Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Wybieramy najlepszą spawarkę

Wybieramy najlepszą spawarkę

Ze spawarek korzystają zarówno profesjonaliści, jak i majsterkowicze-amatorzy. Są to bardzo użyteczne maszyny, pozwalające z łatwością przymocować do siebie metalowe elementy. Na rynku można znaleźć wiele produktów tej kategorii, dlatego warto wiedzieć, które parametry należy sprawdzić, przed zakupem urządzeń.

Spawarki w technice światłowodowej

Warte uwagi są również spawarki światłowodowe, które umożliwiają szybką naprawę lub modernizację instalacji. Wykorzystuje się je do łączenia włókien kabla światłowodowego. Łączenie to odbywa się poprzez zgrzanie odpowiednio przygotowanych końcówek w łuku światłowodowym. Osprzęt światłowodowy charakteryzuje się wysoką precyzją i szybkością pracy, co jest niezwykle istotne, przy tego rodzaju instalacjach. Technika światłowodowa rozwija dosyć prężnie. Jednym z czołowych producentów specjalizujących się w tworzeniu osprzętu spawalniczego jest firma interlab.pl. Przedsiębiorstwo oferuje maszyny zarówno dla zaawansowanych i profesjonalnych użytkowników, jak i domowych majsterkowiczów.

Rodzaje spawarek

Jednym z rodzajów osprzętu spawalniczego jest spawarka inwertorowa. Charakteryzuje się ona wysokim poziomem wytrzymałości i najczęściej używają jej osoby poszukujące profesjonalnego sprzętu. Kolejnym typem jest spawarka transformatorowa. Ma ona stosunkowo niską cenę, w porównaniu do osprzętu inwertorowego. Urządzenie posiada nieskomplikowaną budowę, co ma wiele zalet, ale czasami zdarza się, że wydaje się przez to niestabilne. Bardzo często korzystają z niego majsterkowicze-amatorzy. Na rynku dostępne są również bardziej wyspecjalizowane kategorie spawarek. Przykładem jest migomat używany do spawania aluminium i metalu. Ponadto, istnieje również MMA, w której podczas pracy działa elektroda otulona. Podczas spawania w pojemniku zbiera się żużel, który należy usunąć po zakończeniu prac. Może pojawić się również konieczność wymiany elektrody. Spawarka TIG używana jest do obróbki stali i aluminium. W tym urządzeniu wykorzystywana jest elektroda nietopliwa. Najczęściej maszyny MMA i TIG są połączone w jednym urządzeniu.

Na co zwracać uwagę przed kupnem

Po pierwsze, niezwykle ważną informacją jest moc spawarki. Czynnikiem, który ją determinuje jest amperaż. Urządzenia przeznaczone do domowego użytku tzw. „hobbystyczne”, mają zazwyczaj niewielką moc. Wystarczy jednak, by spawarka miała do 160A, by móc ciąć elementy do 8 mm grubości. Do obróbki cienkich materiałów używa się maszyn o mocy do 250A. Urządzenia mające większą moc uważa się za profesjonalny sprzęt wykorzystywany w przemyśle. Poza mocą, każda spawarka charakteryzuje się określonym czasem pracy. informuje o tym zapis np. 70%. Oznacza to, że urządzenie może pracować bez przerwy przez 7 minut, a później przez 3 minuty się chłodzić. Poza tym, oczywiście warto zwrócić uwagę czy maszyna jest lekka, łatwa w utrzymaniu, stabilna i mobilna. Takie elementy ułatwiają pracę. Dodatkowo, należy sprawdzić długość kabla i średnicę elektrody. Im będzie ona większa, tym grubsze materiały można obrabiać.

Oceń