Akcje promocji czytelnictwa przybierają coraz bardziej pomysłowe formy. Książki rozdawane są w tramwajach, parkach, na plaży i w ośrodkach kultury. Na warszawskim Ursynowie w Parku Przy Bażantarni powstała biblioteka, w której można wziąć książki prosto z wnętrza drzewa. W Trójmieście także zaistniało kilka ciekawych inicjatyw, które służą mieszkańcom i turystom.
– Plenerowa wypożyczalnia w Parku Przy Bażantarni działa już rok – mówi Bernadeta Włoch-Nagórny, Rzecznik Prasowy Urzędu Dzielnicy Ursynów miasta stołecznego Warszawy. – Nie ma tu wprawdzie nowości, jednak gdy na przykład mama z dzieckiem zapomniała wziąć ze sobą książki na spacer, wie, że zawsze może podejść i otworzyć oszkloną półkę z książkami.
W Gdańsku jednymi z ciekawszych inicjatyw były akcje Książka w tramwaju i Książka na plaży, zainicjowane przez Wojewódzką i Miejska Bibliotekę Publiczną im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku.
– Regał z książkami do poczytania na plaży stanął w tym roku w Jelitkowie – mówi Paweł Braun, Dyrektor Naczelny WiMBP. – Było to także miejsce, w którym organizowaliśmy inne akcje związane z promocją czytelnictwa. Poza tym w wielu naszych filiach znaleźć można regały, na których stoją książki, które czytelnicy chcą oddać lub wymienić. Niektóre tytuły po prostu znajdują się już na stanie biblioteki lub nie pasują do jej profilu. Podarowane nam książki rozdawaliśmy także na naszym stoisku podczas Targów Gra i Zabawa odbywających się w listopadzie w AmberExpo.
Regularne akcje wymiany nowych książek (wydanych po roku 2004) organizuje zaś Fundacja Ad Fontes.
– Raz w miesiącu spotykamy się w bibliotece przy ulicy Jagiellońskiej w Gdańsku, ale jesteśmy też otwarci na zaproszenia kierowane do nas z innych miejsc, takich jak Sztuka Wyboru – mówi Łarysa Wujcik, prezes Fundacji. – W wymianie może wziąć udział każdy, kto przyniesie od jednej do sześciu książek. Każdy uczestnik może nastęnie zabrać ze sobą tyle książek, ile sam przyniósł.
Jak podkreślają organizatorzy, uczestnicy wspomnianych akcji wypożyczeń, oddawania i wymiany książek (bookcrossingu) szanują książki i czują się w znaczynym stopniu odpowiedzialni za to, by nie trafiły na śmietnik, lecz mogły nadal być czytane.