Together Magazyn » Aktualności » „Wszystkie jesteśmy takie same” – KULISY I. sesji Akcji MAMY Brzuszek!

„Wszystkie jesteśmy takie same” – KULISY I. sesji Akcji MAMY Brzuszek!

Czy kojarzycie sesję fotograficzną amerykańskiej fotograf – Jade Beall, która podbiła serca internautów na całym świecie? Nie dotknięte pędzlem photoshopa brzuchy kobiet, których idealne sylwetki i jędrną skórę, raz na zawsze odmieniła ciąża. Rozstępy, przebarwienia, blizny po cesarskim cięciu – bezkompromisowy, przyziemny i odarty ze sztucznego perfekcjonizmu, obraz młodych matek, zszokował i zafascynował miliony kobiety, raz na zawsze zrywając z mitem wyidealizowanego macierzyństwa.

Z okazji Dnia Matki 2016, portal KoBBieciarnia.pl postanowił przeprowadzić eksperyment przy udziale Polek. Najbardziej kontrowersyjne zdjęcia artystki, opatrzone jej podpisem przedstawione zostały tysiącom czytelniczek magazynu. Reakcja polskich matek okazała się zaskakująco entuzjastyczna, a zamiast cierpkiej krytyki, modelki ukazane na zdjęciach Jade Beall, spotkały się z ogromnym uznaniem, szacunkiem i zrozumieniem. W ciągu zaledwie tygodnia post zyskał ponad 2.500.000 wyświetleń, 16.000 udostępnień i ponad 21.000 komentarzy. Tak zrodził się pomysł na ogólnopolską Akcję społeczną: MAMY Brzuszek. Macierzyństwo bez retuszu!

Moda na prezentowanie w mediach starannie wygładzonych i wyidealizowanych ciał młodych matek, minęła bezpowrotnie, ustępując miejsca dobrze znanemu z przeszłości naturalizmowi, złaknionemu przez zmęczone wszechobecnym silikonem i plastikiem – oczy „dzieci kolorowych mediów”. Znużeni wszech otaczającą nas perfekcyjnością przekazu, poszukujemy w mediach pierwiastków prawdziwego życia. Na tej właśnie fali, powstała nasza Akcja. – zdradza organizatorka akcji, właścicielka Magazynu KoBBieciarnia – Dagmara Jagodzińska.

W ramach ogólnopolskiej inicjatywy, Czytelniczki KoBBieciarni z całej Polski organizują się w lokalne grupy, w ramach których wezmą udział w letnich (plenerowych lub studyjnych), zbiorowych sesjach fotograficznych ich poporodowych brzuszków! Sesje Akcji zaplanowane zostały m.in. na Pomorzu, Śląsku, Podbeskidziu, Lubelszczyźnie oraz w Wielkopolsce. Akcję zainaugurowało Trójmiasto, w którym już 23 lipca 2016r. pierwsze polskie mamy stanęły odważnie przed obiektywem aparatu wspaniałej: Agaty Ciesielskiej-Kreft, właścicielki: Cyk Cyk Studio.

W dzień później24 lipca do Akcji przystąpił Lublin, którego efekty prac, zobaczycie już niedługo. 7 sierpnia III. sesja regionalna, Akcji MAMY Brzuszek odbyła się w Warszawie. W nadchodzących tygodniach planowane są sesje w Rudzie Śląskiej (23.08), Katowicach (27.08) oraz finał akcji w Bielsku-Białej, planowany na 3.09.2016r!

Takich zdjęć powinno być jak najwięcej, kobiety-wspaniałe”; „Doskonały pomysł. Gratuluję. Przepiękne kobiety”; „Genialne zdjęcia i genialne kobiety” – tak komentują dziś Akcję Czytelniczki Magazynu KoBBieciarnia.pl, a jak wypowiadają się o udziale same uczestniczki?

Decyzję o przyjęciu roli Koordynatorki regionalnej sesji fotograficznej Akcji MAMY Brzuszek na Pomorzu podjęłam z przyjemnością. Pragnę pokazać wszystkim Polkom, że piękna kobieta to nie ta, o idealnych kształtach i wymiarach, lecz szczęśliwa, kochająca i spełniona matka, z pamiątkami w postaci rozstępów rozsianych na nieidealnym brzuchu. Modelki, które wzięły udział w pomorskiej edycji Akcji, choć z pozoru nieśmiałe, finalnie okazały się pełne odwagi i inwencji. Z chęcią prezentowały przed obiektywem swoje niedoskonałości, działając w imię idei: „piękno tkwi w naturze”. To z pewnością nie ostatnie nasze spotkanie – relacjonuje Akcję regionalna Koordynatorka, Marta Justa Janiszewska.

Macierzyństwo? Jak dla mnie to prawdziwy rollercoaster! Wzloty i upadki. Rola, której trzeba się nauczyć. Tylko miłość, ta odwzajemniona, potrafi dać prawdziwego, pozytywnego kopa do życia! – dodaje widoczna na zdjęciach powyżej Modelka Akcji, Roksana Nadolska.

Przystąpiłam do akcji, aby dodać sobie i innym kobietom odrobiny odwagi. Poznałam tu cudowne Matki, z którymi połączyła mnie niezapomniana zabawa – z pewnością zapamiętam ją na długie lata. W trakcie sesji towarzyszyły nam wyśmienite humory, które sprawiły, że przed obiektywem czułyśmy się całkowicie swobodnie. Zresztą, czego tu się bać? Kobiety nie powinny wstydzić się swoich ciał. Każda z nas jest wyjątkowa. Rozstępy czy blizny tylko dodają nam uroku. Są dowodem na to, że jesteśmy mamami. Każda z nas zapłaciła odpowiednią cenę za swoje małe szczęście u boku. To powód do dumy, nie wstydu. – kwituje inna Uczestniczka Alicja Jurkowska.

Organizator Akcji: KoBBieciarnia.pl

Patroni medialni Akcji: Magazyn Numer 1; Magazyn Togheter – rodzinna strona Trójmiasta; Im In Law-Prawo, Biznes, Przedsiębiorczość; Na Macierzyńskim; Houston Mamy Dziecko; Relateka; Z filiżanką kawy; Nieidealnaanna; Milikii.

Sponsorzy: sponsor główny Akcji: Nun.mi; pozostali sponsorzy: Sylwia Łukawskiej – Konsultantki Mary Kay z Pomorza; Tie art; Gabinet Refleksologii Refmed z Gdańska;

Oceń