Czy warto się przejmować wypadaniem włosów kilka tygodni po porodzie? Nie, ponieważ jest to całkowicie naturalne i dotyka nawet 90% kobiet po ciąży. Organizm się regeneruje, także w kwestii hormonów, które muszą wrócić do stanu sprzed ciąży i połogu. Dlatego jeśli wypadają Ci włosy, a dopiero co urodziłaś dzidziusia, nie przejmuj się! Warto umówić wizytę u trychologa, który rozwieje wszelkie wątpliwości oraz obawy.
Dlaczego włosy po ciąży wypadają?
Kobiety w ciąży są zazwyczaj zachwycone swoimi włosami. Włosy w ciąży są mocne, gęste i grube, zdecydowanie najładniejsze. Stan ten zaczyna się jednak zmieniać ok. 3 miesięcy po porodzie, kiedy to organizm wraca do swojej równowagi sprzed ciąży i może się to objawić bardzo intensywnym wypadaniem włosów. Oczywiście na włosy wpływ ma wiele różnych czynników, a w okresie ciąży są to głównie czynniki hormonalne. Głównym hormonem jaki w czasie ciąży „rządzi” kobiecym organizmem, w tym ma także wpływ na włosy, jest estrogen. Poziom estrogenu w ciąży rośnie nawet 10krotnie. Hormony te pełnią ważne funkcje w okresie ciąży – to one umożliwiają rozwój kanalików mlecznych w piersiach, odpowiadają za powiększanie się macicy oraz za utrzymywanie ciąży. Ale estrogeny to także hormony, które sprawiają, iż kobieta w ciąży wygląda bardzo zdrowo i promieniście, zdecydowanie „poprawiają” urodę. Większa niż przed ciążą ilość estrogenu we krwi sprawia, iż wydłużona zostaje faza życia włosa, dlatego też włosy w ciąży są takie grube, lśniące oraz gęste. Dlaczego więc włosy wypadają po ciąży? Nic nie wypada wtedy ponad miarę, a jedynie wypaść muszą te włosy, które nie wypadły w normalnym cyklu życia włosa w okresie 9 miesięcy ciąży. Łysienie spowodowane spadkiem poziomu estrogenu określa się łysieniem poporodowym, inaczej alopecia postpartalis.
Poza wypadaniem włosów po ciąży ze względu na obniżony poziom estrogenów, włosy mogą wypadać także na skutek problemów tarczycowych, a mianowicie na skutek poporodowego zapalenia tarczycy. Warto więc, by kobieta była pod opieką dobrego lekarza endokrynologa. Kobiety po porodzie często cierpią także na anemię – wszak ich organizm dużo przeszedł. Anemia to także kolejny powód, wskutek którego włosy mogą się przerzedzać. Warto więc wykonać badania krwi i zdrowo się odżywiać stosując zbilansowaną dietę.
Jak dbać o włosy po ciąży?
O włosy trzeba dbać w dwojaki sposób – od zewnątrz, ale przede wszystkim od wewnątrz. Młoda mama, jeśli chce mieć znów gęste włosy, musi przede wszystkim zadbać o zbilansowaną, bogatą dietę i odpowiednią ilość wypijanej wody. Dieta kobiety po ciąży powinna być bogata w biotynę, witaminy z grupy B, witaminę E, witaminy A i C, ale także w krzem, magnez, miedź, żelazo, siarkę oraz zdrowe kwasy tłuszczowe z dobrych olejów.
Jeśli mówimy o kuracjach na włosy, warto skonsultować się z trychologiem. Wpisując w wyszukiwarkę frazę „trycholog Warszawa” znajdziesz profesjonalny gabinet, gdzie w o włosach wiedzą wszystko. Specjalista doradzi Ci, jakie kosmetyki będą działały na włosy regenerująco i wzmacniająco. Nie każdy kosmetyk może być jednak stosowany przez kobiety karmiące – trzeba być ostożnym chociażby stosując preparaty z minoksydylem, który może przenikać do mleka młodej mamy. Trycholog wytłumaczy Ci co stosować, a czego unikać. Doradzi także jak na co dzień pielęgnować włosy i kiedy wskazana będzie dodatkowa suplementacja. W pierwszych miesiącach po porodzie zdecydowanie unikaj farbowania włosów, intensywnego rozjaśniania i innych mocnych zabiegów fryzjerskich, by umożliwić fryzurze odpowiednią regenerację po ciąży.
Na zlecenie Eurtex PPHU Dariusz Górak