Sok z jarmużu i nektarynek trudno będzie kupić w sklepie, ale bez trudu przygotujesz go samodzielnie w domu za pomocą wyciskarki wolnoobrotowej. Zobacz, jak wybrać dobrą wyciskarkę i jakie dania, poza sokami, dzięki niej przyrządzisz.

Wyciskarki wolnoobrotowe – czy są lepsze od sokowirówek?

Wyciskarki wolnoobrotowe szturmem zdobyły uznanie miłośników bycia fit i wydawało się, że całkowicie wypchną z rynku popularne sokowirówki. Tak się jednak nie stało. Chociaż wiele przemawia za tym, że to soki z wyciskarek są lepsze i zdrowsze (w czasie wyciskania nie ginie tyle witamin i minerałów, co w czasie odwirowywania), nadal wiele osób woli sokowirówki.

Różnica w produkowanych sokach sprowadza się nie tylko do zawartości mikroelementów, ale też do konsystencji. Soki z sokowirówek są czyste i klarowne, podczas gdy te z wyciskarki przypominają nektar. W konkurencji między wyciskarkami i sokowirówkami nie ma wygranych i przegranych – każde z urządzeń jest dobre w swojej dziedzinie.

Wyciskarka wolnoobrotowa – waga, moc liczba obrotów – po czym poznać najlepszą

Chociaż esteci powiedzą, że najważniejszą cechą wyciskarki jest kolor, tak naprawdę liczą się inne cechy. Dobra wyciskarka pracuje sprawnie, cicho i wydajnie. Zanim ją kupimy, warto zajrzeć do specyfikacji i poznać następujące parametry:

Moc wyciskarki – określa się ją w watach. Informuje o tym, ile prądu pobiera wyciskarka. Im mniejsza moc, tym taniej wyprodukujemy sok.

Głośność pracy – nikt nie lubi hałasu, dlatego, zanim kupimy wyciskarkę, zerknijmy, ile decybeli emituje. Przy 60 dB da się normalnie rozmawiać.

Maksymalny dopuszczalny czas pracy – nie wolno go przekraczać, bo to grozi uszkodzeniem wyciskarki. Dobra wyciskarka może bez przerwy pracować przynajmniej 20 minut.

Tryb wsteczny daje możliwość cofnięcia kawałka owocu, który utknął w ślimaku. Niby drobiazg, ale przydatny.

Wielkość pojemników nie jest najważniejszą cechą wyciskarki, ale na pewno wpływa na wygodę i tempo pracy.

Liczba obrotów na minutę – jest różna w różnych wyciskarkach, ale zasadniczo wynosi mniej niż 100, w końcu nazwa „wolnoobrotowa” zobowiązuje. Szukając idealnej wyciskarki, warto pamiętać, że im niższa liczba obrotów na minutę, tym lepiej.

Możliwość mycia w zmywarce – oczywiście części ruchomych. Nie polubimy wyciskarki, którą trzeba czyścić ręcznie.

Wyciskarka obrotowa do soków i nie tylko

Warto wiedzieć, że wyciskarka wolnoobrotowa marki eldom.eu może posłużyć nie tylko do zrobienia świeżych, smacznych i pożywnych soków owocowo-warzywnych. To tak naprawdę wielofunkcyjne urządzenie, za pomocą którego przygotujemy pyszne smoothie, sos do makaronu, mało orzechowe, farsz na jarskie gołąbki i wiele wiele innych kulinarnych niespodzianek – na przykład mleko sojowe.

Przeczytaj także: Wyciskarki wolnoobrotowe, czyli jak wydobyć wszystko co najlepsze z owoców.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany