Together Magazyn » Rodzic » Szczęśliwa mama, szczęśliwe dziecko czyli co mogę w ciąży?

Szczęśliwa mama, szczęśliwe dziecko czyli co mogę w ciąży?

Okres ciąży to piękny czas w życiu kobiety, cudowny i magiczny, ale zarazem trudny, ze względu na wyczerpanie fizyczne oraz zmiany nastrojów. Kobiety instynktownie i naturalnie radzą sobie z wszelkimi przeciwnościami. Tak było od wieków i to z pewnością pozostanie niezmienne. Być może jednak nie wszyscy wiedzą, co można robić będąc w ciąży, a co jest raczej niewskazane.

Należałoby zacząć truizmem, że ciąża to nie choroba, dlatego nie jest dobrym pomysłem kompletny brak ruchu, zaleganie w łóżku oraz lenistwo, ponieważ taki stan rzeczy z pewnością odbije się na naszym dziecku, który oczywiście nie obserwuje naszych zachowań, ale doskonale je wyczuwa.

Zacznij zatem od ćwiczeń, jednak nie przesadzaj. Podskoki oraz wyczerpujące zajęcia sportowe lepiej odłóż na później, kiedy Twój malec znajdzie się już na świecie. Ćwiczyć należy głównie z tego powodu, że aktywność fizyczna wyzwala produkcję endorfin, które z krwią dostają się do dziecka. Już po 20 minutach więc, oboje będziecie szczęśliwi.

Kolejną niezmiernie ważną rzeczą jest odpowiednia dieta. Niekoniecznie ta zdrowa, bogata w warzywa i owoce (choć to także bardzo istotne), ale zbilansowany sposób odżywiania się, to także kawałek czekolady zjedzony w celu poprawy humoru. Ponownie robisz to nie tylko dla własnego nastroju, ale także dla Twojego dziecka. Badania wykazały, że takie maluchy po urodzeniu cechują się pozytywnym usposobieniem oraz są radośniejsze. Okazuje się zatem, że czekolada bogata w cenne składniki, może być niezwykle odżywcza i zmieniać świat.

Nigdy nie odmawiaj sobie drzemki, jeśli organizm to sygnalizuje. Na pewno będziesz bardzo zmęczona, ponieważ wszystko musisz dzielić na pół, dlatego uważnie słuchaj swojego ciała i zawsze odpowiadaj na jego potrzeby.

Koniecznie kup kwiaty do mieszkania. Niech fikus beniamin oraz zielistka staną się od dziś Twoimi współlokatorami. Zabiorą dwutlenek węgla, a oddadzą tlen, dlatego staną się bezwarunkowymi przyjaciółmi. Ponadto warto także zapisać się na jogę, która uspokaja, oczyszcza i niweluje stres.

Pamiętaj, by będąc w ciąży robić wszystko, na co tylko masz ochotę, mając na uwadze, że jest to dobre dla dziecka. Płacz i śmiej się, przytulaj do ludzi, czytaj dziecku książki, słuchaj muzyki klasycznej i ciesz się, że potrafisz komuś podarować cud życia. Nie zapominaj, że to jak o siebie dbasz i jak traktujesz własny organizm, będzie dla dziecka konstrukcją, na jakiej oprze się jego delikatny świat.

Oceń