Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Urządzenie łazienki – jak zrobić to z głową?

Urządzenie łazienki – jak zrobić to z głową?

Aranżacja łazienki to zajęcie pracochłonne i wymagające dobrej organizacji. Zaraz po kuchni, jest to przeważnie pomieszczenie, którego urządzenie okazuje się najbardziej kosztowne. Większa część wydatków dotyczy zakupu wanny lub prysznica, umywalki oraz pralki. W łazience przyda się także wiele akcesoriów. Co się do nich zalicza i jak rozsądnie zaplanować jej rozkład?

Jak zaoszczędzić miejsce w łazience?

Niewiele osób może pochwalić się przestronną łazienką, w której nie brakuje metrażu na wstawienie pralki czy dodatkowych szafeczek. W większości przypadków należy ostrożnie wydzielać miejsce, ważne jest zatem dobre i rozsądne planowanie. Warto postawić na szafy wnękowe, które nie zabierają za dużo przestrzeni, a jednocześnie są niezwykle praktyczne. Równie dobrze sprawdzą się wiszące półki łazienkowe. Zawieszenie ich pozwala zaoszczędzić miejsce, które tracimy zazwyczaj, decydując się na regały czy kolejne szafki. Nierzadko sprawiają, że swobodne poruszanie się po łazience jest utrudnione, przez zbyt dużą ilość mebli, która się w niej znajduje. Ręczniki można przecież przechowywać nie tylko w szufladzie. Złożone dobrze prezentują się na półce, a ułożenie ich w widocznym miejscu sprawia, że nie trzeba ich szukać w momencie, gdy są potrzebne.

Funkcjonalność na pierwszym miejscu

W pomieszczeniu, jakim jest łazienka, najważniejszą rolę odgrywa funkcjonalność. Świetnym pomysłem będzie więc półka do łazienki pod lustro. Ustawić możemy na niej kosmetyki, których używamy na co dzień. Dzięki temu będą zawsze pod ręką. Wybierając lustro, lepiej zdecydować się na większy rozmiar. Duże lustro optycznie powiększa pomieszczenie, co w przypadku łazienki jest zazwyczaj wskazane. Ponadto, jednocześnie do wyjścia przygotowywać będą się mogły dwie osoby. W tym celu musimy wybrać lustro podłużne. Do modnych i funkcjonalnych elementów zalicza się także szklane dodatki, których przykładem może być, chociażby półka pod prysznic lub na wannę. Montuje się ją bezproblemowo, a staje się ciekawą ozdobą, na której umieszcza się kosmetyki do kąpieli.

Jakie akcesoria powinny znaleźć się w łazience?

Wybór akcesoriów łazienkowych jest niezwykle różnorodny. Które okażą się niezbędne? Na pewno wśród nich powinien znaleźć się kosz na pranie. Wykonany może być z różnorodnych materiałów, jednak największą popularnością cieszą się kosze wiklinowe, ponieważ wyróżnia je ciekawa estetyka. Świetnie pasują przy tym do nowoczesnych wnętrz, utrzymanych w jasnych kolorach. Dekoracja w postaci dywaników podłogowych zagwarantuje za to, że łazienka będzie sprawiać wrażenie przytulnej. Dywaniki chłoną także wodę i zapewnią komfort po wyjściu spod prysznica. Ponadto, nad umywalką powinna się znaleźć półka łazienkowa. Nie musi być duża wystarczy, że pomieści dozownik na mydło czy kubki na szczoteczki do zębów. Nie możemy też zapomnieć o wieszakach, na których powiesimy szlafrok bądź ręczniki.

Łazienka jest wymagającym pomieszczeniem pod względem aranżacji, jednak wystarczy dokładnie przemyśleć jej urządzenie, aby cieszyć się zadowalającym efektem. Pamiętajmy, żeby na pierwszym miejscu znalazła się jej funkcjonalność, a nie wygląd. Zagospodarować niewielką przestrzeń można przy zastosowaniu prostych, aczkolwiek ciekawych rozwiązań, do których należą m.in. wspomniane już półki wiszące. Nowoczesne meble oferują mnóstwo możliwości gustownej aranżacji, dlatego też nie będzie to tak trudne zadanie, a jedynie pracochłonne.

Oceń