Pszczelarstwo staje się coraz bardziej popularne także wśród osób które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z ulem i jego obsługą. Co powinniśmy robić i w jaki sprzęt się zaopatrzyć, aby nasze pszczoły były zadowolone z życia, a my bezpieczni podczas pracy?

1. Czy warto zacząć przygodę z pszczelarstwem?

2. Jaka odzież i akcesoria są potrzebne do pracy z pszczołami?

3. O czym należy pamiętać przy pracy przy ulach?

Czy warto zacząć przygodę z pszczelarstwem?

Hodowla pszczół to zajęcie nietypowe, ciekawe i na pewno opłacalne – zarówno pod względem wrażeń, jak i produktów wytwarzanych przez pszczoły, czyli przede wszystkim miodu. Coraz więcej osób decyduje się na podjęcie wyzwania i założenia własnych uli, co ma duży plus dla lokalnego środowiska. W końcu więcej owadów zapylających to bujniejsza roślinność. Zanim jednak zaczniemy pracować przy ulach, będziemy potrzebować nie tylko podstawowej wiedzy, ale również i wyposażenia które pozwoli nam bezpiecznie spędzać czas pośród pszczół. Zdecydowanie warto spróbować, ponieważ możemy zyskać znacznie więcej niż własny miód.

Jaka odzież i akcesoria są potrzebne do pracy z pszczołami?

Podstawowymi ubraniami, w jakie powinniśmy się zaopatrzyć, jest bluza dla pszczelarza, odpowiedni kombinezon, wygodne obuwie oraz wysokie skarpetki. Do tego musimy mieć również rękawiczki, aby móc bezpiecznie sięgnąć do ula po klaster z miodem czy w celach doglądania pszczół. Kolejnym ważnym elementem stroju są kapelusze pszczelarskie, czyli nakrycie głowy wyposażone w bardzo drobną siatkę, która uniemożliwia owadom siadanie na naszej twarzy czy wplątanie się we włosy. W tak zebranym stroju jesteśmy w stanie bez problemu wykonać przy ulach wszystko, co niezbędne do podtrzymania kolonii pszczół, zachowując odpowiedni poziom bezpieczeństwa zarówno dla nas samych, jak i dla puchatych owadów.

O czym należy pamiętać przy pracy przy ulach?

Jeżeli chcemy hodować pszczoły, musimy zaznajomić się z pewnymi zasadami które ułatwią nam życie. Bardzo ważnym jest, aby nasza obecność w okolicy ula nie drażniła owadów i nie wywoływała u nich agresji. Z tego względu musimy pamiętać o tym by unikać przenoszenia na sobie intensywnych, ostrych zapachów, jak na przykład zapach perfum czy alkoholu, ale także innych zwierząt – szczególnie koni. Powinniśmy również zawsze być stosownie ubrani, a wszelkie prace przy ulu wykonywać za pomocą przeznaczonych do tego narzędzi. Wszystkie niezbędne artykuły dla początkującego pszczelarza dostarczy sklep pszczelarski Łukasiewicz pszczelnictwo.com.pl.

Szafa początkującego pszczelarza – co powinno się w niej znaleźć?
5 (100%) 1 vote

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany