Together Magazyn » Aktualności » Bawimy się razem

Bawimy się razem

Bawmy się razem” to ogólnopolska kampania, której celem jest uświadomienie rodzicom, jak ważna dla szczęścia i rozwoju ich dzieci jest zabawa oraz zachęcić dorosłych, by częściej bawili się ze swoimi pociechami.

Zabawa zbliża

Zabawa w domu

Niektórzy dorośli nie nadają zabawie dzieci należnego priorytetu. A szkoda, gdyż zabawa, a w szczególności zabawa rodziców z dzieckiem, to najlepiej wykorzystany czas i najmądrzejsza decyzja. Wspólna zabawa rozwija dzieci i powoduje, że rodziny są szczęśliwsze. Takie wnioski płyną z raportu LEGO® Play Well, na potrzeby którego przebadano blisko 13 000 rodziców i dzieci z 9 krajów. Odpowiadali oni na pytania dotyczące roli zabawy w ich życiu.

Dlaczego warto znaleźć czas na wspólną zabawę?

Raport ujawnia związek między czasem spędzonym na wspólnej zabawie a szczęściem rodzin. Dziewięć rodzin na 10 (88%), które bawią się razem przez 5 godzin tygodniowo lub więcej, twierdzi, że są szczęśliwe, podczas gdy wśród tych, którzy bawią się mniej niż 5 godzin tygodniowo, tylko 7 na 10 (75%) twierdzi, że są zadowoleni. Dorośli i dzieci w równym stopniu odczuwają korzyści płynące ze wspólnej zabawy. Rodzice twierdzą, że pozwala lepiej poznać swoje dziecko (94% odpowiedzi), ale także, że jest dobra dla ich własnego dobrego samopoczucia (91%) i szczęścia (72%) oraz pomaga im się zrelaksować (86%). Zabawa umożliwia lepszą komunikację w rodzinie i buduje silniejsze więzi rodzinne (95%). Prawie wszystkie dzieci biorące udział w badaniu potwierdzają, że zabawa sprawia, iż czują się szczęśliwe (93%) i pomaga im się zrelaksować po długim dniu w szkole (87%). Ponadto lepiej się uczą, gdy nauka przypomina zabawę (83%).

Zabawa z dzieckiem

Bawmy się więcej!

Niestety, z raportu wynika też, że prawie jedna trzecia rodzin (30%) spędza razem mniej niż 5 godzin tygodniowo. Jedna na 10 (10%) bawi się mniej niż dwie godziny. Ponad jedna trzecia respondentów (38%) przyznaje, że trudno im znaleźć czas na zabawę ze względu na napięty harmonogram zajęć, zarówno rodziców, jaki i dzieci. Nawet jeśli rodziny spędzają czas razem na wspólnej zabawie, aż sześcioro rodziców na 10 (61%) przyznaje, że rozpraszają ich inne sprawy, takie jak praca zawodowa, zajęcia domowe czy stale obecne smartfony. Niepokojące jest, że co piąte dziecko (17%) twierdzi, że jest zbyt zajęte, by znaleźć czas na zabawę, a czworo na 5 (81%) chciałoby, aby rodzice więcej się z nimi bawili.

Wspólny czas to dobrodziejstwo

Wnioski z badania potwierdza Dorota Maciejec, psycholog dziecięcy: – Wspólnie spędzany czas dzieci i rodziców jest prawdziwym dobrodziejstwem. Pomaga nie tylko rozwijać zdolności umysłowe, wspierając rozwój wyobraźni i kreatywności, ale także inteligencję emocjonalną i kompetencje społeczne. Przede wszystkim jednak, stwarza okazję do budowania i umacniania wzajemnych relacji, daje przestrzeń do komunikowania się, zaspokaja potrzebę miłości i przynależności, a to w konsekwencji pozytywnie wpływa na poczucie szczęścia całej rodziny i każdego z jej członków. Dlatego tak ważne jest, aby dorośli potrafili znaleźć równowagę pomiędzy obowiązkami i dodatkowymi zajęciami, zarówno swoimi, jak i organizując grafik swoim pociechom, a czasem spędzonym w gronie rodzinnym. Bycie razem jest bardzo istotne, bo wzmacnia więzi rodzinne, a te są kluczowe dla zdrowia psychicznego dzieci, dają im siłę, by podejmować wyzwania na kolejnych etapach rozwoju, edukacji i przyszłego dorosłego życia – podkreśla Dorota Maciejec.

Zabawa jest ważna!

Aż 96% rodziców widzi, że zabawa ułatwia dzieciom nawiązywanie kontaktów, współpracę z innymi, komunikatywność i kreatywność, 95% uważa, że zabawa ma kluczowe znaczenie dla dobrostanu i rozwoju dziecka: wzmacnia pewność siebie, ciekawość świata i uczy rozwiązywania problemów, 94% mówi, że dzięki zabawie dzieci uczą się na błędach, nabywają umiejętność zadawania pytań, 93% sądzi, że wzmacnia inteligencję emocjonalną (np. empatię).

Dzieci bawią się, bo sprawia im to przyjemność. Zabawa daje uczucie szczęścia i dobrego samopoczucia jednostce, rodzinie, a nawet i całym społeczeństwom. Nie bez kozery dzieci nie chcą zrezygnować z zabawy, a my jako dorośli musimy dać im do tego prawo.

Oceń