Together Magazyn » Więcej » Kuchnia » Świąteczny barszcz z uszkami wg Basi Ritz
Świąteczny barszcz z uszkami

Świąteczny barszcz z uszkami wg Basi Ritz

Przepis na świąteczny barszcz z uszkamiSkładniki (dla 6 osób)

Barszcz
– 1 kg buraków
– 1 słoik buraków w occie
– garść suszonych prawdziwków
– ok. 2 l wywaru z warzyw
– sól
– świeżo zmielony czarny pieprz
– cukier
– kilka kropli soku z cytryny (niekoniecznie)
– majeranek
– sok z buraków (ewentualnie koncentrat z buraków) do smaku – opcjonalnie

Uszka z grzybami

Farsz
– ok. 70 g suszonych borowików lub podgrzybków
– ok. 1 kg pieczarek
– oliwa
– 2 cebule
– 2-3 gałązki tymianku (opcjonalnie)
-1 posiekany ząbek czosnku
– sól
– świeżo zmielony czarny pieprz

Ciasto
– 500 g mąki pszennej (typ 450)
– 50 g miękkiego masła
– 1 jajko
– 2 żółtka
– 1 łyżeczka soli
– ok. ¼ l wody

Sposób wykonania

Przyrządzić barszcz: buraki w łupinach zagotować do miękkości, odcedzić, obrać i zetrzeć (najłatwiej za pomocą malaksera) razem z burakami z zalewy octowej. Buraki, grzyby oraz zalewę octową dodać do wywaru, doprowadzić prawie do wrzenia (nie gotować, ponieważ buraki tracą wówczas intensywny kolor). Doprawić solą, pieprzem, cukrem i ewentualnie sokiem z cytryny, a jeżeli barszcz okaże się za mało intensywny, wlać trochę soku z buraków lub koncentratu. Dodać majeranek, zostawić na gorącym palniku przez ok. 10 minut (nie gotować!). Przed podaniem przecedzić przez sito.

 Basia Ritz – zwyciężczyni pierwszej polskiej edycji programu MasterChef
Basia Ritz – zwyciężczyni pierwszej polskiej edycji programu MasterChef

Przyrządzić farsz: suszone grzyby zalać wodą (powinna przykrywać grzyby). Odstawić na ok. 30 minut, a następnie postawić na wolnym ogniu i gotować do miękkości z odrobiną soli. Ugotowane odcedzić.

Pieczarki oczyścić pędzelkiem (jeżeli to nie wystarczy, zebrać zanieczyszczenia wilgotną ściereczką – mycie lub wręcz moczenie grzybów powoduje, że silnie nasiąkają wodą), pokroić w kostkę, wrzucić na rozgrzaną patelnię z odrobiną oliwy. Doprawić solą i pieprzem. Pieczarki wypuszczą w trakcie smażenia sok, który powinien odparować. Usmażone przełożyć do miseczki.

Cebulę pokroić w kostkę, usmażyć na rozgrzanej oliwie na złoty kolor, dodając listki tymianku i pod sam koniec smażenia, dosłownie na parę sekund, czosnek.

Odcedzone suszone grzyby, usmażone pieczarki i cebulę zmielić w maszynce do mięsa na gładką masę. Doprawić solą i pieprzem.

Przyrządzić ciasto: mąkę przecedzić przez sito na stolnicę i dodać masło. Posiekać drobno nożem i rozetrzeć palcami (podobnie jak ciasto kruche). Dodać jajko połączone z żółtkami, sól, a następnie (powoli!) wodę. Zagnieść ręką. Ciasto powinno być miękkie i elastyczne. Odłożyć do miski, przykryć ściereczką, odstawić na ok. 15 minut.

Ciasto cienko rozwałkować, a następnie metalową foremką lub kieliszkiem wykrawać kółka. Kłaść na dłoni i na jednej stronie nakładać kulkę farszu. Sklejać brzegi ciasta w półksiężyc, a następnie zlepiać dolne rogi.

W dużym garnku zagotować wodę, obficie osolić. Wrzucić pierożki i gotować do wypłynięcia. Wyjąć z wody łyżką cedzakową.

Smacznego!

Oceń