dodatkowo, zabawki te zachęcają dzieci do samodzielności, wzmacniając ich pewność siebie i umożliwiając samodzielne odkrywanie świata.
Deska do balansowania, prosta gra zręcznościowa, drewniane puzzle czy klocki to tylko niektóre z pomocy Montessori. Jest ich znacznie więcej. Dzięki nim maluch może rozwijać zmysł równowagi, koordynację wzrokowo-ruchową, pamięć i umiejętność logicznego myślenia. Zyskując wolność wyboru podczas zabawy, dzieci uczą się zaufania do siebie i samodzielnego podejmowania decyzji. Nauka odbywa się poprzez zabawę – w swoim tempie i według własnych zasad. W jej trakcie smyki odkrywają i rozwijają swoje zainteresowania, eksperymentują i myślą kreatywnie.
Zabawki Montessori do ogrodu – kreatywna zabawa na świeżym powietrzu
Gdy zrobi się ciepło, warto przenieść zabawę do ogrodu. Tutaj także może przebiegać w duchu Montessori. Obserwacja przyrody, poszukiwania śladów ptaków lub ślimaków, a może uprawianie przydomowego ogródka? Propozycji jest znacznie więcej. Piękna pogoda sprzyja urządzaniu sensorycznego pikniku wśród zieleni, a także wcielaniu się w rolę malarza i uwiecznianiu swoich obserwacji na płótnie lub kartce papieru.
Kreatywną rozrywkę na świeżym powietrzu niewątpliwie urozmaicą zabawki do ogrodu, takie jak kopuły do wspinaczki, trampoliny czy huśtawki. Dzięki nim maluch może spożytkować nadmiar energii i zaspokoić swoją potrzebę ruchu. Spędzając czas na zewnątrz, dziecko uczy się kontaktu z naturą i poszerza swoją wiedzę o roślinach, a także zwierzętach. To kreatywny, a zarazem angażujący sposób na naukę.
Podsumowując, zabawki Montessori wyróżnia prostota, naturalność i przemyślany design. Warto wyposażyć w nie dziecko, by zapewnić mu wsparcie w rozwijaniu umiejętności poznawczych oraz motorycznych, a także stymulację dla kreatywności.