Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Test NIFTY PRO – badanie prenatalne z krwi matki
nm testniftypro badanieprenatalnezkrwimatki

Test NIFTY PRO – badanie prenatalne z krwi matki

Każdy pragnie, aby jego dziecko przyszło na świat w pełni zdrowe, ale nie zawsze tak jest. Już na wczesnym etapie ciąży można jednak przygotować się na ewentualne problemy lub wykluczyć poważne schorzenia. Jednym z zalecanych badań prenatalnych jest test NIFTY PRO. W jaki sposób jest wykonywany? O czym informuje?

Na czym polega test NIFTY PRO?

Test NIFTY PRO jest nieinwazyjnym, przesiewowym badaniem prenatalnym, do którego wykonania potrzebna jest próbka krwi matki dziecka – tak samo jak w zwykłym badaniu krwi. Dzięki temu nie zagraża bezpieczeństwu matki ani dziecka. Polega na zbadaniu wolnego płodowego DNA, które znajduje się w krwiobiegu kobiety ciężarnej. Możesz wykonać test NIFTY Pro w Poznaniu w dobrych poradniach medycznych oferujących badania specjalistyczne – podobnie jest w innych miastach.

Warto zdecydować się na badanie NIFTY PRO, ponieważ wyróżnia się ponad 99% dokładnością oraz najniższym wskaźnikiem wyników fałszywie dodatnich, który wynosi <0,05%. We wcześniejszych latach, od 2010 roku, badania wykonywano przy pomocy testu NIFTY®, ale w 2018 roku poddano go aktualizacji i odtąd jest dostępny pod nazwą NIFTY® PRO. W wykonaniu badania NIFTY pro cena z pewnością ma znaczenie dla rodziców, ale uświadomienie sobie, jakie zalety ma ten test, sprawia, że warto w niego zainwestować. Wykonanie testu kosztuje około 2350 zł – cena może się różnić w zależności od kliniki.

Co zyskasz dzięki testowi NIFTY PRO?

Przy pomocy NIFTY PRO można przetestować wszystkie numeryczne chromosomalne aneuploidie i 84 rodzaje mikrodelecji. W sumie test wykrywa aż 94 choroby. Do aberracji chromosomalnych należą między innymi: trisomia 21 (Zespół Downa), trisomia 18 (Zespół Edwardsa) i trisomia 13 (Zespół Patau). Wykonując badanie Nifty Pro w Poznaniu lub innym mieście, sprawdzisz również, czy nie występują takie choroby jak zespół Klinefertera lub zespół Turnera.

Jak interpretować wyniki testu?

Negatywne wyniki testu oznaczają, że nie wykryto nieprawidłowości, czyli nie istnieje podwyższone ryzyko wystąpienia badanych chorób. W takiej sytuacji rodzicom pozostaje cieszenie się z ciąży i oczekiwanie na przyjście na świat dziecka. Pozytywne wyniki testu niestety oznaczają zwiększone ryzyko danej choroby genetycznej. Wówczas wskazane są dalsze badania, m.in. amniopunkcja. 

Zalety testu NIFTY PRO

NIFTY PRO jest w pełni bezpiecznym testem. Aby mogła zostać pobrana krew do badania, kobieta nie musi być na czczo. Wykonanie testu zaleca się między 12 a 24 tygodniem ciąży, ale może być robiony nawet w 10 tygodniu. Na stronie https://www.neomedica.pl/oferta/badania-specjalistyczne/badania-prenatalne/test-genetyczny-nifty-pro/ przeczytasz więcej o Nifty pro w Poznaniu. Ważna informacja jest taka, że jest to jedyny test na rynku, którego wynik został ubezpieczony. Oznacza to, że otrzymasz odszkodowanie w wysokości ok. 210 000 zł, jeżeli wynik był fałszywie negatywny. Jeżeli wynik wyszedł pozytywny, pacjentka zyskuje prawo do bezpłatnego zabiegu amniopunkcji genetycznej lub może otrzymać zwrot kosztów amniopunkcji do kwoty ok. 2 600 zł.

Oceń