Together Magazyn » Aktualności » Ile wydajemy na prezenty dla dzieci pod choinkę?

Ile wydajemy na prezenty dla dzieci pod choinkę?

W zasadzie wszystkie małe dzieci wierzą w to, że prezenty pod choinkę przynosi Święty Mikołaj. Oczekują więc w wigilię Świąt Bożego Narodzenia wesołego brodacza w czerwonym ubraniu, który na magicznych saniach mknących po niebie przyniesie wszystkim grzecznym maluchom i ich rodzicom prezenty. To na barkach dorosłych spoczywa odpowiedzialność, aby były one wymarzone i spełniały wszystkie życzenia dziecka.

Czy rodzice wiedzą, co chce dostać na gwiazdkę ich dziecko?

Pisanie listów do Świętego Mikołaja zdecydowanie ułatwia życie rodzicom, dziadkom, czy ciociom i wujkom, którzy chcą sprawić radość dziecku i kupić prezent świąteczny. Jakie prezenty na gwiazdkę dla dzieci są zdecydowanie najbardziej oczekiwane? TNS Polska na podstawie zgromadzonych wyników badań ankietowych wskazuje, że 59 proc. dzieci pragnie dostać pod choinę po prostu zabawki. Najmłodsi ucieszą się również ze wszelkiego rodzaju gadżetów elektronicznych, np. tabletu czy smartfona, a także z gier komputerowych i konsoli do gier wideo.

Tylko 38 proc. rodziców dokładnie wie, czego pragnie ich syn lub córka. Wtedy w spełnieniu marzeń swoich pociech mogą przeszkodzić wyłącznie ograniczenia finansowe. Pomimo braku środków, często rodzice robią wszystko, aby choć część marzeń ich dziecka zostało spełnionych za pośrednictwem świątecznego podarku. Częściej życzenia maluchów w kwestii prezentów pod choinkę znają mieszkańcy miast i rodzice mający co najmniej dwie pociechy.

Co kupują rodzice?

Wybory zakupowe rodziców przed Świętami Bożego Narodzenia zależą od wieku dziecka, które ma otrzymać prezent pod choinkę. Najmłodsze pociechy otrzymują albo ubrania, albo zabawki. Kupowane są również przeróżne akcesoria niemowlęce, bujaki, chodziki i maty edukacyjne.

Jeśli dziecko ma od 3 do 5 lat, czyli jest w wieku przedszkolnym, w prezentach wybieranych przez rodziców i bliskich przeważają zabawki – edukacyjne, samochody, klocki, lalki, plecaki, figurki, zabawkowe akcesoria gospodarstwa domowego i podobne. Rodzice dzieci starszych kupują klocki, lalki i akcesoria. Gadżety elektroniczne są kupowane dopiero dla dzieci starszych, w grupie wiekowej od 9 do 14 lat.

Coraz częściej rodzice chcą rozwijać zainteresowania swoich pociech i nabywają w charakterze prezentów świątecznych np. karnet na jazdę konną, naukę gry w tenisa, czy jazdę na quadach. To tylko jedne z licznych propozycji usług prezentowych dla dzieci i dorosłych.

Ile wydajemy na prezenty gwiazdkowe dla najmłodszych?

Ponad połowa rodziców wydaje na prezenty gwiazdkowe w granicy od 50 do 100 zł. Tylko niewielki odsetek wybiera drogie prezenty – za ponad 300 zł. Najczęściej rodzice planują budżety na prezenty świąteczne w ciągu miesiąca poprzedzającego święta.

Oceń